Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí
Odběrové místo vzorků na vyšetření na covid-19. Foto: archiv

Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí

Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí. Rozhodnou o něm, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou kabinet zatím žádat, šlo by podle nich o bianco šek vládě. Oba regiony chtějí přehodnotit protiepidemická opatření, některá podle jejich představitelů zjevně nefungují. Novinářům to dnes řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hřib a Pecková uvedli, že musí s vyhlášením stavu nebezpečí počkat na další kroky ministerstva zdravotnictví. „Vzájemný postup koordinujeme. Ráno jsme za Středočeský kraj i Prahu odeslali prostřednictvím datové schránky na ministerstvo zdravotnictví, aby nám sdělilo, jaké kroky na základě zákona o veřejném zdraví připravuje po skončení nouzového stavu. Na odpověď čekáme," řekla Pecková.

„Jsme na to připraveni, máme to zpracováno, legislativně připraveno, ale uvidíme, jaké budou další kroky ministerstva. Jsme připraveni na všechny varianty," dodala.

Následně budou oba kraje svá rozhodnutí a kroky koordinovat. Podle Hřiba kraje zavedou svá opatření tam, kde budou končit ta, která vydá ministerstvo. „Tam začínáme my. Teď ale nevíme, co zůstane na stole. Je nutné počkat, co udělá ministerstvo," řekl Hřib. Konkrétní kroky nechtěl ani jeden z nich nyní říci.

Primátor se s hejtmankou rovněž shodli na tom, že některá opatření je třeba přehodnotit, neboť nefungují. „Kdyby fungovala a fungoval nouzový stav, nemohli bychom být třetí nejhorší v EU. Vystavení dalšího bianco šeku v podobě nouzového stavu by ke zlepšení situace nevedlo," řekli. Pecková uvedla, že kraje chtějí méně šikany občanů a více osobní zodpovědnosti.

Zároveň budou chtít znát jasná pravidla, například, kdy se vrátí děti do škol a za jakých okolností budou testovány nebo kdy a jak se otevřou malé obchody.

O vyhlášení nouzového stavu tak nyní Praha ani Středočeský kraj vládu žádat nebudou. Nynější situaci vnímají jako prostor pro revizi opatření, která dlouhodobě nefungují. „Já za kraj neuvažuji o tom, že bychom podali žádost o vyhlášení stavu nouze. Požádat o něj máme povinnost tehdy, kdy stav nebezpečí nestačí na odvrácení širšího a globálnějšího nebezpečí a rizika. Teď to nejsem schopna vyhodnotit, ale čekáme na kroky ministerstva," řekla Pecková. Stejný postoj zaujal i Hřib.


Praha 13: Radnice otevírá rezervační systém i mimo vyhlášené úřední dny

Dnes v 11:14

Služby Úřadu městské části Praha 13 jsou ode dneška klientům dostupné i mimo vyhlášené úřední hodiny. Radnice vychází vstříc všem klientům a přes rezervační systém je možné se objednat na vybrané agendy i v další dny.   

Praha 11 Opatovská: Odběrové místo pro testování na covid

Dnes v 10:27

V Praze 11 vzniklo už sedmé odběrové místo na testování covid-19, tentokrát v ulici Opatovská, v parku mezi prodejnou BILLA a Poliklinikou Opatovská.

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Roušky a respirátory pro seniory Prahy 9

5. března 2021 v 19:13

V pondělí 8. března dostanou senioři po prokázání se občanským průkazem, kde je uvedeno trvalé bydliště na území městské části Praha 9, k pěti kusům roušek i dva respirátory.

Praha 10 dnes začala s pravidelnou dezinfekcí dětských hřišť

5. března 2021 v 18:56

Hřiště zůstávají otevřená, návštěvníci ovšem musí dodržovat veškerá vládní nařízení, zejména dvoumetrové rozestupy a ochranu nosu a úst. Situaci na hřištích monitoruje státní i městská policie.

Další články
Nahoru