Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí
Mateřská škola bude mít kapacitu 72 dětí. Ilustrační foto: archiv PP

Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí

Největší investiční akcí Prahy 9 v letošním roce bude výstavba Základní a mateřské školy U Elektry. Městská části ji postaví na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova. Server Pražský patriot o tom informoval 2. místostarosta Marek Doležal (TOP 09).

Škola by po dokončení měla primárně sloužit dětem z Vysočan, ze spádové oblasti kolem ulic Poděbradská a Kolbenova. Plánovaná kapacita budovy je pro 720 žáků v základní škole a 72 dětí v mateřské škole.

Projekt počítá s tím, že provoz v budově bude možné flexibilně upravit podle toho, zda bude poptávka po místech v mateřské nebo základní škole. Od roku 1989 to bude první takto velká základní škola vybudovaná v hlavním městě.

„Na jaře letošního roku by měl být znám, již z druhého kola výběrového řízení, zhotovitel stavby. Předpokládané rozpočtové náklady na stavbu nové školy se pohybují kolem 450 milionu korun,“ sdělil Doležal.

Nová budova se čtyřmi třídami by měla vzniknout jako součást Mateřské školy Kovářská ve Vysočanech. V současné době se posuzují dvě architektonické studie.

„Bohužel nerozhoduje jen nápaditost architektů, ale především ekonomická stránka věci, tedy náklady na stavbu a náklady na provoz budovy. Předpokládaný rozpočet se pohybuje kolem 50 milionů korun,“ sdělil místostarosta.

Vedle školství podle něj směřují největší investice v Praze 9 do oblasti životního prostředí a zeleně. Zhruba 25 milionů korun je letos vyčleněno na pokračování prací spojených s rozšiřováním proseckého parku Přátelství na původně stavební pozemky na Střížkově. Ty městská část koupila v roce 2018, aby na přání místních obyvatel zabránila dalšímu zahušťování výstavby na zdejším sídlišti.

Po přeložení parkoviště Jiřetínská se loni začalo s budováním nových chodníků, odvodněním, vysazováním nových stromů a realizací přípravy pro kabely nového veřejného osvětlení.

Začala vznikat síť cest, nová infrastruktura – část splaškové kanalizace včetně napojení přípojkou do stávajícího kanalizačního řadu, nové rozvody kabelů nízkého napětí a kabelů veřejného osvětlení.

Letos pokračování prací bude zahrnovat úpravu a doplnění sítě cest, zpevněných ploch, vybudování dětského hřiště, vodního prvku s kluzištěm, veřejného osvětlení a technické infrastruktury, zázemí pro správce parku, krajinářské a terénní úpravy a osazení mobiliářem. Počítá se i s výsadbou 350 strom a další zeleně. K jejímu zavlažování se bude využívat dešťová voda svedená z konstrukce stanice metra Střížkov.

„Přestože zelení se už dnes dostanete od hranice s Prahou 8 přes celé území naší městské části až k hranicím s Prahou 14, pokračujeme v revitalizaci dalších zelených ploch, například míst kolem říčky Rokytky, které sousedí s novým parkem Zahrádky,“ dodal místostarosta Prahy 9 Marek Doležal.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Dnes ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru