dnes
Sobota - skorojasno
25°C
zítra
Neděle - zatazeno
23°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
22°C
Praha 9 vstoupí do nového roku v rozpočtovém provizoriu
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 9 vstoupí do nového roku v rozpočtovém provizoriu

Praha 9 vstoupí do roku 2019 v rozpočtovém provizoriu. Dnes pravidla hospodaření, při kterém radnice financuje pouze chod městské části, smí platit pouze projekty, které už jsou realizovány, a nesmí investovat, schválili zastupitelé městské části. Nový rozpočet budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně v březnu příštího roku. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Portlík (ODS).

Městské části mohou svůj rozpočet schválit až poté, co schválí rozpočet hlavní město. Teprve tehdy radnice zjistí, s jakými penězi mohou počítat, tedy pro jaký projekt mohou získat finanční podporu magistrátu. Termíny, kdy je známa podoba rozpočtu hlavního města, se liší a některé roky je schválen například dva týdny před koncem roku. Z tohoto důvodu Praha 9 hospodaří začátkem roku v provizoriu pravidelně.

„Rozpočet teď půjde do komisí, komise se k němu vyjádří. Nám provizorium nevadí, protože investičních akcí není moc a všechny se přesouvají. Provizorium by bylo problémem ve chvíli, kdy by té rozpracovanosti bylo mnohem více, nebo by se připravovaly nové projekty, které by musely začít v lednu,“ řekl Portlík.

Radnice bude měsíčně využívat maximálně jednu dvanáctinu rozpočtu, který byl schválen na letošní rok. V něm počítala městská část s výdaji 578 milionů korun a příjmy 427,5 milionu korun. Schodek dorovnává ze svých peněz.

V provizoriu bude městská část dále platit některé projekty, které se už realizují, a je na ně dotace. Týká se to například projektu na nový kamerový systém, stavby gymnastických sálů v Základní škole Litvínovská, úprav Jablonecké ulice nebo prodloužení parku Přátelství.

Zastupitelstvo hlavního města, které je po říjnových volbách v novém složení, schválilo rozpočet pro příští rok 13. prosince. Většina velkých radnic v Praze se připravila pro rok 2019 na hospodaření v provizoriu. Schválená pravidla rozpočtového provizoria má například radnice Prahy 8. S provizoriem počítají i Praha 5 a 10.

Devátá městská část zahrnuje celé území Proseka a části katastrálních území Vysočany, Hrdlořezy, Střížkov, Hloubětín, Libeň a Malešice. Žije v ní zhruba 56 300 obyvatel.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Včera v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Další články
Nahoru