Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha a Středočeský kraj chystají tendr na provoz vlaků do roku 2059
Současné příměstské vlaky, které provozují České dráhy. Foto: PID

Praha a Středočeský kraj chystají tendr na provoz vlaků do roku 2059

Tendr na provoz železniční dopravy na 30 let za více než 40 miliard korun chystají společně Praha a Středočeský kraj. Vítěz by nakoupil vlaky a provozoval je od roku 2029 do roku 2059. S dalšími náklady týkajícími se servisu a provozu se celkově může částka přiblížit 60 miliardám. Tendr má být vypsán letos na podzim a vítěze chtějí metropole a kraj vybrat nejpozději příští rok v červnu. Uzavření smlouvy se poté předpokládá v říjnu. Novinářům to v pátek na středočeském krajském úřadu řekli radní Středočeského kraje pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN) a náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

„Fakticky soutěžíme dopravce, který si pořídí vlaky, kterými pro nás bude jezdit," uvedl Borecký. Součástí tendru je pořízení velkokapacitních dvoupodlažních vlakových souprav pro zhruba 400 cestujících. Oproti současným tak budou mít zhruba o čtvrtinu větší kapacitu.

Mezi technickými parametry nových vozů je například nízkopodlažní nástup, prostor pro kola a kočárky, zásuvky a bezdrátové nabíjení, bezbariérové toalety, sčítací rámy či kamerový systém. Podle radního je výhodou třicetiletého kontraktu třeba oproti patnáctiletému to, že se vyplatí postavit například nové depo, což je zásadní pro údržbu souprav.

Zatím se podle Boreckého předpokládá, že náklady kraj a Praha uhradí bez dotací. Není ale vyloučeno, že by vhodné dotace mohly být vypsány. Dělení nákladů mezi hlavním městem a krajem bude na základě takzvaných vlakokilometrů, vychází zhruba půl částky hejtmanství, půl Praha.

„Každý den do Prahy dojíždí až 300 000 lidí, a samozřejmě, pokud by všichni jeli autem, tak by to v Praze vytvořilo neřešitelnou situaci, protože tolik silnic tady prostě nemáme. Proto chceme co nejvíce přesvědčovat lidi k tomu, aby sedli do vlaku a využili tu kapacitní kolejovou dopravu," doplnil Hřib.

Vlaky budou jezdit na železničních koridorech a také na aktuálně modernizované trati Praha – Kladno. Na průběh tendru bude dohlížet protikorupční organizace Transparency International (TI). Zásadně také vzrostou náklady na zajištění dopravní obslužnosti kraje, zhruba o 1,4 až tři miliardy korun. S tím bude podle Boreckého souviset i růst cen jízdného.

Kromě toho se chystají další soutěže na železniční dopravce, například na jednotky RegioPanter nebo na elektrické jednotky na trati Praha – Lysá nad Labem. Tyto tendry plánuje hejtmanství vypsat příští rok, jejich hodnota bude též v desítkách miliard korun. Více tendrů má podle Boreckého zajistit účast co širšího spektra výrobců i dopravců.

Naopak na regionálních neelektrifikovaných tratích Středočeský kraj prodloužil smlouvu s Českými drahami (ČD) do roku 2034. Původně měla vypršet v roce 2029. Prodloužení smlouvy umožní investice do vozidel a dalšího vybavení za téměř 4,8 miliardy korun.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru