dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Praha a Peking plánují spolupráci v několika oblastech
V rámci spolupráce by mělo dojít i k rozvoji zoologických zahrad v obou metropolích. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Praha a Peking plánují spolupráci v několika oblastech

Praha a Peking budou spolupracovat na poli cestovního ruchu, v kultuře, školství, zdravotnictví a investicích. Společně budou postupovat i v rozvoji zoologických zahrad. Při dnešním setkání na Staroměstské radnici to řekli pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a její pekingský protějšek Wang An-šun. Schůzka se uskutečnila v rámci třídenní návštěvy čínského prezidenta v Česku.

Oficiální přijetí pekingského primátora se odehrálo bez problémů. Před Staroměstskou radnicí hlídkovali policisté. Jejich zásah ale nebyl potřeba. Na místo dorazila zhruba pětice lidí s tibetskými vlajkami, kteří se po příjezdu čínské delegace poklidně rozešli.

Zástupci Prahy a Pekingu si v Brožíkově sále předali dary a podepsali memoranda týkající se rozvoje cestovního ruchu a rozvoje zoologických zahrad. V souvislosti s pražskou zoo se nejvíc mluví o tom, že by mohla od čínské strany získat chráněnou pandu velkou. Podle ředitele Miroslava Bobka ale spolupráce „není jen o pandě".

„Společným cílem je budovat moderní, ke zvířatům i návštěvníkům přátelské zoologické zahrady, které se budou vzděláváním veřejnosti, chovem ohrožených druhů a in-situ ochranářskými projekty podílet na ochraně biodiverzity," píše se v memorandu, jehož text Bobek poskytl ČTK. Konkrétní podoba vzájemné pomoci mezi zahradami vzejde ze společných návštěv, konzultací a seminářů.

V oblasti turismu bude podle ředitelky Pražské informační služby Nory Dolanské pražská metropole usilovat především o to, aby ji v budoucnu navštívilo víc čínských turistů. Loni jich i díky přímé letecké lince do Česka dorazilo zhruba 285 000. Peking má pomoci mimo jiné se školením českých průvodců, řekla novinářům.

Na poli kulturním se pražská metropole zaměřila především na hudbu, balet a výtvarné umění. „Jedná se o ty formy umění, ke kterým není potřeba jazyk. Rádi bychom prezentovali naše významné skladatele Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu, Josefa Myslivečka a další," řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

S pekingskou stranou Wolf diskutoval i o Muchově Slovanské epopeji, která příští rok zahájí turné po Asii. „Dohodli jsme se s primátorem Pekingu, že Slovanská epopej bude také vystavena v druhé polovině roku 2018 ve významné galerii v Pekingu. Zatím se jedná o veřejný příslib, ale věřím v jeho realizaci," doplnil.


Další články
Nahoru