dnes
Pátek - polojasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Praha 9 motivuje provozovatele restaurací, aby otevírali předzahrádky. Letos od nich nevybírá poplatky za zábor
Předzahrádky jsou hodně vidět v centru, třeba na Staroměstském náměstí. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Praha 9 motivuje provozovatele restaurací, aby otevírali předzahrádky. Letos od nich nevybírá poplatky za zábor

Městská část Praha 9 se snaží o podporu malých a středních podnikatelů. „Místo pro život je takové, kde lidé v blízkosti svého bydliště najdou služby a obchody, které potřebují. Takže když i nepřímo pomůžeme živnostníkům a menším podnikatelům, aby prosperovali, vycházíme vstříc i obyvatelům městské části,“ konstatuje místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). To je také důvod, proč Praha 9 nebude v letošním roce na svém území vybírat od provozovatelů restauračních zahrádek poplatek za zábor veřejného prostranství. 

Prosadila to jako jediná městská část v hlavním městě do obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, jejíž změny schválilo pražské zastupitelstvo loni v prosinci. Vyhláška platí od ledna.

„Tím, že umožníme provozovatelům restauračních zahrádek, aby nemuseli platit za užívání veřejného prostoru, je chceme motivovat k otevírání posezení venku. Rádi bychom, aby se restaurační zahrádky staly součástí veřejného prostoru v naší městské části a oživily ho, podobně jako je tomu v centru Prahy. Tam si však na ně provozovatelé díky tisícům turistů vydělají,“ vysvětluje Tomáš Portlík.

„Tímto krokem chceme podnikatele v pohostinství na ,devítce´ podpořit, reálně přispět ke snížení jejich nákladů tím, že nebudou platit další zbytečné poplatky a snáze tak svou provozovnu udrží. Myslím, že to ocení i naši obyvatelé, když se budou moci občerstvit nebo setkávat s přáteli v příjemném prostředí venkovních restaurací,“ dodává.

V Praze 9 jen poplatek za pronájem pozemku

Změna vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, která jde na ruku provozovatelům restauračních zahrádek na ,devítce´, je společnou iniciativou Městské části Praha 9 a Obvodní kanceláře Hospodářské komory Prahy 9.

„Provozovatel restaurace s předzahrádkou, nebo samostatně umístěné restaurační zahrádky v Praze platí dva poplatky – za zábor veřejného prostranství a nájemné, které patří majiteli pozemku, s nímž se na pronájmu musí dohodnout. Cena za užívání veřejného prostranství je stanovena vyhláškou hl. m. Prahy na 15 korun za metr čtvereční a den. To ve většině případů představuje výrazně vyšší cenu, než je cena za pronájem pozemku od jeho vlastníka,“ vysvětluje Erik Elmer, předseda Obvodní rady Hospodářské komory Prahy 9.

„V Praze 9 se nám společně s vedením městské části podařilo do nově schvalované magistrátní vyhlášky prosadit, že městská část nebude vybírat poplatky za zábor veřejného prostranství za restaurační provoz. Ve většině ostatních městských částech zůstal poplatek na částce 15 Kč/m²/den, v některých byl o něco snížen. Výše nájemného za užívání pozemku závisí na dohodě mezi provozovatelem restaurační zahrádky a majitelem pozemku,“ sděluje Elmer.

Fakt, že provozovatelé restauračních zahrádek v Praze 9 nemusí platit za užívání veřejného prostranství, ale neznamená, že nemusí o svém záměru informovat úřad. Stále platí, že záměr o záboru veřejného prostranství je třeba ohlásit na odboru životního prostředí a dopravy.

Hostinec U Brabců se dočká obnovy

hostinec-u-brabcu-drive

Hostinec U Brabců v minulosti

Do oblasti pohostinství patří také další projekt vysočanské radnice – obnova hostince U Brabců. Jeho budova patří k těm, které tvoří charakter Starého Proseka, což byl také důvod, proč ji radnice na podnět mnohých obyvatel směnou zachránila před demolicí.

S budoucí podobou staronového hostince U Brabců se 8. ledna letošního roku seznámili členové Komise pro výstavbu a územní rozvoj Rady MČ Praha 9.

„Snažíme se zachovat podobu fasády z roku 1837 a v interiéru sladit staré prvky s moderními. Součástí rekonstrukce je i revitalizace zahrady,“ říká k projektu opravy hostince místostarosta Prahy 9 Marek Doležal a pokračuje: „Projektová dokumentace je hotová, ale protože se jedná o rekonstrukci staré budovy, je třeba vlastní stavební práce pečlivě připravit.“

hostinec-u-brabcu-dnes

Hostinec U Brabců v současnosti

U Brabců bude vedle restaurace k dispozici i společenský sál, ve kterém by se pořádaly plesy, výstavy a jiné kulturní akce a výhledově se počítá se zřízením minipivovaru.

Zrekonstruovaný objekt hostince U Brabců vysočanská radnice pronajme, protože není její ambicí provozovat restauraci. Ale podporou kulturních a zájmových spolků, které se v posledních letech stávají nedílnou součástí života v Praze 9, nebo podporou producentů pořádajících kulturní akce může přispět k tomu, že se hostinec U Brabců stane chybějícím společenským centrem této oblasti.

hostinec-u-brabcu-budoucnost

Hostinec U Brabců v budoucnosti

„V loňském roce jsme rozšířili program koncertních vystoupení venku, která se konají v parcích od května do začátku října. K festivalu Devětkrát s Devítkou a Proseckým zastaveníčkům přibyla Prosecká nokturna, která oživila i některé restaurační zahrádky. A protože o tato hudební vystoupení mají lidé zájem, budou koncerty ve veřejném prostoru, které financuje Praha 9, pokračovat i letos,“ dokresluje další možnou podobu nepřímé podpory pro podnikatele Tomáš Portlík.

Ostatně spektrum pomoci malým a středním podnikatelům ze strany vysočanské radnice je podle něj široké.

Od již zmiňovaného záboru veřejného prostranství pro restaurační zahrádku zdarma, přes podporu kulturních nebo sportovních akcí, po snahu zavést systém zón placeného stání, který by nastolil rovnováhu mezi ochranou rezidentů a možností krátkodobého parkování (například dvě hodiny) pro řemeslníky, poskytující své služby, nebo lidi, kteří nakupují u místních obchodníků.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Dnes ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru