Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 usiluje o získání jistoty, že parky budou nezastavitelné

Praha 9 usiluje o získání jistoty, že parky budou nezastavitelné

Deset změn územního plánu, a to převedení stavebních pozemků na zelenou plochu, chtějí prosadit zastupitelé Praha 9, kteří na dnešním jednání jednomyslně podpořili žádosti adresované hlavnímu městu Praze. Jedná se především o střížkovské pozemky, na něž se rozšiřuje park Přátelství, a pozemky mezi bytovými bloky na Střížkově, Proseku a Vysočanech. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Marie Kurková.

„Dlouhodobě usilujeme o stabilizaci jednotlivých parkových a oddychových ploch na devítce, ať už se jedná o pozemky u stanice metra Střížkov, nebo plochy mezi jednotlivými bytovými bloky na Střížkově, Proseku, Vysočanech, Libni, Hloubětíně nebo Hrdlořezech, které jsou ve vlastnictví deváté městské části, hlavního města Prahy nebo České republiky,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

„A protože navrhovaný Metropolitní plán nedává záruky, že se na těchto zelených plochách už nebude stavět, žádáme podle současně platného územního plánu o převedení statutu těchto pozemků ze stavebních na nestavební. Místní obyvatelé by tak získali pojistku, že ani v budoucnu nebudou tyto plochy zastavěny,“ dodal. 

„Už v roce 2018, kdy se poprvé projednával návrh Metropolitního plánu, jsme měli zásadní připomínky k tomu, že nevymezuje parkové a rekreační plochy ve stabilizovaných územích. Tím de facto umožňoval tyto zelené plochy, včetně vnitrobloků, zastavět bytovými domy,“ řekl místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09). 

Tento osud hrozil i plochám o výměře 2,7 hektaru u stanice metra Střížkov mezi ulicemi Vysočanská, Jablonecká, Jiřetínská a Lovosická. Přestože jsou již čtyři roky v majetku deváté městské části, stále jsou v územním plánu vedeny jako stavební. 

„Nová část parku Přátelství by měla být otevřena v létě, máme tedy již v rukou argumenty, proč rozporovat záměry Metropolitního plánu,“ vysvětluje načasování žádosti o změnu územního plánu místostarosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). 

„Změna územního plánu, tak jak ji navrhujeme, by jednak zabránila dalšímu zahušťování proseckého sídliště, o což dlouhodobě usilujeme, ale také uvedla do souladu změny, ke kterým na těchto plochách v posledních letech dochází,“ dodal. 

Další žádosti o změnu územního plánu a převedení stavebních ploch na nestavební se týkají pozemků mezi bytovými domy:

Šluknovská a Varnsdorfská

Varnsdorfská a Českolipská

Českolipská a Mimoňská

Kytlická a Lovosická

Teplická a Rumburská

Rumburská a Bílinská

Bílinská a Veltruská

Veltruská a Litoměřická

Nemocniční a Poštovská 

Zdroj: MČ Praha 9


Autor: puc
Další články
Nahoru