Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek
Radnice Prahy 9 v Sokolovské ulici. Foto: archiv

Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek

Zastupitelstvo Prahy 9 tento týden v úterý schválilo směnu městských pozemků se společností Finep Prosek. Devátá pražská městská část by tak za městské pozemky v blízkosti ulic Poděbradská a U Elektry ve Vysočanech měla získat pozemky na Střížkově. Na pozemcích u zdravotnického zařízení Poliklinika Prosek na Střížkově radnice mimo jiné zvažuje výstavbu domova pro seniory. Na dalších pozemcích na Střížkově chce zachovat zeleň, řekl na úterním zasedání zastupitelstva starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Záměr směny pozemků schválili zastupitelé Prahy 9 na svém zasedání v září roku 2020.

Na pozemcích za Poliklinikou Prosek se podle starosty Prahy 9 plánuje rozvoj polikliniky, jejímž jediným akcionářem je městská část, a zvažuje se výstavba nového sociálního zařízení pro seniory.

Vedle Polikliniky Prosek chce také pražský magistrát postavit nové sídlo pražských záchranářů (ZZS). V novém sídle ZZS, jehož stavba by měla podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun, má být dispečink, administrativa a výcvikové středisko záchranářů.

Praha 9 chce po směně pozemků zachovat zelenou plochu u bytových domů, které na Střížkově dříve postavil Finep. Park na pozemcích u domů chtěl Finep podle Portlíka před směnou pozemků zastavět.

Na dalších střížkovských pozemcích, které Praha 9 směnou získá, bude možné rozšířit počty parkovacích míst nebo rozvíjet volnočasové aktivity pro obyvatele Prahy 9, uvedla mluvčí radnice Marie Kurková.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby místa, která lidé znají jako zeleň, třebaže v územním plánu takto vedena nejsou, byla jako zelené plochy zachována. Abychom je mohli rozvíjet, snažíme se je získat do svého vlastnictví. To je i případ pozemků na Střížkově ve vlastnictví společnosti FINEP Prosek," uvedl Portlík.

Městská část Praha 9 by měla za směňované pozemky Finepu doplatit 34 milionů korun. Finep Prosek by na nově nabytých pozemcích ve Vysočanech měl postavit přístupovou cestu, která bude podle radní Jany Nowakové Těmínové (TOP 09/STAN) sloužit pro školu U Elektry.

Základní a mateřskou školu U Elektry nyní v lokalitě Praha 9 staví asi za 480 milionů korun. Pozemky pod nově postavenou cestou a vybudovanou komunikaci si následně radnice odkoupí za 10 000 korun bez DPH, avizovala radní.

Po volbách sestavily v městské části koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO.

Prahu 9, ve které žije zhruba 56 000 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru