Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace
Součástí nového operačního střediska je nová monitorovací videostěna pro zobrazení kamer. Foto: P9

Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace

Radnice deváté městské části se rozhodla snížit počet bezpečnostních kamer a přešla na chytrý systém, který dohlíží na přestupky a informuje o nich policisty. Umí také upozornit na potenciální bezpečnostní riziko. Kamery byly umístěny do oblastí, kde je zkušenost s trestnou činností. Informovala o tom mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. Podle ní se kriminalita daří postupně snižovat, v roce 2008 došlo v Praze 9 k 3511 trestným činům, v roce 2020 jich bylo o 1596 méně.  

Inteligentní monitorovací systém Praha 9-Numeri na základě metadat analyzuje příznaky trestné činnosti a upozorňuje na ni v centrálním bodě instalovaného programu, který je spuštěn pro účely sběru a analýzy získaných dat. Díky tomuto upozornění nejbližší hlídka Policie ČR nebo městské policie může včas zasáhnout v místě problémů. 

Chytré kamery umí automaticky sledovat dodržování nastavených pravidel v dopravě, například upozornit na průjezd zákazem vjezdu u škol, jízdu v protisměru v jednosměrce, na vjezd auta do pěší zóny nebo na parkování v rozporu se zákonem. 

„Při zajišťování veřejného pořádku rychle upozorní na znečišťování veřejných prostranství, poškozování veřejně prospěšných zařízení i soukromého majetku, na odložené a zapomenuté věci,“ sdělil zastupitel Prahy 9 Pavel Pospíšek (STAN). 

Stejně jako dosavadní městské kamerové systémy i Praha 9-Numeri umožňuje rychlé vyhledávání v obraze a filtrování záznamů podle daných parametrů. Je tedy možné zpětně dohledat oznámené události v dosahu kamer, zjišťovat pachatele trestných činů nebo přestupků, zjišťovat narušitele veřejného pořádku a tento záznam využít jako důkaz v trestním nebo přestupkovém řízení.

Systém dokáže data z jednotlivých kamer zpracovat a na základě předem definovaných situací nežádoucího chování v reálném čase vyhodnotit. Upozorní tak například na osoby, které se pohybují delší čas v určité oblasti, oznámí shluk lidí, jež se delší dobu zdržují na jednom místě a podobně. 

Policisté a strážníci tak mohou v případě, že je to nutné, zasáhnout dříve, než dojde k trestnému činu, přestupku nebo narušení veřejného pořádku. 

„Nechceme si hrát na ´Velkého bratra´ a mít kameru na každém rohu, proto jsme nyní vsadili na inteligentní kamerový systém, který samostatně hlídá zadané přestupky a sám na ně preventivně upozorní nejbližší policejní hlídku. Naším cílem je mít menší počet kamer v ulicích, které ale přispějí k větší bezpečnosti,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) k projektu „Praha 9-Numeri“, který v pondělí 28. března vstoupil do ostrého provozu. Devátá městská část jako první v Praze tento inteligentní monitorovací systém užívá. 

Podle Portlíka radnice už v roce 2016 zažádala o projekt takzvaných inteligentních kamer, které dokážou bez zásahu člověka samostatně vyhodnotit naprogramované riziko a neprodleně ho ohlásit nejbližší policejní hlídce. O rok později komise Rady hl. m. Prahy pro rozvoj konceptu Smart City projekt Praha 9-Numeri schválila.

Městská část v reakci na to začala jednat se zástupci Městské policie hl. m. Prahy a Policie ČR. Výsledkem bylo vytipování tří lokalit pro umístění kamer systému Numeri.

„Lokality, které doporučila policie, byly zároveň místy, jež v našich anketách a při diskusích vnímali obyvatelé devítky z hlediska bezpečnosti jako rizikové,“ uvedl radní Prahy 9 Zdeněk Davídek (STAN). Kamery jsou instalovány ve Vysočanech v lokalitě u O2 areny a na Proseku v parku Přátelství a náměstíčkách v Jablonecké ulici. 

Instalaci inteligentního monitorovacího systému Praha 9-Numeri na místním oddělení Městské policie Praha 9 předcházelo vybudování nového operačního střediska. Vzniklo přesunem do větších prostor v budově městské policie ve Veltruské ulici na Proseku. 

Středisko přešlo do ostrého provozu v pondělí 28. března, financovaly ho magistrát a devátá městská část. Náklady dosáhly částky 2,5 milionu korun včetně DPH.


Autor: red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Dnes ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru