Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Praha aktualizuje cenovou mapu stavebních pozemků pro příští rok

Radní Prahy v pondělí projednali návrh aktualizace cenové mapy stavebních pozemků na území Prahy pro rok 2022 a uložili radnímu Janu Chabrovi předložit jej na zasedání zastupitelstva 16. prosince 2021.

Cenová mapa ve formě obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy je aktualizována každý rok, záměrem je zpřesnit oceňování stavebních pozemků a poskytnout přehled o trhu s pozemky a jeho současných trendech. S využitím údajů o prodejích pozemků v letech 2020–2021 bylo nově oceněno 3956 skupin pozemků.

„Cenová mapa nám dává jasný přehled o tom, jak se posouvá tržní hodnota pozemků v hlavním městě Praze. Svým rozsahem a dynamikou rozvoje nemá metropole ani v jednom segmentu realitního trhu srovnání s žádným jiným městem České republiky a ceny pozemků jsou tu jednoznačně nejvyšší. S ohledem na to se ukazuje jako správná námi nastavená strategie nezbavovat se zpravidla pozemků patřících Praze, a naopak pozemky v klíčových lokalitách získávat a scelovat. Je to účelné jak z pohledu udržení hodnoty, tak zejména z pohledu možnosti rozvoje města,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Z analýzy vývoje trhu s pozemky vyplývá, že celkové tempo růstu cen pozemků oproti loňskému roku výrazně zrychlilo. Pokud se jedná o ceny pozemků určených k bydlení v rodinných domech, nejvyšší nárůst cen lze sledovat v nových lokalitách na okraji města spojených se samostatnými developerskými projekty. Ceny pozemků v tomto segmentu vzrostly nejvýrazněji ze všech sledovaných úseků.

U bytových domů působí na výši ceny pozemků zejména vliv polohy a urbanistické souvislosti. Ceny pozemků v tomto segmentu vzrostly podobně jako u rodinných domů. Předpokládá se navíc, že v rámci dalšího rozvoje trhu v následujícím roce bude pokračovat trend zvýšeného zájmu o koupi pozemků a jejich cena poroste.

Cenovou mapu tvoří grafická část, obsahující 132 mapových listů v měřítku 1:5000, a schéma kladu listů, a textová část. Aktuální cenová mapa je k dispozici na portálu praha.eu v sekci Mapy.


Autor: TZ, red

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru