Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace
Součástí nového operačního střediska je nová monitorovací videostěna pro zobrazení kamer. Foto: P9

Praha 9 spustila inteligentní kamerový systém, který umí upozornit policii na rizikové situace

Radnice deváté městské části se rozhodla snížit počet bezpečnostních kamer a přešla na chytrý systém, který dohlíží na přestupky a informuje o nich policisty. Umí také upozornit na potenciální bezpečnostní riziko. Kamery byly umístěny do oblastí, kde je zkušenost s trestnou činností. Informovala o tom mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. Podle ní se kriminalita daří postupně snižovat, v roce 2008 došlo v Praze 9 k 3511 trestným činům, v roce 2020 jich bylo o 1596 méně.  

Inteligentní monitorovací systém Praha 9-Numeri na základě metadat analyzuje příznaky trestné činnosti a upozorňuje na ni v centrálním bodě instalovaného programu, který je spuštěn pro účely sběru a analýzy získaných dat. Díky tomuto upozornění nejbližší hlídka Policie ČR nebo městské policie může včas zasáhnout v místě problémů. 

Chytré kamery umí automaticky sledovat dodržování nastavených pravidel v dopravě, například upozornit na průjezd zákazem vjezdu u škol, jízdu v protisměru v jednosměrce, na vjezd auta do pěší zóny nebo na parkování v rozporu se zákonem. 

„Při zajišťování veřejného pořádku rychle upozorní na znečišťování veřejných prostranství, poškozování veřejně prospěšných zařízení i soukromého majetku, na odložené a zapomenuté věci,“ sdělil zastupitel Prahy 9 Pavel Pospíšek (STAN). 

Stejně jako dosavadní městské kamerové systémy i Praha 9-Numeri umožňuje rychlé vyhledávání v obraze a filtrování záznamů podle daných parametrů. Je tedy možné zpětně dohledat oznámené události v dosahu kamer, zjišťovat pachatele trestných činů nebo přestupků, zjišťovat narušitele veřejného pořádku a tento záznam využít jako důkaz v trestním nebo přestupkovém řízení.

Systém dokáže data z jednotlivých kamer zpracovat a na základě předem definovaných situací nežádoucího chování v reálném čase vyhodnotit. Upozorní tak například na osoby, které se pohybují delší čas v určité oblasti, oznámí shluk lidí, jež se delší dobu zdržují na jednom místě a podobně. 

Policisté a strážníci tak mohou v případě, že je to nutné, zasáhnout dříve, než dojde k trestnému činu, přestupku nebo narušení veřejného pořádku. 

„Nechceme si hrát na ´Velkého bratra´ a mít kameru na každém rohu, proto jsme nyní vsadili na inteligentní kamerový systém, který samostatně hlídá zadané přestupky a sám na ně preventivně upozorní nejbližší policejní hlídku. Naším cílem je mít menší počet kamer v ulicích, které ale přispějí k větší bezpečnosti,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) k projektu „Praha 9-Numeri“, který v pondělí 28. března vstoupil do ostrého provozu. Devátá městská část jako první v Praze tento inteligentní monitorovací systém užívá. 

Podle Portlíka radnice už v roce 2016 zažádala o projekt takzvaných inteligentních kamer, které dokážou bez zásahu člověka samostatně vyhodnotit naprogramované riziko a neprodleně ho ohlásit nejbližší policejní hlídce. O rok později komise Rady hl. m. Prahy pro rozvoj konceptu Smart City projekt Praha 9-Numeri schválila.

Městská část v reakci na to začala jednat se zástupci Městské policie hl. m. Prahy a Policie ČR. Výsledkem bylo vytipování tří lokalit pro umístění kamer systému Numeri.

„Lokality, které doporučila policie, byly zároveň místy, jež v našich anketách a při diskusích vnímali obyvatelé devítky z hlediska bezpečnosti jako rizikové,“ uvedl radní Prahy 9 Zdeněk Davídek (STAN). Kamery jsou instalovány ve Vysočanech v lokalitě u O2 areny a na Proseku v parku Přátelství a náměstíčkách v Jablonecké ulici. 

Instalaci inteligentního monitorovacího systému Praha 9-Numeri na místním oddělení Městské policie Praha 9 předcházelo vybudování nového operačního střediska. Vzniklo přesunem do větších prostor v budově městské policie ve Veltruské ulici na Proseku. 

Středisko přešlo do ostrého provozu v pondělí 28. března, financovaly ho magistrát a devátá městská část. Náklady dosáhly částky 2,5 milionu korun včetně DPH.


Autor: red

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Další články
Nahoru