dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
19°C
Praha 9 rozšíří prosecký Park Přátelství na pozemky u stanice metra Střížkov
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Na ploše s trávníkem u stanice metra Střížkov bude realizováno prodloužení parku Přátelství. Foto: archiv P9

Praha 9 rozšíří prosecký Park Přátelství na pozemky u stanice metra Střížkov

Když Park Přátelství na přelomu 70. a 80. let na Proseku vznikal, měl mít podle projektu architekta Otakara Kuči na dnešní dobu úctyhodných 23 hektarů. Nakonec byl vytvořen jen na 11 hektarech a zbývající část, na níž se plánovala například i výstavba kulturního domu, nikdy realizována nebyla. Nicméně pozemky, třebaže stavební, zůstaly více než třicet let zelenou plochou. Lidé si zvykli a chtěli jí zachovat. To se také nakonec stane. Praha 9 totiž koupí pozemky mezi ulicí Jiřetínskou a Lovosickou, aby mohla prodloužit park Přátelství z Proseku na Střížkov. Rozhodli o tom nedávno zastupitelé deváté městské části.   

 „Restituce v devadesátých letech 20. století a následně prodej pozemků developerům v této části Prahy 9 udělaly z naší snahy o prodloužení stávajícího Parku Přátelství běh na dlouhou trať, ale po devíti letech vyjednávání se nám podařilo pozemky získat,“ konstatuje místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a pokračuje: „Nepatříme k těm, kteří chtějí vytvářet parky všude a za každou cenu. Ale jestliže by samospráva měla něco skutečně dělat, pak minimalizovat dopady snah o zastavování veřejného prostoru. A v případě Střížkova to znamenalo, že musíme jednat teď, protože podobná šance by už nikdy nepřišla.“ 
 

Jednomyslný souhlas zastupitelstva
 

Uzavření kupní smlouvy, kterou Praha 9 získá od společnosti OC9 s. r. o. pozemky na Střížkově o výměře 23 641 metrů čtverečních za 175 milionů korun, schválili zastupitelé městké části na mimořádném zasedání 30. ledna. Jednomyslný souhlas všech přítomných tak završil devítileté úsilí vysočanské radnice směřující k tomu, aby zachovala klidné bydlení v oblasti.

„Za dobu svého působení na devítce jsem se podílel na mnoha projektech revitalizace zeleně, například vzniku parku Srdce, parku Pod Lávkou, Balabenka, nebo parku Zahrádky, který se právě buduje. Ale získání pozemků pro rozšíření Parku Přátelství, na němž vysočanská radnice pracovala devět let, mi udělalo největší radost. Dodrželi jsme tak slib, který jsme dali,“ hodnotí radní Prahy 9 Zdeněk Davídek (HPP).

Zmíněného jednání zastupitelů se zúčastnila i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která záměr odkoupit stavební pozemky na Střížkově a využít je pro rozšíření parku podpořila: „Parky v Praze tvoří 9,5 procenta rozlohy metropole, čímž ji řadí mezi nejzelenější města v republice. Myslím, že toto číslo je také jedním z určujících pro vnímání kvality života. Park Přátelství v Praze 9 je důležitou oblastí nejen pro místní obyvatele, ale má pozitivní vliv a význam pro celé město. Proto jeho rozšíření považuji za správné a navíc oceňuji, že vedení deváté městské části o svém záměru s občany diskutovalo a rozhodlo se v souladu s jejich názory.“

„Na projektu získat pozemky na Střížkově spolupracuji s MČ Praha 9 už delší dobu a považuji ho za velmi důležitý. Jsem rád, že si zdejší komunální politici bez ohledu na stranickou příslušnost uvědomují, že město i městská část si musí své zelené plochy chránit a v rámci možností i rozvíjet,“ dodává radní hl. m. Prahy Karel Grabein Procházka (ANO).

