Dnes Pondělí - polojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 19°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí
Odběrové místo vzorků na vyšetření na covid-19. Foto: archiv

Praha a Středočeský kraj zatím nevyhlásí stav nebezpečí

Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí. Rozhodnou o něm, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou kabinet zatím žádat, šlo by podle nich o bianco šek vládě. Oba regiony chtějí přehodnotit protiepidemická opatření, některá podle jejich představitelů zjevně nefungují. Novinářům to dnes řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hřib a Pecková uvedli, že musí s vyhlášením stavu nebezpečí počkat na další kroky ministerstva zdravotnictví. „Vzájemný postup koordinujeme. Ráno jsme za Středočeský kraj i Prahu odeslali prostřednictvím datové schránky na ministerstvo zdravotnictví, aby nám sdělilo, jaké kroky na základě zákona o veřejném zdraví připravuje po skončení nouzového stavu. Na odpověď čekáme," řekla Pecková.

„Jsme na to připraveni, máme to zpracováno, legislativně připraveno, ale uvidíme, jaké budou další kroky ministerstva. Jsme připraveni na všechny varianty," dodala.

Následně budou oba kraje svá rozhodnutí a kroky koordinovat. Podle Hřiba kraje zavedou svá opatření tam, kde budou končit ta, která vydá ministerstvo. „Tam začínáme my. Teď ale nevíme, co zůstane na stole. Je nutné počkat, co udělá ministerstvo," řekl Hřib. Konkrétní kroky nechtěl ani jeden z nich nyní říci.

Primátor se s hejtmankou rovněž shodli na tom, že některá opatření je třeba přehodnotit, neboť nefungují. „Kdyby fungovala a fungoval nouzový stav, nemohli bychom být třetí nejhorší v EU. Vystavení dalšího bianco šeku v podobě nouzového stavu by ke zlepšení situace nevedlo," řekli. Pecková uvedla, že kraje chtějí méně šikany občanů a více osobní zodpovědnosti.

Zároveň budou chtít znát jasná pravidla, například, kdy se vrátí děti do škol a za jakých okolností budou testovány nebo kdy a jak se otevřou malé obchody.

O vyhlášení nouzového stavu tak nyní Praha ani Středočeský kraj vládu žádat nebudou. Nynější situaci vnímají jako prostor pro revizi opatření, která dlouhodobě nefungují. „Já za kraj neuvažuji o tom, že bychom podali žádost o vyhlášení stavu nouze. Požádat o něj máme povinnost tehdy, kdy stav nebezpečí nestačí na odvrácení širšího a globálnějšího nebezpečí a rizika. Teď to nejsem schopna vyhodnotit, ale čekáme na kroky ministerstva," řekla Pecková. Stejný postoj zaujal i Hřib.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

Včera ve 20:48

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. června vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Další články
Nahoru