Dnes Sobota - zatazeno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha a Brno chtějí účinněji regulovat sdílená kola a koloběžky, poslanci jsou zatím proti
Elektrokoloběžky v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha a Brno chtějí účinněji regulovat sdílená kola a koloběžky, poslanci jsou zatím proti

Praha a Brno chtějí posílit pravomoc obcí pro regulaci sdílených kol a koloběžek. Zastaralý silniční zákon podle vedení těchto měst neumožňuje dostatečně řešit problémy plynoucí z masivního rozšiřování sdílených kol a koloběžek. Vývoj nabral na tempu s rozvojem elektromobility, uvedli v tiskové zprávě náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Dodali, že tyto druhy dopravy podporují, chtějí je ale účinněji regulovat.

V květnu má ve Sněmovně být závěrečné projednávání novely, která obsahuje i pozměňovací návrh pražského poslance Jana Čižinského (KDU-ČSL). Zavádí pojmy obecní mobilita a vozidla obecní mobility pro odlišení od motorových vozidel.

K poskytování služby by bylo nově nutné kladné stanovisko obce, která by stanovovala pravidla provozu sdílených kol a koloběžek. Nesprávně zaparkované nebo rozbité vozidlo by mohla nechat obec na náklady provozovatele odtáhnout. Návrh zahrnuje i kontrolní mechanismy a sankce.

Členové hospodářského výboru Poslanecké sněmovny vydali minulý týden k návrhu negativní stanovisko. Vedení měst prosí poslance, aby návrh podpořili a zohlednili specifickou situaci velkých měst. Největší problémy mají Praha i Brno s koloběžkami Lime, s jejichž příchodem výrazně roste počet kolizí s chodci, přestože koloběžky patří stejně jako kola na silnici.

„Sdílená ekonomika přišla už před několika lety a velká města stále ,dojíždí' na zastaralé zákony. Proto je jejich změna nutná. Dnes se jako město spoléháme jen na odpovědnost provozovatele a jeho ochotu se domluvit. V případě společností Rekola, Freebike nebo NextBike se to daří, bohužel provozovatel koloběžek Lime dohody s městem porušuje a z toho důvodu Praha také loni vypověděla memorandum. Elektroběžky se povalují po chodnících a jezdí i tam, kde přímo ohrožují chodce. Požadujeme jasné podmínky, zákon nám ale nedává možnost je vymáhat," uvedl Scheinherr.

Dnes hrozí postih pouze uživatelům sdílených dopravních prostředků, pokud jsou přistiženi přímo při páchání přestupku. „V Brně jsou sdílená kola i koloběžky velmi populární, zvláště v centru města je hojně využívají studenti i lidé, kteří zde pracují a potřebují se rychle přesouvat. Snažíme se hledat cesty, jak posilovat mobiliář v podobě co největšího počtu dostupných stojanů. Současně je třeba přiznat, že stížnosti na nevhodně odložená kola a koloběžky evidujeme, takže preciznější úpravu legislativy bychom uvítali," dodala Vaňková.


Tunelovým komplexem Blanka od čtvrtka v noci neprojedete

25. února 2021 ve 13:09

Uzavření tunelového komplexu Blanka je plánováno od čtvrtka 25. února od 23 hodin do pátku 26. února do 5 hodin.

Výluka tramvají Malostranská – Chotkovy sady prodloužena

25. února 2021 v 11:27

V Chotkově ulici se opravuje trať, kolem Jeleního příkopu nejezdí tramvaje, výluka bude prodloužena do 5. března.

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

Další články
Nahoru