Jednomyslnou podporu všech politických stran v zastupitelstvu pro získání pozemků na Střížkově ocenil za nejsilnější opoziční stranu ČSSD v Praze 9 předseda jejího klubu Miloslav Hanuš: „Znovu se ukázalo, že když jde o důležitou věc, jsme schopni se i přes různou politickou příslušnost v zastupitelstvu shodnout. Tím je podle mého názoru Praha 9 výjimečná.“

Občané řekli svůj názor v anketě

Praha 9 už od roku 2009 usilovala o získání dnes zelených pozemků, jež jsou podle platného územního plánu stavebními, mezi ulicemi Jiřetínská a Lovosická, které by chtěla spojit se sousedním Parkem Přátelství na Proseku a vytvořit zde neměnnou průchodnou zelenou oázu.

„Po devíti letech jednání s vlastníkem pozemků společností OC 9 s. r. o., které provázelo mnoho zvratů, jsme konečně dostali na podzim loňského roku nabídku na odkoupení celé zelené plochy za 175 milionů korun, nebo 2/3 plochy za 60 milionů korun s tím, že stavební pozemky u stanice metra Střížkov zůstanou společnosti OC9 a ta je v maximální možné míře, jak jí to dovoluje územní plán, využije k zástavbě,“ říká radní MČ Praha 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09).

Vzhledem k tomu, že získání všech pozemků na Střížkově bylo pro městskou část nákladné, obrátila se na své občany, aby sami rozhodli, zda má stavební pozemky od soukromého investora odkoupit. V polovině listopadu loňského roku vyhlásila anketu, v níž přehledně představila celý záměr řešení situace ve všech variantách.

„V anketě se 3787 lidí vyslovilo pro to, aby Praha 9 odkoupila celou nezastavěnou plochu mezi ulicemi Jiřetínská a Lovosická, 205 hlasů bylo pro variantu odkoupení dvou třetin pozemků od OC9 s. r. o. a 30 respondentů s odkoupením pozemků za účelem prodloužení Parku Přátelství nesouhlasilo,“ dodává Jana Nowaková Těmínová.

Finančně pomůže hlavní město

Loni v prosinci zastupitelé Prahy 9 nabídku společnosti OC9 s. r. o. na odkoupení pozemků na Střížkově za 175 milionů korun přijali s tím, že hl. m. Praha získá pozemky bez zatížení jakýmkoliv zástavním či jiným právem třetích osob a že kupní cena pozemků nebude vyšší než cena v místě a čase obvyklá. Na základě tohoto rozhodnutí nechala Praha 9 vypracovat nezávislými znaleckými ústavy dva znalecké posudky. Jeden stanovil cenu na 223 600 000 korun, druhý na 193 270 000 korun.

„Sjednaná konečná kupní cena ve výši 175 milionů korun je tedy nižší než cena obvyklá stanovená oběma posudky,“ konstatuje starosta Jan Jarolím a pokračuje: „Ovšem vzhledem k tomu, že tato částka by rozpočet Prahy 9 příliš zatížila, požádali jsme o finanční pomoc ve výši 85 milionů korun hlavní město Prahu.“

Veřejnost posoudí návrhy parkových úprav 

O podobě parkových úprav na nově získaných pozemcích povede vysočanská radnice diskusi s místními obyvateli. „Už dnes víme, že námětů existuje hodně, uvidíme, na čem se nakonec lidé shodnou a co bude realizovatelné. Rádi bychom, aby se ve střížkovské části parku objevily prvky pro volnočasové aktivity, které by doplnily ty z Parku Přátelství. První náměty předložíme veřejnosti na přelomu března a dubna,“ uzavírá Tomáš Portlík. Autorem architektonického návrhu nové části parku bude architekt Steiner, spolupracovník Otakara Kuči, který stojí za podobou Parku Přátelství.

Aby se však park jako souvislá zelená plocha rozrostl až k ulici Lovosické, je třeba nejdříve místo parkoviště u Jiřetínské vybudovat automobilová stání podél Vysočanské ulice. Stane se tak podle projektu Metrostavu.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Dnes v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru