dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Praha 9 má nové vedení radnice, starostou se stal opět Jan Jarolím ODS
Starostou Prahy 9 se opět stal Jan Jarolím (vpravo), post 1. místostarosty obhájil Tomáš Portlík. Oba jsou z ODS. Foto: Facebook

Praha 9 má nové vedení radnice, starostou se stal opět Jan Jarolím ODS

Zastupitelé Praha 9 se dnes sešli na svém prvním jednání po volbách a zvolili si nové vedení. Post starosty obhájil Jan Jarolím z ODS, 1. místostarostou bude opět občanský demokrat  Tomáš Portlík. Zvoleno bylo kompletní osazenstvo rady deváté městské části i kontrolního a finančního výboru.

Na starostu navrhly Jarolíma vedle ODS také TOP 09 se STAN a hnutí ANO. Jarolím měl protikandidátku, Kornélii Gottmannovou z Pirátů. Při veřejné volbě získala pouze šest hlasů Pirátů.

„Víme, jak dopadli volby, respektujeme to, budeme v opozičních lavicích. Praha 9 se trochu zasekla v 90. letech, především v oblastech otevřenosti radnice, participace a školství můžeme novému vedení být nápomocni. Dále se chceme věnovat územnímu rozvoji, životnímu prostředí a školství. Jde o to, jestli nás chcete mít na své straně. V takovém případě budeme rádi spolupracovat. Pokud nás k sobě nepřipustíte, budeme vašimi kritiky s rolí hlídacích psů,“ vzkázala zastupitelům z řad koalice při nominačním projevu.

Jarolím získal kromě šesti Pirátů hlasy zbylých sedmadvaceti zastupitelů. Stejně vypadala hlasování i o jménech místostarostů a radních. Do každé z těchto funkcí byl navržen pokaždé jeden kandidát. Pro zvolení vždy hlasovali všichni zastupitelé ODS, ANO a klubu TOP 09 a STAN, pouze Piráti byli ve všech případech proti.

Pozice místostarostů obsadili stejní politici, kteří je zastávali u uplynulé volební období. 1. místostarostou se stal Tomáš Portlík (ODS), odpovídat bude za hospodaření městské částí a za finanční politiku. „Jsem na radnici od roku 2006. Zajímám se o veřejné finance. Preferované oblasti v následujících letech bude školství, údržba zeleně, čistota veřejných prostranství. Chtěli bychom také vybudovat parkovací dům ve Vysočanech,“ řekl Portlík ve své kandidátské řeči.

2. místostarostou byl zvolen Marek Doležal (TOP 09/STAN), který bude odpovídat za investiční politiku Prahy 9 a realizaci schválených investičních záměrů. „U mě to bude vše hlavně o investicích, úkolů je hodně,“ řekl Doležal. Dalším místostarostou byl zvolen Adam Vážanský, mezi jehož kompetence patří kultura, sport, bezpečnost a národnostní menšiny. „Chceme dále pokračovat v pořádání kulturních akcí, kterých se v Praze 9 koná velké množství. Cílem je také udržení místních sportovních klubů,“ uvedl staronový místostarosta deváté městské části.

Radní pro majetek a bytovou politiku byla zvolena Jana Nowaková Těmínová (TOP 09), radním pro dopravu Tomáš Holeček (ODS) a Zdeněk Davídek (za STAN) se bude věnovat školství a čerpání fondů. Rada se proti minulému období obměnila pouze ve dvou jménech, Jan Poupě (ODS) se stal radním pro životní prostředí a Jiří Janák (ODS) radním pro zdravotnictví a sociální oblast.

Zastupitelé dnes rozhodli, že všech devět členů Rady bude pro výkon funkce uvolněno.To znamená, že za práci na radnici budou pobírat plat. Placené funkce budou i předsedové kontrolního a finančního výboru. Předsedou kontrolního výboru se stal zastupitel ANO Martin Hrubčík. Protikandidátem mu byl ve volbě Petr Karel. Předsedou finančního výboru zvolili zastupitelé Lukáše Dančevského (TOP 09/STAN).

Říjnové komunální volby vyhrála přesvědčivě ODS, když z 33 zastupitelů jich získala 16. Druhá koalice TOP 09 a STAN získala mandátů 7, třetí Piráti jich mají 6 a hnutí ANO mandáty 4.


Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

Včera v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru