Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 9 vyzvala vládu k proplácení PCR testů ve školách, v případě neúspěchu je připravena obrátit se na soud
Testování na covid-19. Foto: GHC Genetics

Praha 9 vyzvala vládu k proplácení PCR testů ve školách, v případě neúspěchu je připravena obrátit se na soud

Praha 9 v úterý prostřednictvím starosty Tomáš Portlíka (ODS) vyzvala v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), aby vláda podpořila ve školách užívání PCR testů na covid-19.

„Nynější systém je nastaven tak, že jednoznačně preferuje málo spolehlivé testy antigenní, které stát dodává do škol. Praha 9 se u žáků nespokojila s antigenními testy a zahajuje plošné testování neinvazními PCR testy ze slin. Testování se provádí takzvaným poolováním, je tedy podstatně levnější než klasický PCR test, cena za otestování jednoho dítěte může klesat na úroveň srovnatelnou s cenou antigenního testu provedeného provozovatelem zdravotních služeb,“ píše Portlík.

PCR testy prováděné ze slin odebraných doma do zkumavky jsou podle Portlíka oproti antigenním testům mnohem přesnější, umožňují rychle určit i mutaci viru, nevyžadují přítomnost rodiče ve škole a nejsou dražší než POC antigenní testy.

Praze 9 vadí, že na PCR testování jí stát ani pojišťovny nepřispívají. Kritizuje také fakt, že i přes důkladné každotýdenní testování žáků PCR testy nadále platí povinnost střídat se ve škole po jednotlivých třídách v lichém a sudém týdnu.

„Považujeme za absurdní, že školy od státu zdarma obdržely sady nespolehlivých antigenních testů, jejichž přesnost stát neověřil, pojišťovny proplácejí antigenní test ve zdravotnickém zařízení pojištěnci každé tři dny, ale PCR test pro školáky není proplácen bez indikace vůbec. Méně spolehlivý test je tedy preferován před spolehlivějším, což zvyšuje riziko přenosu viru,“ sděluje starosta.

Na závěr dopisu vyzývá prostřednictvím ministra zdravotnictví celou vládu, aby bylo zdravotními pojišťovnami hrazeno testování PCR testem, a to přinejmenším v rozsahu úplaty od pojišťovny za antigenní testy při plošném testování. Dále vyzývá k tomu, aby pro žáky pravidelně jednou týdně testované PCR testem již neplatilo omezení v nutnosti střídat se ve škole po týdnech.

„V případě, že by dosavadní stav nedoznal změn, byla by Praha 9, jí zřizované školy i rodiče žáků nuceni pokusit se děti lépe a účinně chránit soudní cestou,“ dodal Portlík.

Vedení deváté městské části užití antigenních testů ve školách kritizuje dlouhodobě. Vládou zvolené testy nejsou podle zástupců radnice spolehlivé a jejich použití je pro děti nepříjemné. Ve školách, které zřizuje Praha 9, se proto žáci na covid-19 budou nadále testovat jedenkrát týdně PCR testy ze slin. Městská část zatím testování bude zařizovat sama ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics.

Užívání PCR testů pro potřeby testování školáků zvažuje pro jejich vyšší spolehlivost i hlavní město.

„Na základě zjištěných dat z pondělního testování ve školách, z něhož vzešlo 15 pozitivních žáků z celkového počtu kolem 35 000, už teď víme, že to neodpovídá modelům míry promořenosti české populace. Ukazuje se, že používat tyto antigenní testy na bezpříznakové jedince znamená, že se ve školách budou pravděpodobně objevovat nákazy, aniž bychom o tom věděli," uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti). Problémem pro nasazení PCR testů je podle radního jejich financování. Vláda by podle něj proto měla PCR testy zahrnout do úhradové vyhlášky.

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Arenbergera možnosti testování dětí PCR metodou zpracovanou v laboratoři namísto antigenních testů přímo ve školách prověřuje, jak řekl v úterý.


Autor: Jan Puci

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru