
Praha 9 instaluje na veřejná prostranství kamery, které samostatně vyhodnotí naprogramované riziko
11. prosince 2019 20:34
Jaké jsou největší problémy v oblasti bezpečnosti, se kterými se Praha 9 potýká?
Krádeže. Většinou aut, součástek z motorových vozidel, kapesní, na stavbách. Dále výtržnictví a rušení nočního klidu.
Snažíte se dosáhnout navýšení počtu strážníků na území městské části?
Ano, abychom pomohli získat městské policii v Praze 9 strážníky nebo policisty do řad Policie ČR, přednostně přidělujeme zájemcům o tuto práci byty, přispíváme k lepšímu vybavení strážníků, například jsme okrskáře vybavili mobily. O cestách, jak docílit zvýšení počtu strážníků v Praze 9, jsme v posledních týdnech jednali i s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem. Pokud se nepodaří počty strážníků zvýšit, zvažujeme, že bychom na místech, kde se lidé necítí příliš bezpečně, zřídili takzvané hlídky prevence kriminality.
Čeho Praha 9 letos dosáhla v rámci zvyšování bezpečnosti na území městské části a co je v plánu na příští rok?
Podle policejních statistik dochází v posledních deseti letech na území Prahy 9 k poklesu trestné činnosti. Před čtyřmi lety byla dokonce naše městská část na základě rozsáhlé studie agentury Ipsos a pražského magistrátu vyhodnocena obyvateli jako jedna z nejbezpečnějších městských částí v Praze.
Do značné míry k tomuto pozitivnímu výsledku přispívá kamerový systém. K devatenácti bezpečnostním kamerám policie jsme zřídili dalších devatenáct bezdrátových kamer v rámci vlastního kamerového systému, které jsou rovněž napojeny na policejní oddělení ve Vysočanech a na Proseku.

3. místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský
Nyní tuto aktivitu chceme rozšířit v rámci projektu NUMERI o kamery, které dokáží samostatně vyhodnotit naprogramované riziko a neprodleně ho oznámit nejbližší hlídce.
V místech pokrytých kamerami je mnohem bezpečněji, krádeže a narušení veřejného pořádku lze podchytit v samém začátku, díky záznamové technice je možné zjistit, kdo přestupek nebo trestný čin spáchal.
Kromě bezpečnostních orgánů spolupracujeme i se sdruženími poskytující terénní sociální služby (streetwork) lidem bez domova, narkomanům, nebo mladým lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a motivují je k samostatnému řešení jejich života, k zapojení do společenského dění, aktivnímu trávení času.
A už čtvrtým rokem realizuje naše městská část úspěšný projekt začleňování osob bez přístřeší do společnosti.
Hlavní město připravuje vyhlášku, která by někde umožnila omezit otevírací dobu provozoven. Snažila se Praha 9 v některých lokalitách toto iniciovat?
Jedním z nejproblematičtějších míst z tohoto pohledu je bývalé obchodní centrum Severka na Střížkově, kde je takovýchto problematických podniků soustředěno více. Proto Praha 9 po domluvě s policií i s takzvaným nočním starostou hl. m. Prahy dala podnět k upravení otevírací doby některých provozoven v této oblasti v rámci vyhlášky, kterou připravuje magistrát.
Snažíte se zvyšovat bezpečnost seniorů z pohledu novodobých hrozeb, jako jsou třeba takzvaní šmejdi nebo bezpečnost na internetu?
V minulých letech jsme ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy připravili Senior akademii.
Jedná se o cyklus vzdělávacích programů, v nichž účastníci získali praktické informace, jak významně přispět k osobnímu bezpečí, ochraně svého majetku, lépe se orientovat v právních problémech, které mohou potkat každého.
V klubech seniorů MČ Praha 9 se pak zájemci pravidelně učí práci na počítači s tím, že vyučující zároveň upozorňují na dodržování zásad bezpečnosti na internetu.
Jaké budou hlavní investiční akce v oblasti kultury pro rok 2020?
Praha 9 je zřizovatelem vysočanského Divadla Gong, které je vyhledávanou pražskou scénou především díky projektu Gong dětem. Renovace osvětlení tu naposledy proběhla v 90. letech a dnešním podmínkám už nevyhovuje. Proto bychom chtěli instalovat na velké scéně a v sále nové osvětlení včetně slabo a silnoproudých rozvodů, stmívačů a vybavení rozvodny, regulace světel a všeho co s tím souvisí. Pokud budou finanční prostředky, plánujeme i zateplení a novou fasádu Obecního domu v Jandově ulici.
Chystá se rozšíření nabídky volnočasových aktivit dětí a mládeže v Praze 9?
Populární se u nás staly venkovní outdoorové aktivity pod názvem Devítka v pohybu na sportovištích podél říčky Rokytky a v některých parcích na Proseku. S jejich podporou počítáme i v příštím roce.
Ve Sportovním centru při ZŠ Litvínovská 500 vznikl díky podpoře Prahy 9 certifikovaný minigolfový areál, který může využít jak veřejnost, tak špičkoví závodníci a od ledna letošního roku také nová nafukovací hala pro malou kopanou s umělým povrchem třetí generace. Teď bychom tu rádi ještě vybudovali parkour a dostavěli šatny, pokud získáme dotaci od Ministerstva školství.
Veřejnost může v určených hodinách využívat školní hřiště u pěti našich základních škol. Bohužel ve Vysočanech u ZŠ Špitálská a ZŠ Na Balabence musíme mít na hřištích za nemalé peníze hlídací agenturu, protože zařízení školních hřišť tu ničí nepřizpůsobiví spoluobčané.
Koncem loňského roku jsme na místě nevyhovujícího škvárového hřiště v Podviní otevřeli kvalitní tréninkový prostor především pro mladé ragbisty z AC Sparta Praha a fotbalisty SK Praga Vysočany. V příštím roce bychom tu chtěli vytvořit letní zázemí pro mladé sportovce. A ve Vysočanech U Vysočanského pivovaru počítáme s hřištěm pro větší děti, které v této oblasti chybí.