Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí
Mateřská škola bude mít kapacitu 72 dětí. Ilustrační foto: archiv PP

Praha 9 postaví za 450 milionů korun základní a mateřskou školu pro téměř 800 dětí

Největší investiční akcí Prahy 9 v letošním roce bude výstavba Základní a mateřské školy U Elektry. Městská části ji postaví na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova. Server Pražský patriot o tom informoval 2. místostarosta Marek Doležal (TOP 09).

Škola by po dokončení měla primárně sloužit dětem z Vysočan, ze spádové oblasti kolem ulic Poděbradská a Kolbenova. Plánovaná kapacita budovy je pro 720 žáků v základní škole a 72 dětí v mateřské škole.

Projekt počítá s tím, že provoz v budově bude možné flexibilně upravit podle toho, zda bude poptávka po místech v mateřské nebo základní škole. Od roku 1989 to bude první takto velká základní škola vybudovaná v hlavním městě.

„Na jaře letošního roku by měl být znám, již z druhého kola výběrového řízení, zhotovitel stavby. Předpokládané rozpočtové náklady na stavbu nové školy se pohybují kolem 450 milionu korun,“ sdělil Doležal.

Nová budova se čtyřmi třídami by měla vzniknout jako součást Mateřské školy Kovářská ve Vysočanech. V současné době se posuzují dvě architektonické studie.

„Bohužel nerozhoduje jen nápaditost architektů, ale především ekonomická stránka věci, tedy náklady na stavbu a náklady na provoz budovy. Předpokládaný rozpočet se pohybuje kolem 50 milionů korun,“ sdělil místostarosta.

Vedle školství podle něj směřují největší investice v Praze 9 do oblasti životního prostředí a zeleně. Zhruba 25 milionů korun je letos vyčleněno na pokračování prací spojených s rozšiřováním proseckého parku Přátelství na původně stavební pozemky na Střížkově. Ty městská část koupila v roce 2018, aby na přání místních obyvatel zabránila dalšímu zahušťování výstavby na zdejším sídlišti.

Po přeložení parkoviště Jiřetínská se loni začalo s budováním nových chodníků, odvodněním, vysazováním nových stromů a realizací přípravy pro kabely nového veřejného osvětlení.

Začala vznikat síť cest, nová infrastruktura – část splaškové kanalizace včetně napojení přípojkou do stávajícího kanalizačního řadu, nové rozvody kabelů nízkého napětí a kabelů veřejného osvětlení.

Letos pokračování prací bude zahrnovat úpravu a doplnění sítě cest, zpevněných ploch, vybudování dětského hřiště, vodního prvku s kluzištěm, veřejného osvětlení a technické infrastruktury, zázemí pro správce parku, krajinářské a terénní úpravy a osazení mobiliářem. Počítá se i s výsadbou 350 strom a další zeleně. K jejímu zavlažování se bude využívat dešťová voda svedená z konstrukce stanice metra Střížkov.

„Přestože zelení se už dnes dostanete od hranice s Prahou 8 přes celé území naší městské části až k hranicím s Prahou 14, pokračujeme v revitalizaci dalších zelených ploch, například míst kolem říčky Rokytky, které sousedí s novým parkem Zahrádky,“ dodal místostarosta Prahy 9 Marek Doležal.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Další články
Nahoru