dnes
Pondělí - jasno
14°C
zítra
Úterý - zatazeno
15°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C

Praha 9: Stačí, když ji každý sešlápne

Na území Prahy 9 je 151 nadzemních a 14 podzemních kontejnerů. Aby odpadky nekončily na zemi vedle kontejnerů, připravila radnice video společně herci z vysočanského Divadla Gong.

Povinností Prahy 9 není starat se o čistotu na stanovištích kontejnerů a v jejich okolí, přesto ze svého rozpočtu platí za úklid na těch nejinkriminovanějších místech. Ale bez pomoci všech, kteří odpad do kontejnerů odnáší, je to jen sisyfovské snažení, na jehož konci jsou zase odpadky u kontejnerů místo v nich.

„Nemusí v tom být zlý úmysl, ale mnohdy jen z neznalosti věci jednoduše odložíme odpadky vedle kontejneru. Proto jsme s herci z našeho Divadla Gong připravili naučné video o tom, jak odpad správně třídit,“ říká místostarosta MČ Praha 9 Adam Vážanský. „A třebaže na toto téma bylo řečeno a napsáno už hodně, věřím, že vás úsměvné herecké etudy na věčné nerudovské Kam s ním? poučí a možná i překvapí.“

„Třebaže nám nepřísluší starat se o čistotu na stanovištích kontejnerů na tříděný odpad a v jejich okolí, nepořádek nám vadí. Apelujeme na Hl. m. Prahu, aby častěji nechávalo kontejnery vyvážet, a zároveň sami z rozpočtu MČ Praha 9 platíme nemalé finanční prostředky za úklid alespoň na těch nejinkriminovanějších místech, např. ve Vysočanech u stanice metra Českomoravská, na Náměstí OSN, zelených plochách u Freyovy ulice,“ konstatuje radní pro životní prostředí a dopravu MČ Praha 9 Tomáš Holeček.

Úklid jednoho stanoviště pro kontejnery na tříděný odpad stojí 50 korun. V průměru se každé nadzemní stanoviště s kontejnery uklízí 6× týdně, podzemní stanoviště dokonce 8× týdně. Jen v MČ Praha 9 za něj tedy hlavní město zaplatí 50 900 korun týdně, což za rok představuje částku 2 443 200 korun. A protože kolem kontejnerů na tříděný odpad je stále nepořádek, další nemalé peníze na úklid jdou z rozpočtu MČ Praha 9.

 


Běžecká škola Prahy 8 pokračuje

Dnes v 15:28

Běžecká škola Prahy 8 pod názvem Běháme s osmičkou pokračuje až do 20. prosince a přesunula se na osvětlený atletický ovál u ZŠ Burešova na Ládví.

Policie obvinila z pokusu vraždy matku kojence nalezeného v mrazu

Dnes v 15:16

Pražská policie obvinila z pokusu o vraždu ženu, která podle nich nechala letos v únoru své šestitýdenní dítě venku v mrazu. Podchlazeného kojence nalezl v Čiklově ulici v Praze 4 podnikatel Filip Slovák, který za jeho záchranu získal ocenění.

Noční uzavření tunelů

Dnes ve 14:53

Tunely Brusnický a Dejvický budou z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie uzavřeny vždy v noci od 14. listopadu od 23 hodin do 18. listopadu do 5 hodin.

Praha 11 zve na blues

Dnes ve 12:18

KC Zahrada zve na jedinečný koktejl amerického a českého blues. Zítra od 20 hodin vystoupí jeden z nejlepších světových hráčů na foukací harmoniku Bill Barrett, bluesový a country kytarista a zpěvák Brad Lewis a Jan Spálený Trio.

Ve stanici metra zkolaboval muž

Dnes v 11:59

Při cestě do služby si strážník Hlídkového útvaru v sobotu ráno všiml na nástupišti stanice metra Černý Most skupiny osob kolem ležícího muže. Ten nejevil známky života, a proto se strážník zapojil do poskytování první pomoci.

Černý racek přilétá

Dnes v 11:32

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let. Bohužel to nestihl, protože v lednu letošního roku zemřel. Odešla tak velká rocková legenda.

Vlak ve Vysočanech usmrtil mladíka

Dnes v 11:18

Ve stanici Praha – Vysočany dnes ráno vlak srazil a usmrtil čtyřiadvacetiletého muže. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové muž utrpěl závažná poranění, která nebyla slučitelná se životem.

Florbalová Superliga na Podvinném Mlýně

Dnes v 11:00

Radnice deváté městské části zve na zápasy florbalového klubu AC Sparta Praha, který hraje nejvyšší ligu – Tipsport Superligu, pravidelně v hale na Podvinném Mlýně na Praze 9.

Národní technická knihovna zve na exkurzi zdarma

Dnes v 09:12

Národní technická knihovna letos slaví 300. výročí od založení knižního fondu a po celý rok 2018 nabízí mimořádné a bezplatné exkurze určené pro každého zájemce o prohlídku nejmodernější a největší technické knihovny v České republice.

Listopadové Dny geografie na Albertově

Dnes v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Tóny Vinohrad zvou na velikány světové hudby

Dnes v 08:22

Koncert připravený radnicí druhé městské části uslyšíte v Gröbově vile ve středu 14. listopadu v 19. hodin.

Slavnosti polévek na farmářském trhu v Karlíně

Dnes v 07:39

Pro všechny milovníky polévek – přijďte se zahřát skvělými polévkami v sobotu 17. listopadu od 8 do 14 hodin.

Osobnosti vědy. Komentovaná procházka Olšanskými hřbitovy

Dnes v 07:32

V neděli 18. listopadu v 10:30. Sraz před hlavní branou.

Další krátké zprávy
Nahoru