dnes
Čtvrtek - zatazeno
15°C
zítra
Pátek - zatazeno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
22°C
Praha 9 motivuje provozovatele restaurací, aby otevírali předzahrádky. Letos od nich nevybírá poplatky za zábor
Předzahrádky jsou hodně vidět v centru, třeba na Staroměstském náměstí. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Praha 9 motivuje provozovatele restaurací, aby otevírali předzahrádky. Letos od nich nevybírá poplatky za zábor

Městská část Praha 9 se snaží o podporu malých a středních podnikatelů. „Místo pro život je takové, kde lidé v blízkosti svého bydliště najdou služby a obchody, které potřebují. Takže když i nepřímo pomůžeme živnostníkům a menším podnikatelům, aby prosperovali, vycházíme vstříc i obyvatelům městské části,“ konstatuje místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). To je také důvod, proč Praha 9 nebude v letošním roce na svém území vybírat od provozovatelů restauračních zahrádek poplatek za zábor veřejného prostranství. 

Prosadila to jako jediná městská část v hlavním městě do obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, jejíž změny schválilo pražské zastupitelstvo loni v prosinci. Vyhláška platí od ledna.

„Tím, že umožníme provozovatelům restauračních zahrádek, aby nemuseli platit za užívání veřejného prostoru, je chceme motivovat k otevírání posezení venku. Rádi bychom, aby se restaurační zahrádky staly součástí veřejného prostoru v naší městské části a oživily ho, podobně jako je tomu v centru Prahy. Tam si však na ně provozovatelé díky tisícům turistů vydělají,“ vysvětluje Tomáš Portlík.

„Tímto krokem chceme podnikatele v pohostinství na ,devítce´ podpořit, reálně přispět ke snížení jejich nákladů tím, že nebudou platit další zbytečné poplatky a snáze tak svou provozovnu udrží. Myslím, že to ocení i naši obyvatelé, když se budou moci občerstvit nebo setkávat s přáteli v příjemném prostředí venkovních restaurací,“ dodává.

V Praze 9 jen poplatek za pronájem pozemku

Změna vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, která jde na ruku provozovatelům restauračních zahrádek na ,devítce´, je společnou iniciativou Městské části Praha 9 a Obvodní kanceláře Hospodářské komory Prahy 9.

„Provozovatel restaurace s předzahrádkou, nebo samostatně umístěné restaurační zahrádky v Praze platí dva poplatky – za zábor veřejného prostranství a nájemné, které patří majiteli pozemku, s nímž se na pronájmu musí dohodnout. Cena za užívání veřejného prostranství je stanovena vyhláškou hl. m. Prahy na 15 korun za metr čtvereční a den. To ve většině případů představuje výrazně vyšší cenu, než je cena za pronájem pozemku od jeho vlastníka,“ vysvětluje Erik Elmer, předseda Obvodní rady Hospodářské komory Prahy 9.

„V Praze 9 se nám společně s vedením městské části podařilo do nově schvalované magistrátní vyhlášky prosadit, že městská část nebude vybírat poplatky za zábor veřejného prostranství za restaurační provoz. Ve většině ostatních městských částech zůstal poplatek na částce 15 Kč/m²/den, v některých byl o něco snížen. Výše nájemného za užívání pozemku závisí na dohodě mezi provozovatelem restaurační zahrádky a majitelem pozemku,“ sděluje Elmer.

Fakt, že provozovatelé restauračních zahrádek v Praze 9 nemusí platit za užívání veřejného prostranství, ale neznamená, že nemusí o svém záměru informovat úřad. Stále platí, že záměr o záboru veřejného prostranství je třeba ohlásit na odboru životního prostředí a dopravy.

Hostinec U Brabců se dočká obnovy

hostinec-u-brabcu-drive

Hostinec U Brabců v minulosti

Do oblasti pohostinství patří také další projekt vysočanské radnice – obnova hostince U Brabců. Jeho budova patří k těm, které tvoří charakter Starého Proseka, což byl také důvod, proč ji radnice na podnět mnohých obyvatel směnou zachránila před demolicí.

S budoucí podobou staronového hostince U Brabců se 8. ledna letošního roku seznámili členové Komise pro výstavbu a územní rozvoj Rady MČ Praha 9.

„Snažíme se zachovat podobu fasády z roku 1837 a v interiéru sladit staré prvky s moderními. Součástí rekonstrukce je i revitalizace zahrady,“ říká k projektu opravy hostince místostarosta Prahy 9 Marek Doležal a pokračuje: „Projektová dokumentace je hotová, ale protože se jedná o rekonstrukci staré budovy, je třeba vlastní stavební práce pečlivě připravit.“

hostinec-u-brabcu-dnes

Hostinec U Brabců v současnosti

U Brabců bude vedle restaurace k dispozici i společenský sál, ve kterém by se pořádaly plesy, výstavy a jiné kulturní akce a výhledově se počítá se zřízením minipivovaru.

Zrekonstruovaný objekt hostince U Brabců vysočanská radnice pronajme, protože není její ambicí provozovat restauraci. Ale podporou kulturních a zájmových spolků, které se v posledních letech stávají nedílnou součástí života v Praze 9, nebo podporou producentů pořádajících kulturní akce může přispět k tomu, že se hostinec U Brabců stane chybějícím společenským centrem této oblasti.

hostinec-u-brabcu-budoucnost

Hostinec U Brabců v budoucnosti

„V loňském roce jsme rozšířili program koncertních vystoupení venku, která se konají v parcích od května do začátku října. K festivalu Devětkrát s Devítkou a Proseckým zastaveníčkům přibyla Prosecká nokturna, která oživila i některé restaurační zahrádky. A protože o tato hudební vystoupení mají lidé zájem, budou koncerty ve veřejném prostoru, které financuje Praha 9, pokračovat i letos,“ dokresluje další možnou podobu nepřímé podpory pro podnikatele Tomáš Portlík.

Ostatně spektrum pomoci malým a středním podnikatelům ze strany vysočanské radnice je podle něj široké.

Od již zmiňovaného záboru veřejného prostranství pro restaurační zahrádku zdarma, přes podporu kulturních nebo sportovních akcí, po snahu zavést systém zón placeného stání, který by nastolil rovnováhu mezi ochranou rezidentů a možností krátkodobého parkování (například dvě hodiny) pro řemeslníky, poskytující své služby, nebo lidi, kteří nakupují u místních obchodníků.


Praha 5 získala fotbalové hřiště Hlubočepy. Užívat by ho měli podle radnice především místní

Včera v 16:23

„S elánem a chutí se hodlá MČ Praha 5 pustit do obnovy Hlubočepského hřiště, které po složitém, jedenáctiletém vyjednávání získala do svého vlastnictví. A chceme znát vaši představu o jeho využití,“ uvedl zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold na veřejném setkání představitelů radnice MČ Praha...

Vlasta a Otakar Štáflovi budou mít pamětní desku

Včera v 16:13

Manželé Štáflovi, malíř Otakar a spisovatelka Vlasta, bydleli na Vinohradech v Mánesově ulici v ateliéru. Při bombardování Prahy 14. února 1945 zahynuli v troskách zasaženého domu. Na domě Mánesova 20 jim starostka městské části Jana Černochová slavnostně 9. května v 16 hodin odhalí...

Praha uspořádala seminář k bytové politice

Včera v 07:46

Aktuální bytová politika hlavního města Prahy byla tématem semináře, který se dnes uskutečnil v budově Nové radnice formou kulatého stolu. Iniciátorem akce byl radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení Radek Lacko. 

Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

24. dubna 2018 ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

24. dubna 2018 v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Další články
Nahoru