Praha 9 představila komunitní centrum, dočasně stojí na brownfieldu
20. února 2023 20:57
„Po dohodě se Skanskou jsme šli trochu jinou cestou, než je obvyklé. Příspěvek od investora ve výši zhruba 8 milionů korun čerpáme dřív, než se započne se samotnou výstavbou 5. etapy bytového čtvrti Emila Kolbena. Je to výhodné jednak z ekonomického pohledu – v cenách roku 2021 a 22 dostaneme vzhledem k inflaci více než za 4 nebo 5 let, a hlavně tento příspěvek bude sloužit ve prospěch stávajících obyvatel a umožní využití lokality pro vznik komunity teď a tady. To je pro nás mnohem smysluplnější, než aby pozemky ležely roky ladem,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).
Vedle komunitního centra vyrostla pumptreková dráha a parkour jako výsledek participace, kterou uspořádala radnice Prahy 9 v minulém roce. Vyplynulo z ní, že právě ty by si zde obyvatelé přáli. Hřiště by měly být dokončené a otevřené na jaře.
„Nás v této lokalitě čeká ještě další participace, kterou chceme uspořádat v letošním roce. V budoucnu tu totiž vznikne velký veřejný prostor s náměstím a my se chceme zase občanů zeptat na jejich názory, přání a potřeby. Investorem bude Skanska a developer výstavby, která zahrnuje stanici metra Kolbenova,“ doplnil radní pro územní rozvoj a výstavbu Prahy 9 Jiří Janák (ODS).Společnost Skanska postaví v okolí metra Kolbenova na bývalém brownfieldu celkem zhruba tisíc bytů. „Naše pozornost nekončí u budování nových domů a bytů, zaměřujeme se také na veřejná prostranství v okolí nové výstavby. Vytvářet prostor pro místní komunit, byť třeba jen na dobu určitou tam, kde výstavbu zatím chystáme, považujeme za velkou příležitost. Zcela zásadní byl pro nás pak přístup zástupců městské části, která podpořila celou myšlenku, a díky tomu mohl vzniknout nový dočasný prostor k setkávání, vzdělávání i zábavě pro Vysočanské,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Residential.
V místech komunitního centra začne developer stavět až za několik let, dočasná stavba se potom přesune na jiný pozemek. Podle starosty Portlíka se zvažují tři varianty přesunu, všechny pozemky jsou v okolí říčky Rokytky a jen pár stovek metrů od tohoto brownfieldu.
„Colben centrum je příkladem spolupráce radnice a občanů. Myšlenka komunitního centra vzešla od iniciativních sousedů. Ti hledali vhodné prostory, které by mohly sdílet a zároveň obohatit nabídku volnočasových aktivit nejen pro děti, ale také pro dospělé v blízkosti místa, kde žijí. Oslovili radnici a díky vzájemné spolupráci vzniklo právě Colben centrum. Je skvělé vidět, že to funguje. Radnice totiž nemusí být nutně hybnou silou podobných projektů. Daleko přirozenější je, když projekty vznikají tzv. zespoda. Protože právě sousedé vždy nejlépe vědí, co v jejich okolí nejvíce potřebují. A my jim pak můžeme pomoci jejich plány realizovat,“ dodala místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková (Praha 9 Sobě).V centru v tuto chvíli funguje coworkingové centrum pro maminky s dětmi, jeho provozovatelky mají ale do budoucna další velké plány. Chystají tu různé kroužky, kulturní a sousedské akce nebo komunitní zahradu.
Od loňského roku platí Metodiku spoluúčasti investorů, kterou schválilo zastupitelstvo hlavního města. S investory Praha 9 ale vyjednávala už předtím. Výsledek závisel na vyjednávacích schopnostech představitelů radnice a byl zcela na dobrovolnosti developerů.
„Myslím, že se nám i tak podařilo být respektovaným partnerem investorů – od roku 2016 jsme od nich vybrali zhruba 90 milionů, které putovaly na rozvoj školství. I díky tomu si jako jedna z mála městských části můžeme dovolit stavět novou velkou základní a mateřskou školu Elektra pro 800 dětí. S Metodikou účasti investorů je diskuse s investory o něco jednodušší, protože obě strany znají doporučení, kolik by měl investor odvést v lokalitě na „veřejné blaho“. V tomto duchu vyjednáváme další dohody v rozvojových územích,“ dodal Tomáš Portlík.