dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Advent v Praze

Praha 9: Koncert k poctě Jakuba Jana Ryby

Předvánoční koncert k poctě Jakuba Jana Ryby, od jehož narození uplynulo letos 250 let a 200 let od úmrtí, se koná 21. prosince v 18 hodin.

Nejslavnější, dodnes nejhranější a nejpopulárnější skladbou pro vánoční období je Česká mše vánoční, známá pod názvem „Hej, mistře“, je pastorální zpěvohra vyprávějící o Ježíškově narození a o příchodu pastýřů k jesličkám. 

V době svého vzniku (1796) jí byla vytýkána jednoduchost. Ryba ji ale schválně napsal pro hlasy obyčejných vesnických lidí a ještě k tomu česky. Díky tomu se brzy začala opisovat, protože nebyla vydána tiskem, šířila se po českých kůrech pomocí opisů a to po celých Čechách.

Koncem 19. století už neodmyslitelně patřila k vánočním svátkům. Díky krajánkům se navíc rozšířila do ciziny a postupně si získala také světové publikum.

Česká mše vánoční „Hej, mistře“ se koná v římskokatolickém kostele Svatyně Krista Krále v Kolbenově ul., Praha 9, v podání Symfonického orchestru Prahy 8, sólistů a pěveckých sborů Resonance a Marjánka.

Kostel není vytápěn, k zakoupení bude připraven teplý nápoj. Dobrovolné vstupné.


U stánků se budou rozdávat zbytky ze štědrovečerních stolů

19. prosince 2016 v 10:21 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Platforma Studentské hnutí za solidaritu a kolektiv Studenti Pomáhají společně organizují akci Vánoce společně, která se uskuteční 25. prosince od 13 do 19 hodin v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, Strossmayerově náměstí a ve Vrchlického sadech.

Tamchynová: Sedm věcí, které bychom neměli o Vánocích rozhodně dělat

18. prosince 2016 v 08:24 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, nicméně, jak všichni víme, jsou prošpikovány honičkou a stresem. Chceme mít vše navoněné, nazdobené, čisté, dárky pěkně zabalené atd. se vším si dávám dost práce a je jedno, jak dlouho se na svátky připravujeme. Stejně se každoročně přistihneme při tom, že...

Betlémské světlo plane ve foyer Nové radnice

17. prosince 2016 v 10:53 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Plamének Betlémského světla je k dispozici Pražanům ve foyer Nové radnice na Mariánském náměstí. Pro Betlémské světlo si mohou lidé přijít až do 6. ledna. 

Další články
Nahoru