dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Praha a Středočeský kraj se dohodnou o letecké záchrance
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Praha a Středočeský kraj se dohodnou o letecké záchrance

Vedení hlavního města a Středočeského kraje směřuje k dohodě týkající se zajištění letecké záchranné služby. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Oba kraje by se měly podělit o náklady na službu. Na základě dohody se zároveň zefektivní a zrychlí práce záchranářů a dispečerů.

Náklady na leteckou záchrannou službu vloni činily 12 milionů korun. Nadpoloviční většina zásahů, u kterých je potřeba záchranářský vrtulník, se přitom odehrává na území Středočeského kraje. Podle Koloucha byla tudíž služba pro Prahu ztrátová.

„Nová dohoda přináší řešení dlouhodobé nevyhovující situace a shodu obou krajů v oboustranném financování této služby, na které se oba kraje budou účastnit stejnou měrou," vysvětlil Kolouch.

„Zároveň se otevírají možnosti širší spolupráce záchranářů z obou krajských záchranek, řešení vzájemné zastupitelnosti v běžném provozu a rozšíření spolupráce v krizových situacích," doplnil. Podle něj se mimo jiné zrychlí přenos informací tak, aby se zkrátila doba, za kterou je vrtulník schopen dorazit na místo nehody.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část pojišťovny. Záchranka zaměstnává kolem 450 lidí. K dispozici má stovku vozidel. Pražští záchranáři loni ošetřili 110.413 pacientů, tedy asi 300 denně.


Další články
Nahoru