Dnes Neděle - jasno 21°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 20°C
Neděle 10. 5. 2026
Svátek má Blažena
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Praha 9 získala na stavbu parkovacího domu celkem 30 milionů korun od developera
Parkovací dům. Ilustrační foto: archiv

Praha 9 získala na stavbu parkovacího domu celkem 30 milionů korun od developera

Na financování výstavby parkovacího domu v blízkosti Polikliniky Prosek, u které je aktuálně budována výjezdová stanice pro záchranku, získala Praha 9 celkem 30 milionů korun od společnosti FINEP Prosek bytová 10 k.s. Městská část o tom informovala ve svém měsíčníku Devítka.

V roce 2022 se developerská firma zavázala věnovat deváté městské části 30 milionů korun na úhradu nákladů spojených s výstavbou nového parkovacího domu. První tři miliony poukázala již před třemi lety s tím, že zbytek částky převede na účet Prahy 9 po kolaudaci svých domů na Střížkově.

„Šlo o to, že FINEP začal stavět na pozemku, který koupil od hlavního města Prahy, ale na kterém bylo původně placené parkoviště zhruba pro 300 vozidel. Nelíbilo se nám, že Praha 9 má přijít o parkovací místa, proto jsme se s investorem dohodli na finančním příspěvku ve výši 30 milionů korun, který použijeme na realizaci parkovacího domu,“ vysvětlil pozadí dohody s developerem starosta Tomáš Portlík (ODS).

Částečnou náhradou za ztracená parkovací stání se už stalo parkoviště vedle polikliniky, které vybudovala městská část, a zhruba 80 parkovacích míst vybudovaných FINEPem.

Chystaný parkovací dům

Parkovací dům v blízkosti Polikliniky Prosek by měl mít kapacitu až 800 míst. Praha 9 věří, že stavební povolení získá do konce roku. Podle dřívějších vyjádření vedení vysočanské radnice by pak samotná výstavba měla trvat dva roky. Náklady budou patrné až po vyhlášení a realizaci soutěže na zhotovitele.

Dlouhodobé problémy s nedostatkem parkovacích míst na Proseku a Střížkově alespoň částečně vyřešil parkovací dům u jižní hranice parku Přátelství, který byl vybudován byl na místě parkoviště u Billy. Otevřen byl v roce 2019, nabízí necelé čtyři stovky stání. Náklady na něj byly 105 milionů korun.

Budova polikliniky na Proseku se modernizuje průběžně, v loňském i letošním roce byly zrekonstruovány další ordinace a před letos na jaře byl spuštěn rozsáhlý projekt nového zázemí pro Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy.

„V areálu polikliniky vznikne místo staré přízemní budovy základna zdravotnické záchranné služby se čtyřmi nadzemními podlažími a v jejích prostorách bude umístěno výcvikové a vzdělávací středisko, provozní sklady, prostory pro údržbu a krátkodobé ubytovací jednotky,“ představil projekt ředitel polikliniky Tomáš Hromádka.

Zakázku na přestavbu objektu vyhrálo sdružení firem PP53 a BAK stavební společnost. Novostavbu postaví za téměř 340 milionů korun bez DPH. Práce začaly letos na jaře, hotovo by mělo být v srpnu 2026.

Hlavní město už řadu let hledá místo pro nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hlavního města, lokalita prosecké polikliniky je jedním z kandidátů. Nicméně záměr, který si předávají generace politiků ve vedení metropole, nebyl doposud realizován. Přitom se v průběhu let objevuje v programovém prohlášení Rady hl. m. Prahy. Záchranka sídlí od roku 1999 v Korunní ulici na pomezí Prahy 2 a 10, což je dlouhodobě považováno za nevyhovující. 


Autor: Jan Puci

Praha 6 získala od letiště finanční podporu ve výši 6,5 milionu korun

Dnes v 06:52

Praha 6 si plně uvědomuje značnou zátěž, kterou pro obyvatele, zejména v oblasti Ruzyně, představuje mimořádná uzavírka hlavní dráhy a s tím spojený provoz na dráze vedlejší. Díky intenzivnímu vyjednávání s Letištěm Praha se však podařilo zajistit konkrétní přínosy, které slouží jako kompenzace za...

Letňany čeká deratizace

Včera ve 14:29

I v letošním roce bude hlavní město Praha zajišťovat cyklickou deratizaci na plochách, které vlastní a přímo spravuje, a dále v kanalizační síti.

Další články
Nahoru