Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 žádá o dotaci na asistenty prevence kriminality, do ulic je chce poslat na jaře
S asistenty prevence kriminality mají zkušenost třeba v Ostravě. Foto: Magistrát města Ostravy

Praha 9 žádá o dotaci na asistenty prevence kriminality, do ulic je chce poslat na jaře

Praha 9 by ráda v průběhu dubna nebo května nasadila do služby v ulicích takzvané asistenty prevence kriminality. Ti by měli přispět k zvýšení bezpečnosti v určitých lokalitách. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta deváté městské části Adam Vážanský (ODS). Vedení Prahy 9 na svém lednovém jednání schválilo podání žádosti o dotaci z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra.

„Asistenty prevence kriminality bychom posílali do míst, kde se veřejnost cítí ohrožena nebo tam chce mít větší pocit bezpečí třeba kvůli dětem mířícím do školy,“ sdělil Vážanský, do jehož kompetencí patří i oblast bezpečnosti a prevence kriminality. 

Asistenti by byli zaměstnanci městské části. Sice by neměli oproti policii žádné pravomoci, ale v případě krajní nouze by mohli zamezit trestnému činu, třeba napadení, krádeži, vandalismu či obtěžování. Jejich přítomnost by zároveň mohla působit preventivně. 

„A kdyby k něčemu došlo a oni se třeba stali svědky přestupku či něčeho horšího, mohli by samozřejmě v případném trestním řízení být nápomocni policejnímu vyšetřování nebo svědčit u soudu,“ sdělil místostarosta.

Městská část by podle něj chtěla do ulic nasadit šest asistentů. Třeba do parku Přátelství, parku na náměstí OSN, do území kolem Hořejšího rybníka, do blízkosti škol nebo dětských hřišť a na další místa. „Byly by to určité lokality a určité časy. Uvidíme, zda vůbec bude někdo ochoten tuto práci dělat,“ podotkl místostarosta.

Praha 9 na asistenty žádá o dotaci ve výši 1,7 milionu korun vč. DPH, z rozpočtu městské části by šlo dalších 330 tisíc korun.

K tomu by mohlo ještě přibýt několik asistentů ukrajinské národnosti, kteří by se zaměřovali na uprchlickou komunitu na Praze 9. Zde městská část žádá o dotaci 1,1 milionu korun vč. DPH.

Asistenty prevence kriminality podporuje už řadu let Evropská unie.

Byli a jsou viděni v řadě měst, například v Písku, Ostravě, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Litvínově, Prachaticích, Novém Bydžově nebo ve Varnsdorfu. V minulosti se z městských částí v metropoli připojila na pár let i Praha 14.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru