Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí
Mateřská škola bude mít kapacitu 72 dětí. Ilustrační foto: archiv PP

Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí

Největší investiční akcí Prahy 9 v letošním roce bude výstavba Základní a mateřské školy U Elektry. Městská části ji postaví na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova. Server Pražský patriot o tom informoval 2. místostarosta Marek Doležal (TOP 09).

Škola by po dokončení měla primárně sloužit dětem z Vysočan, ze spádové oblasti kolem ulic Poděbradská a Kolbenova. Plánovaná kapacita budovy je pro 720 žáků v základní škole a 72 dětí v mateřské škole.

Projekt počítá s tím, že provoz v budově bude možné flexibilně upravit podle toho, zda bude poptávka po místech v mateřské nebo základní škole. Od roku 1989 to bude první takto velká základní škola vybudovaná v hlavním městě.

„Na jaře letošního roku by měl být znám, již z druhého kola výběrového řízení, zhotovitel stavby. Předpokládané rozpočtové náklady na stavbu nové školy se pohybují kolem 450 milionu korun,“ sdělil Doležal.

Nová budova se čtyřmi třídami by měla vzniknout jako součást Mateřské školy Kovářská ve Vysočanech. V současné době se posuzují dvě architektonické studie.

„Bohužel nerozhoduje jen nápaditost architektů, ale především ekonomická stránka věci, tedy náklady na stavbu a náklady na provoz budovy. Předpokládaný rozpočet se pohybuje kolem 50 milionů korun,“ sdělil místostarosta.

Vedle školství podle něj směřují největší investice v Praze 9 do oblasti životního prostředí a zeleně. Zhruba 25 milionů korun je letos vyčleněno na pokračování prací spojených s rozšiřováním proseckého parku Přátelství na původně stavební pozemky na Střížkově. Ty městská část koupila v roce 2018, aby na přání místních obyvatel zabránila dalšímu zahušťování výstavby na zdejším sídlišti.

Po přeložení parkoviště Jiřetínská se loni začalo s budováním nových chodníků, odvodněním, vysazováním nových stromů a realizací přípravy pro kabely nového veřejného osvětlení.

Začala vznikat síť cest, nová infrastruktura – část splaškové kanalizace včetně napojení přípojkou do stávajícího kanalizačního řadu, nové rozvody kabelů nízkého napětí a kabelů veřejného osvětlení.

Letos pokračování prací bude zahrnovat úpravu a doplnění sítě cest, zpevněných ploch, vybudování dětského hřiště, vodního prvku s kluzištěm, veřejného osvětlení a technické infrastruktury, zázemí pro správce parku, krajinářské a terénní úpravy a osazení mobiliářem. Počítá se i s výsadbou 350 strom a další zeleně. K jejímu zavlažování se bude využívat dešťová voda svedená z konstrukce stanice metra Střížkov.

„Přestože zelení se už dnes dostanete od hranice s Prahou 8 přes celé území naší městské části až k hranicím s Prahou 14, pokračujeme v revitalizaci dalších zelených ploch, například míst kolem říčky Rokytky, které sousedí s novým parkem Zahrádky,“ dodal místostarosta Prahy 9 Marek Doležal.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru