Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí
02 Arena. Foto: puc

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality v okolí O2 areny, kde by mohla vzniknout nová městská čtvrť. Vedení radnice tam chce koupit pozemky a postavit na nich nové náměstí. Obyvatelé Prahy 9 se do konce roku mohou v anketě, kterou pro ně městská část připravila, vyjádřit mimo jiné k tomu, co by podle nich na plánovaném náměstí Emila Kolbena mělo být. Vyplývá to z informací na webu radnice.

Vedení radnice zvažuje vytvoření nového centra Vysočan na ploše mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská místo dnes nevyužívaných výrobních hal, uvedl už dříve starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Architekti ze studia Qarta architektura zatím na pozemcích o rozloze 181 014 metrů čtverečních navrhli vznik bytových domů asi s 3500 byty a vznik nové školy, přičemž zhruba polovina plochy plánovaného náměstí by měla být nezastavěná. V anketě nyní mohou občané Prahy 9 podpořit například vybudování muzea, komunitního centra, centra moderního výtvarného umění a podobně.

Nové náměstí by podle projektantů mělo být dominantním prvkem nové čtvrti s bytovými domy a administrativními budovami. Ty už v blízkosti O2 Arény vznikají. Například firma Syner nyní na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage staví desetipatrovou budovu, kde budou kanceláře.

Praha 9 se chce na vzniku nové čtvrti sama podílet, proto plánuje koupit pozemky od jednoho z nynějších vlastníků pozemků, a to od společnosti Howden ČKD Compressors. Aktuálně brownfieldy vlastní šest firem a několik soukromníků. S majiteli pozemků chce radnice jednat, aby se při budoucím využití území řídili připravenou urbanistickou studií, která se má stát podkladem pro změnu územního plánu.

Nově vzniklé náměstí by mělo nést jméno po továrníkovi Emilu Kolbenovi, na jehož odkaz a průmyslovou tradici Vysočan tím chce Praha 9 navázat. Kolben založil ve Vysočanech továrnu v roce 1896, průmysl se tu potom dál rozvíjel. Ve Vysočanech se otevřely mimo jiné továrny ČKD, letecké továrny Avia a Areo nebo mlýny a pekárny Odkolek.

Po druhé světové válce vznikla v této čtvrti třeba továrna Elektročas. K útlumu průmyslové výroby ve Vysočanech podle radnice došlo v 90. letech minulého století. Od té doby mnohé výrobní areály chátrají, jiné se zbouraly a na jejich místě vyrostla nová, převážně bytová zástavba.

Anketa je nyní dostupná na webu Prahy 9 a na FB městské části. Lidé mohou rovněž vyplnit anketní lístek v tištěné formě a odevzdat ho osobně v informačních centrech Prahy 9 nebo poslat poštou na radnici.

Prahu 9, ve které žije zhruba 58 050 obyvatel, tvoří katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru