Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace
Součástí nového operačního střediska je nová monitorovací videostěna pro zobrazení kamer. Foto: P9

Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace

Radnice deváté městské části se rozhodla snížit počet bezpečnostních kamer a přešla na chytrý systém, který dohlíží na přestupky a informuje o nich policisty. Umí také upozornit na potenciální bezpečnostní riziko. Kamery byly umístěny do oblastí, kde je zkušenost s trestnou činností. Informovala o tom mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. Podle ní se kriminalita daří postupně snižovat, v roce 2008 došlo v Praze 9 k 3511 trestným činům, v roce 2020 jich bylo o 1596 méně.  

Inteligentní monitorovací systém Praha 9-Numeri na základě metadat analyzuje příznaky trestné činnosti a upozorňuje na ni v centrálním bodě instalovaného programu, který je spuštěn pro účely sběru a analýzy získaných dat. Díky tomuto upozornění nejbližší hlídka Policie ČR nebo městské policie může včas zasáhnout v místě problémů. 

Chytré kamery umí automaticky sledovat dodržování nastavených pravidel v dopravě, například upozornit na průjezd zákazem vjezdu u škol, jízdu v protisměru v jednosměrce, na vjezd auta do pěší zóny nebo na parkování v rozporu se zákonem. 

„Při zajišťování veřejného pořádku rychle upozorní na znečišťování veřejných prostranství, poškozování veřejně prospěšných zařízení i soukromého majetku, na odložené a zapomenuté věci,“ sdělil zastupitel Prahy 9 Pavel Pospíšek (STAN). 

Stejně jako dosavadní městské kamerové systémy i Praha 9-Numeri umožňuje rychlé vyhledávání v obraze a filtrování záznamů podle daných parametrů. Je tedy možné zpětně dohledat oznámené události v dosahu kamer, zjišťovat pachatele trestných činů nebo přestupků, zjišťovat narušitele veřejného pořádku a tento záznam využít jako důkaz v trestním nebo přestupkovém řízení.

Systém dokáže data z jednotlivých kamer zpracovat a na základě předem definovaných situací nežádoucího chování v reálném čase vyhodnotit. Upozorní tak například na osoby, které se pohybují delší čas v určité oblasti, oznámí shluk lidí, jež se delší dobu zdržují na jednom místě a podobně. 

Policisté a strážníci tak mohou v případě, že je to nutné, zasáhnout dříve, než dojde k trestnému činu, přestupku nebo narušení veřejného pořádku. 

„Nechceme si hrát na ´Velkého bratra´ a mít kameru na každém rohu, proto jsme nyní vsadili na inteligentní kamerový systém, který samostatně hlídá zadané přestupky a sám na ně preventivně upozorní nejbližší policejní hlídku. Naším cílem je mít menší počet kamer v ulicích, které ale přispějí k větší bezpečnosti,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) k projektu „Praha 9-Numeri“, který v pondělí 28. března vstoupil do ostrého provozu. Devátá městská část jako první v Praze tento inteligentní monitorovací systém užívá. 

Podle Portlíka radnice už v roce 2016 zažádala o projekt takzvaných inteligentních kamer, které dokážou bez zásahu člověka samostatně vyhodnotit naprogramované riziko a neprodleně ho ohlásit nejbližší policejní hlídce. O rok později komise Rady hl. m. Prahy pro rozvoj konceptu Smart City projekt Praha 9-Numeri schválila.

Městská část v reakci na to začala jednat se zástupci Městské policie hl. m. Prahy a Policie ČR. Výsledkem bylo vytipování tří lokalit pro umístění kamer systému Numeri.

„Lokality, které doporučila policie, byly zároveň místy, jež v našich anketách a při diskusích vnímali obyvatelé devítky z hlediska bezpečnosti jako rizikové,“ uvedl radní Prahy 9 Zdeněk Davídek (STAN). Kamery jsou instalovány ve Vysočanech v lokalitě u O2 areny a na Proseku v parku Přátelství a náměstíčkách v Jablonecké ulici. 

Instalaci inteligentního monitorovacího systému Praha 9-Numeri na místním oddělení Městské policie Praha 9 předcházelo vybudování nového operačního střediska. Vzniklo přesunem do větších prostor v budově městské policie ve Veltruské ulici na Proseku. 

Středisko přešlo do ostrého provozu v pondělí 28. března, financovaly ho magistrát a devátá městská část. Náklady dosáhly částky 2,5 milionu korun včetně DPH.


Autor: red

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru