Dnes Sobota - jasno 21°C
Zítra Neděle - jasno 22°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek
Radnice Prahy 9 v Sokolovské ulici. Foto: archiv

Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek

Zastupitelstvo Prahy 9 tento týden v úterý schválilo směnu městských pozemků se společností Finep Prosek. Devátá pražská městská část by tak za městské pozemky v blízkosti ulic Poděbradská a U Elektry ve Vysočanech měla získat pozemky na Střížkově. Na pozemcích u zdravotnického zařízení Poliklinika Prosek na Střížkově radnice mimo jiné zvažuje výstavbu domova pro seniory. Na dalších pozemcích na Střížkově chce zachovat zeleň, řekl na úterním zasedání zastupitelstva starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Záměr směny pozemků schválili zastupitelé Prahy 9 na svém zasedání v září roku 2020.

Na pozemcích za Poliklinikou Prosek se podle starosty Prahy 9 plánuje rozvoj polikliniky, jejímž jediným akcionářem je městská část, a zvažuje se výstavba nového sociálního zařízení pro seniory.

Vedle Polikliniky Prosek chce také pražský magistrát postavit nové sídlo pražských záchranářů (ZZS). V novém sídle ZZS, jehož stavba by měla podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun, má být dispečink, administrativa a výcvikové středisko záchranářů.

Praha 9 chce po směně pozemků zachovat zelenou plochu u bytových domů, které na Střížkově dříve postavil Finep. Park na pozemcích u domů chtěl Finep podle Portlíka před směnou pozemků zastavět.

Na dalších střížkovských pozemcích, které Praha 9 směnou získá, bude možné rozšířit počty parkovacích míst nebo rozvíjet volnočasové aktivity pro obyvatele Prahy 9, uvedla mluvčí radnice Marie Kurková.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby místa, která lidé znají jako zeleň, třebaže v územním plánu takto vedena nejsou, byla jako zelené plochy zachována. Abychom je mohli rozvíjet, snažíme se je získat do svého vlastnictví. To je i případ pozemků na Střížkově ve vlastnictví společnosti FINEP Prosek," uvedl Portlík.

Městská část Praha 9 by měla za směňované pozemky Finepu doplatit 34 milionů korun. Finep Prosek by na nově nabytých pozemcích ve Vysočanech měl postavit přístupovou cestu, která bude podle radní Jany Nowakové Těmínové (TOP 09/STAN) sloužit pro školu U Elektry.

Základní a mateřskou školu U Elektry nyní v lokalitě Praha 9 staví asi za 480 milionů korun. Pozemky pod nově postavenou cestou a vybudovanou komunikaci si následně radnice odkoupí za 10 000 korun bez DPH, avizovala radní.

Po volbách sestavily v městské části koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO.

Prahu 9, ve které žije zhruba 56 000 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru