Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek
Radnice Prahy 9 v Sokolovské ulici. Foto: archiv

Praha 9 schválila směnu městských pozemků se společností Finep Prosek

Zastupitelstvo Prahy 9 tento týden v úterý schválilo směnu městských pozemků se společností Finep Prosek. Devátá pražská městská část by tak za městské pozemky v blízkosti ulic Poděbradská a U Elektry ve Vysočanech měla získat pozemky na Střížkově. Na pozemcích u zdravotnického zařízení Poliklinika Prosek na Střížkově radnice mimo jiné zvažuje výstavbu domova pro seniory. Na dalších pozemcích na Střížkově chce zachovat zeleň, řekl na úterním zasedání zastupitelstva starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Záměr směny pozemků schválili zastupitelé Prahy 9 na svém zasedání v září roku 2020.

Na pozemcích za Poliklinikou Prosek se podle starosty Prahy 9 plánuje rozvoj polikliniky, jejímž jediným akcionářem je městská část, a zvažuje se výstavba nového sociálního zařízení pro seniory.

Vedle Polikliniky Prosek chce také pražský magistrát postavit nové sídlo pražských záchranářů (ZZS). V novém sídle ZZS, jehož stavba by měla podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun, má být dispečink, administrativa a výcvikové středisko záchranářů.

Praha 9 chce po směně pozemků zachovat zelenou plochu u bytových domů, které na Střížkově dříve postavil Finep. Park na pozemcích u domů chtěl Finep podle Portlíka před směnou pozemků zastavět.

Na dalších střížkovských pozemcích, které Praha 9 směnou získá, bude možné rozšířit počty parkovacích míst nebo rozvíjet volnočasové aktivity pro obyvatele Prahy 9, uvedla mluvčí radnice Marie Kurková.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby místa, která lidé znají jako zeleň, třebaže v územním plánu takto vedena nejsou, byla jako zelené plochy zachována. Abychom je mohli rozvíjet, snažíme se je získat do svého vlastnictví. To je i případ pozemků na Střížkově ve vlastnictví společnosti FINEP Prosek," uvedl Portlík.

Městská část Praha 9 by měla za směňované pozemky Finepu doplatit 34 milionů korun. Finep Prosek by na nově nabytých pozemcích ve Vysočanech měl postavit přístupovou cestu, která bude podle radní Jany Nowakové Těmínové (TOP 09/STAN) sloužit pro školu U Elektry.

Základní a mateřskou školu U Elektry nyní v lokalitě Praha 9 staví asi za 480 milionů korun. Pozemky pod nově postavenou cestou a vybudovanou komunikaci si následně radnice odkoupí za 10 000 korun bez DPH, avizovala radní.

Po volbách sestavily v městské části koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO.

Prahu 9, ve které žije zhruba 56 000 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru