dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Pražská politika

Praha 9 nabídne k privatizaci všechny byty, které vlastní

Na svém posledním zasedání o tom rozhodlo zastupitelstvo městské části. Další kolo privatizace začne příští rok, dokončena má být do roku 2018. Za metr čtvereční lidé zaplatí 13 000 korun.

ČTK to řekl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). V dalším kole privatizace se do prodeje dostane celkem 1600 bytů. Nabízeny budou ve čtyřech etapách, radnice by tak chtěla každý rok prodat asi 400 z nich. Nájemníkům, kteří si je nekoupí, zůstanou nájemní smlouvy zachovány. Proti spekulativnímu přeprodávání bytů má sloužit pětileté předkupní právo radnice.

Jedním z argumentů opozice proti privatizaci bytů je námitka, že by městské části měly zajišťovat sociální bydlení. Podle Portlíka ale nedostává Praha 9 tolik žádostí o sociální bydlení, aby musela mít ve vlastnictví stovky bytů. Obává se také koncentrace sociálních bytů na jednom místě.

Portlík odhaduje, že by po skončení privatizace městská část mohla mít ve svém vlastnictví asi 250 bytů. Nabízet je pak bude například tělesně postiženým, matkám samoživitelkám nebo je využije pro krátkodobou pomoc, když se lidé dostanou do potíží s bydlením.


Další články
Nahoru