Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí
Odběrové místo vzorků na vyšetření na covid-19. Foto: archiv

Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí

Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí. Rozhodnou o něm, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou kabinet zatím žádat, šlo by podle nich o bianco šek vládě. Oba regiony chtějí přehodnotit protiepidemická opatření, některá podle jejich představitelů zjevně nefungují. Novinářům to dnes řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hřib a Pecková uvedli, že musí s vyhlášením stavu nebezpečí počkat na další kroky ministerstva zdravotnictví. „Vzájemný postup koordinujeme. Ráno jsme za Středočeský kraj i Prahu odeslali prostřednictvím datové schránky na ministerstvo zdravotnictví, aby nám sdělilo, jaké kroky na základě zákona o veřejném zdraví připravuje po skončení nouzového stavu. Na odpověď čekáme," řekla Pecková.

„Jsme na to připraveni, máme to zpracováno, legislativně připraveno, ale uvidíme, jaké budou další kroky ministerstva. Jsme připraveni na všechny varianty," dodala.

Následně budou oba kraje svá rozhodnutí a kroky koordinovat. Podle Hřiba kraje zavedou svá opatření tam, kde budou končit ta, která vydá ministerstvo. „Tam začínáme my. Teď ale nevíme, co zůstane na stole. Je nutné počkat, co udělá ministerstvo," řekl Hřib. Konkrétní kroky nechtěl ani jeden z nich nyní říci.

Primátor se s hejtmankou rovněž shodli na tom, že některá opatření je třeba přehodnotit, neboť nefungují. „Kdyby fungovala a fungoval nouzový stav, nemohli bychom být třetí nejhorší v EU. Vystavení dalšího bianco šeku v podobě nouzového stavu by ke zlepšení situace nevedlo," řekli. Pecková uvedla, že kraje chtějí méně šikany občanů a více osobní zodpovědnosti.

Zároveň budou chtít znát jasná pravidla, například, kdy se vrátí děti do škol a za jakých okolností budou testovány nebo kdy a jak se otevřou malé obchody.

O vyhlášení nouzového stavu tak nyní Praha ani Středočeský kraj vládu žádat nebudou. Nynější situaci vnímají jako prostor pro revizi opatření, která dlouhodobě nefungují. „Já za kraj neuvažuji o tom, že bychom podali žádost o vyhlášení stavu nouze. Požádat o něj máme povinnost tehdy, kdy stav nebezpečí nestačí na odvrácení širšího a globálnějšího nebezpečí a rizika. Teď to nejsem schopna vyhodnotit, ale čekáme na kroky ministerstva," řekla Pecková. Stejný postoj zaujal i Hřib.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru