Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha a Brno chtějí účinněji regulovat sdílená kola a koloběžky, poslanci jsou zatím proti
Elektrokoloběžky v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha a Brno chtějí účinněji regulovat sdílená kola a koloběžky, poslanci jsou zatím proti

Praha a Brno chtějí posílit pravomoc obcí pro regulaci sdílených kol a koloběžek. Zastaralý silniční zákon podle vedení těchto měst neumožňuje dostatečně řešit problémy plynoucí z masivního rozšiřování sdílených kol a koloběžek. Vývoj nabral na tempu s rozvojem elektromobility, uvedli v tiskové zprávě náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Dodali, že tyto druhy dopravy podporují, chtějí je ale účinněji regulovat.

V květnu má ve Sněmovně být závěrečné projednávání novely, která obsahuje i pozměňovací návrh pražského poslance Jana Čižinského (KDU-ČSL). Zavádí pojmy obecní mobilita a vozidla obecní mobility pro odlišení od motorových vozidel.

K poskytování služby by bylo nově nutné kladné stanovisko obce, která by stanovovala pravidla provozu sdílených kol a koloběžek. Nesprávně zaparkované nebo rozbité vozidlo by mohla nechat obec na náklady provozovatele odtáhnout. Návrh zahrnuje i kontrolní mechanismy a sankce.

Členové hospodářského výboru Poslanecké sněmovny vydali minulý týden k návrhu negativní stanovisko. Vedení měst prosí poslance, aby návrh podpořili a zohlednili specifickou situaci velkých měst. Největší problémy mají Praha i Brno s koloběžkami Lime, s jejichž příchodem výrazně roste počet kolizí s chodci, přestože koloběžky patří stejně jako kola na silnici.

„Sdílená ekonomika přišla už před několika lety a velká města stále ,dojíždí' na zastaralé zákony. Proto je jejich změna nutná. Dnes se jako město spoléháme jen na odpovědnost provozovatele a jeho ochotu se domluvit. V případě společností Rekola, Freebike nebo NextBike se to daří, bohužel provozovatel koloběžek Lime dohody s městem porušuje a z toho důvodu Praha také loni vypověděla memorandum. Elektroběžky se povalují po chodnících a jezdí i tam, kde přímo ohrožují chodce. Požadujeme jasné podmínky, zákon nám ale nedává možnost je vymáhat," uvedl Scheinherr.

Dnes hrozí postih pouze uživatelům sdílených dopravních prostředků, pokud jsou přistiženi přímo při páchání přestupku. „V Brně jsou sdílená kola i koloběžky velmi populární, zvláště v centru města je hojně využívají studenti i lidé, kteří zde pracují a potřebují se rychle přesouvat. Snažíme se hledat cesty, jak posilovat mobiliář v podobě co největšího počtu dostupných stojanů. Současně je třeba přiznat, že stížnosti na nevhodně odložená kola a koloběžky evidujeme, takže preciznější úpravu legislativy bychom uvítali," dodala Vaňková.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Další články
Nahoru