Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí
02 Arena. Foto: puc

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality v okolí O2 areny, kde by mohla vzniknout nová městská čtvrť. Vedení radnice tam chce koupit pozemky a postavit na nich nové náměstí. Obyvatelé Prahy 9 se do konce roku mohou v anketě, kterou pro ně městská část připravila, vyjádřit mimo jiné k tomu, co by podle nich na plánovaném náměstí Emila Kolbena mělo být. Vyplývá to z informací na webu radnice.

Vedení radnice zvažuje vytvoření nového centra Vysočan na ploše mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská místo dnes nevyužívaných výrobních hal, uvedl už dříve starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Architekti ze studia Qarta architektura zatím na pozemcích o rozloze 181 014 metrů čtverečních navrhli vznik bytových domů asi s 3500 byty a vznik nové školy, přičemž zhruba polovina plochy plánovaného náměstí by měla být nezastavěná. V anketě nyní mohou občané Prahy 9 podpořit například vybudování muzea, komunitního centra, centra moderního výtvarného umění a podobně.

Nové náměstí by podle projektantů mělo být dominantním prvkem nové čtvrti s bytovými domy a administrativními budovami. Ty už v blízkosti O2 Arény vznikají. Například firma Syner nyní na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage staví desetipatrovou budovu, kde budou kanceláře.

Praha 9 se chce na vzniku nové čtvrti sama podílet, proto plánuje koupit pozemky od jednoho z nynějších vlastníků pozemků, a to od společnosti Howden ČKD Compressors. Aktuálně brownfieldy vlastní šest firem a několik soukromníků. S majiteli pozemků chce radnice jednat, aby se při budoucím využití území řídili připravenou urbanistickou studií, která se má stát podkladem pro změnu územního plánu.

Nově vzniklé náměstí by mělo nést jméno po továrníkovi Emilu Kolbenovi, na jehož odkaz a průmyslovou tradici Vysočan tím chce Praha 9 navázat. Kolben založil ve Vysočanech továrnu v roce 1896, průmysl se tu potom dál rozvíjel. Ve Vysočanech se otevřely mimo jiné továrny ČKD, letecké továrny Avia a Areo nebo mlýny a pekárny Odkolek.

Po druhé světové válce vznikla v této čtvrti třeba továrna Elektročas. K útlumu průmyslové výroby ve Vysočanech podle radnice došlo v 90. letech minulého století. Od té doby mnohé výrobní areály chátrají, jiné se zbouraly a na jejich místě vyrostla nová, převážně bytová zástavba.

Anketa je nyní dostupná na webu Prahy 9 a na FB městské části. Lidé mohou rovněž vyplnit anketní lístek v tištěné formě a odevzdat ho osobně v informačních centrech Prahy 9 nebo poslat poštou na radnici.

Prahu 9, ve které žije zhruba 58 050 obyvatel, tvoří katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Dnes v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Dnes v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

Včera v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

Včera ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru