Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí
02 Arena. Foto: puc

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality u O2 areny, kde chce nové náměstí

Praha 9 vypsala anketu k rozvoji lokality v okolí O2 areny, kde by mohla vzniknout nová městská čtvrť. Vedení radnice tam chce koupit pozemky a postavit na nich nové náměstí. Obyvatelé Prahy 9 se do konce roku mohou v anketě, kterou pro ně městská část připravila, vyjádřit mimo jiné k tomu, co by podle nich na plánovaném náměstí Emila Kolbena mělo být. Vyplývá to z informací na webu radnice.

Vedení radnice zvažuje vytvoření nového centra Vysočan na ploše mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská místo dnes nevyužívaných výrobních hal, uvedl už dříve starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Architekti ze studia Qarta architektura zatím na pozemcích o rozloze 181 014 metrů čtverečních navrhli vznik bytových domů asi s 3500 byty a vznik nové školy, přičemž zhruba polovina plochy plánovaného náměstí by měla být nezastavěná. V anketě nyní mohou občané Prahy 9 podpořit například vybudování muzea, komunitního centra, centra moderního výtvarného umění a podobně.

Nové náměstí by podle projektantů mělo být dominantním prvkem nové čtvrti s bytovými domy a administrativními budovami. Ty už v blízkosti O2 Arény vznikají. Například firma Syner nyní na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage staví desetipatrovou budovu, kde budou kanceláře.

Praha 9 se chce na vzniku nové čtvrti sama podílet, proto plánuje koupit pozemky od jednoho z nynějších vlastníků pozemků, a to od společnosti Howden ČKD Compressors. Aktuálně brownfieldy vlastní šest firem a několik soukromníků. S majiteli pozemků chce radnice jednat, aby se při budoucím využití území řídili připravenou urbanistickou studií, která se má stát podkladem pro změnu územního plánu.

Nově vzniklé náměstí by mělo nést jméno po továrníkovi Emilu Kolbenovi, na jehož odkaz a průmyslovou tradici Vysočan tím chce Praha 9 navázat. Kolben založil ve Vysočanech továrnu v roce 1896, průmysl se tu potom dál rozvíjel. Ve Vysočanech se otevřely mimo jiné továrny ČKD, letecké továrny Avia a Areo nebo mlýny a pekárny Odkolek.

Po druhé světové válce vznikla v této čtvrti třeba továrna Elektročas. K útlumu průmyslové výroby ve Vysočanech podle radnice došlo v 90. letech minulého století. Od té doby mnohé výrobní areály chátrají, jiné se zbouraly a na jejich místě vyrostla nová, převážně bytová zástavba.

Anketa je nyní dostupná na webu Prahy 9 a na FB městské části. Lidé mohou rovněž vyplnit anketní lístek v tištěné formě a odevzdat ho osobně v informačních centrech Prahy 9 nebo poslat poštou na radnici.

Prahu 9, ve které žije zhruba 58 050 obyvatel, tvoří katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Další články
Nahoru