Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 11°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 9 otestovala děti a zaměstnance školek, v jedné bylo šest pozitivních
Ilustrační foto: archiv

Praha 9 otestovala děti a zaměstnance školek, v jedné bylo šest pozitivních

V úterý 16. listopadu Praha 9 z vlastní iniciativy otestovala na koronavirus děti a zaměstnance v mateřských školách na svém území. Z necelé tisícovky testů bylo třináct pozitivních. Server Pražský patriot o tom dnes informoval radní deváté městské části pro školství Zdeněk Davídek (za STAN).

Praha 9 zřizuje deset mateřských škol, jak uvádí na svém webu. Rozhodla se v nich provést testování dětí i zaměstnanců na koronavirus.

„Chceme získat představu, jak na tom naše mateřinky jsou. Testy budou prováděny PCR metodou odběrem ze slin. Testování proběhne den před státním svátkem, aby byl prostor vyhodnocení,“ řekl Davídek minul týden, když byly na magistrátu prezentovány výsledky plošného testování na pražských základních školách.

V úterý bylo provedeno celkem 979 testů, z toho bylo 13 pozitivních. Deset u dětí, tři u zaměstnanců. Nejhůře dopadla prosecká školka v Kytlické ulici. Pozitivní testy byly u tří dětí a tří zaměstnanců. Školka je nyní celá uzavřená.

„Protože není dostatek personálu. Část zaměstnanců byla doma kvůli covidu už před tím, než proběhlo toto testování,“ vysvětlil radní.

Čtyři pozitivní testy byly ve školce v ulici U Vysočanského pivovaru. V dalších třech školkách bylo po jednom pozitivním testu.

Podle Davídka budou mít příští týden zástupci Prahy 9 jednání s ředitelkou Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňkou Jágrovou, aby se poradili na dalším postupu.

„Není moudré posílat děti do karantény na celý týden. Chceme hledat smysluplnou cestu, aby se dosáhlo v rámci možností epidemiologického bezpečí, ale zároveň nebyly děti a zaměstnanci automaticky posíláni do zbytečně dlouhých karantén,“ dodal.

Náklady na úterní testování v Praze 9 byly zhruba čtvrt milionu korun, městská část je pokryla z vlastního rozpočtu.

Vláda dnes rozhodla, že bude pokračovat plošné testování v základních školách. Je již schválené na pondělí 22. a 29. listopadu. Další by pak mělo být v pondělí 6. a 13. prosince.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru