Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 otestovala děti a zaměstnance školek, v jedné bylo šest pozitivních
Ilustrační foto: archiv

Praha 9 otestovala děti a zaměstnance školek, v jedné bylo šest pozitivních

V úterý 16. listopadu Praha 9 z vlastní iniciativy otestovala na koronavirus děti a zaměstnance v mateřských školách na svém území. Z necelé tisícovky testů bylo třináct pozitivních. Server Pražský patriot o tom dnes informoval radní deváté městské části pro školství Zdeněk Davídek (za STAN).

Praha 9 zřizuje deset mateřských škol, jak uvádí na svém webu. Rozhodla se v nich provést testování dětí i zaměstnanců na koronavirus.

„Chceme získat představu, jak na tom naše mateřinky jsou. Testy budou prováděny PCR metodou odběrem ze slin. Testování proběhne den před státním svátkem, aby byl prostor vyhodnocení,“ řekl Davídek minul týden, když byly na magistrátu prezentovány výsledky plošného testování na pražských základních školách.

V úterý bylo provedeno celkem 979 testů, z toho bylo 13 pozitivních. Deset u dětí, tři u zaměstnanců. Nejhůře dopadla prosecká školka v Kytlické ulici. Pozitivní testy byly u tří dětí a tří zaměstnanců. Školka je nyní celá uzavřená.

„Protože není dostatek personálu. Část zaměstnanců byla doma kvůli covidu už před tím, než proběhlo toto testování,“ vysvětlil radní.

Čtyři pozitivní testy byly ve školce v ulici U Vysočanského pivovaru. V dalších třech školkách bylo po jednom pozitivním testu.

Podle Davídka budou mít příští týden zástupci Prahy 9 jednání s ředitelkou Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňkou Jágrovou, aby se poradili na dalším postupu.

„Není moudré posílat děti do karantény na celý týden. Chceme hledat smysluplnou cestu, aby se dosáhlo v rámci možností epidemiologického bezpečí, ale zároveň nebyly děti a zaměstnanci automaticky posíláni do zbytečně dlouhých karantén,“ dodal.

Náklady na úterní testování v Praze 9 byly zhruba čtvrt milionu korun, městská část je pokryla z vlastního rozpočtu.

Vláda dnes rozhodla, že bude pokračovat plošné testování v základních školách. Je již schválené na pondělí 22. a 29. listopadu. Další by pak mělo být v pondělí 6. a 13. prosince.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

Včera v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

Včera v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Další články
Nahoru