Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 9 podává žalobu, aby se do školek a základních škol mohly vrátit všechny děti
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Praha 9 podává žalobu, aby se do školek a základních škol mohly vrátit všechny děti

Praha 9 dnes podává žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Domáhá se jejich zrušení tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem na covid-19.

K otevření škol pro všechny děti vyzvala minulý týden v úterý otevřeným dopisem Praha 9 ministra zdravotnictví Petra Arenbergbera. Starosta městské části Tomáš Portlík (ODS) spolu s předsedkyní Výboru pro výchovu a vzdělávání pražského zastupitelstva Marianou Čapkovou (Praha Sobě), starostou Prahy 7 Janem Čižinským (Praha 7 Sobě) a starostou Prahy 3 Jiřím Ptáčkem (TOP 09) v něm vyzval ke změně právních předpisů tak, aby pro žáky pravidelně jedenkrát týdně testované PCR testem již neplatilo omezení v nutnosti střídat se ve škole po týdnech.

 „Bohužel na tento dopis ministr zdravotnictví neodpověděl a ani vláda nepřijala systémová opatření, která by v České republice vrátila žáky do školních lavic a děti do mateřských škol,“ uvedl Portlík.

Proto dnes podává Praha 9 žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, jejímž cílem je zrušení částí mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví tak, aby se do mateřských a základních škol vrátili všichni žáci negativně testovaní na SARS-CoV-2.

„Žaloba stojí na argumentu, že podle pandemického zákona nelze omezovat provoz mateřských a základních škol. Ten může být omezen jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a to v ´nezbytném rozsahu´. Za současné situace ale toto omezení není nezbytné,“ sdělila radní Prahy 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09/STAN). Dodala, že současná nařízení vlády lze považovat za nezákonná, protože sledovaného účelu lze dosáhnout jinak.

Žalobu podává městská část, některé školy, které Praha 9 zřizuje, a někteří rodiče. Omezený počet signatářů má podle starosty Portlíka žaloba především z organizačních důvodů a nutnosti legitimace dokumentu.

„Jsme přesvědčeni, že zabránit šíření nákazy ve školách dokáže jiné mimořádné opatření, které všem žákům základních a mateřských škol ukládá povinnost před osobní přítomností ve škole absolvovat test na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, a to minimálně dvakrát týdně v případě antigenního testu a minimálně jednou týdně v případě testu PT-PCR. Do základních a mateřských škol tak chodí výhradně žáci a děti, u nichž byla prokázána nepřítomnost viru SARS-CoV-2 v těle,“ sdělil Portlík.

„Preventivní testování žáků před vstupem do školy PT-PCR testem jednou týdně je jedním ze způsobů, jímž lze zabránit šíření nákazy ve školním prostředí. Ostatně to uznává samo ministerstvo zdravotnictví. A třeba v případě přítomnosti zaměstnanců na pracovišti je zaměstnavatel povinen testovat zaměstnance jen jednou za týden, a to dokonce i antigenním testem, jehož průkaznost není tak vysoká jako u PT-PCR testů. V případě negativního výsledku pak ani není omezen počet osob na pracovišti, natož nutnost střídat se po sudých a lichých týdnech,“ dodala Čapková.

Do škol od minulého týdne chodí v rotační formě žáci prvního stupně základních škol a předškoláci v mateřinkách. Podmínkou je povinné testování dětí dvakrát do týdne, pro které stát zvolil antigenní testy. To však kritizují některé samosprávy, podle kterých jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné. Vedení Prahy a Středočeského kraje minulý týden vyzvala vládu, aby schválila přechod na PCR metodu.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru