Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí
02 Arena. Foto: puc

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality v okolí O2 areny, kde by mohla vzniknout nová městská čtvrť. Vedení radnice tam chce koupit pozemky a postavit na nich nové náměstí. Obyvatelé Prahy 9 se do konce roku mohou v anketě, kterou pro ně městská část připravila, vyjádřit mimo jiné k tomu, co by podle nich na plánovaném náměstí Emila Kolbena mělo být. Vyplývá to z informací na webu radnice.

Vedení radnice zvažuje vytvoření nového centra Vysočan na ploše mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská místo dnes nevyužívaných výrobních hal, uvedl už dříve starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Architekti ze studia Qarta architektura zatím na pozemcích o rozloze 181 014 metrů čtverečních navrhli vznik bytových domů asi s 3500 byty a vznik nové školy, přičemž zhruba polovina plochy plánovaného náměstí by měla být nezastavěná. V anketě nyní mohou občané Prahy 9 podpořit například vybudování muzea, komunitního centra, centra moderního výtvarného umění a podobně.

Nové náměstí by podle projektantů mělo být dominantním prvkem nové čtvrti s bytovými domy a administrativními budovami. Ty už v blízkosti O2 Arény vznikají. Například firma Syner nyní na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage staví desetipatrovou budovu, kde budou kanceláře.

Praha 9 se chce na vzniku nové čtvrti sama podílet, proto plánuje koupit pozemky od jednoho z nynějších vlastníků pozemků, a to od společnosti Howden ČKD Compressors. Aktuálně brownfieldy vlastní šest firem a několik soukromníků. S majiteli pozemků chce radnice jednat, aby se při budoucím využití území řídili připravenou urbanistickou studií, která se má stát podkladem pro změnu územního plánu.

Nově vzniklé náměstí by mělo nést jméno po továrníkovi Emilu Kolbenovi, na jehož odkaz a průmyslovou tradici Vysočan tím chce Praha 9 navázat. Kolben založil ve Vysočanech továrnu v roce 1896, průmysl se tu potom dál rozvíjel. Ve Vysočanech se otevřely mimo jiné továrny ČKD, letecké továrny Avia a Areo nebo mlýny a pekárny Odkolek.

Po druhé světové válce vznikla v této čtvrti třeba továrna Elektročas. K útlumu průmyslové výroby ve Vysočanech podle radnice došlo v 90. letech minulého století. Od té doby mnohé výrobní areály chátrají, jiné se zbouraly a na jejich místě vyrostla nová, převážně bytová zástavba.

Anketa je nyní dostupná na webu Prahy 9 a na FB městské části. Lidé mohou rovněž vyplnit anketní lístek v tištěné formě a odevzdat ho osobně v informačních centrech Prahy 9 nebo poslat poštou na radnici.

Prahu 9, ve které žije zhruba 58 050 obyvatel, tvoří katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru