Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 9 chce změnu územního plánu u metra Střížkov, aby tam už nehrozila zástavba
Prostranství kolem stanice metra Střížkov bylo řadu let prázdné a hrozila na něm zástavba. V lokalitě nyní vzniká prodloužení parku Přátelství. Foto: MČ Praha 9

Praha 9 chce změnu územního plánu u metra Střížkov, aby tam už nehrozila zástavba

Během letošního roku by Praha 9 ráda dokončila rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov. Park vzniká na pozemcích, které v roce 2018 koupila městská část od soukromé společnosti. Praha 9 bude u magistrátu iniciovat změnu územního plánu, aby se tyto pozemky o rozloze 2,36 hektaru změnily ze stavebních na plochy určené pro zeleň. „Tím získají naši občané pojistku, že v prodloužení parku Přátelství už nebude v budoucnu hrozit zástavba,“ informoval server Pražský patriot v rozhovoru o plánech deváté městské části na rok 2022 starosta Tomáš Portlík (ODS).

„Už řadu let visela nad Prahou 9 jako Damoklův meč hrozba, že se u metra Střížkov bude stavět. I když jsme pozemky koupili a letos tam dokončíme park, stále je plocha vedena v územním plánu jako stavební. Iniciujeme změnu územního plánu, aby to už nikdy nehrozilo,“ vysvětlil Portlík.

Podle něj by prodloužení parku mělo být dokončeno letos v červnu. Na řadu let volné ploše s trávníkem vznikne plocha pro zimní kluziště, dětské hřiště i zázemí pro občerstvení. Porostou zde také stromy. Ty a další zeleň budou zalévány dešťovou vodou svedené ze střechy stanice metra Střížkov do podzemní retenční nádrže.

Praha 9 ve spolupráci s městskou společností Technologie hlavního města Prahy nechá v novém parku instalovat jedno z nejmodernějších osvětlení. Ke zvýšení bezpečnosti přispějí také kamery, o které se postará nové dohledové centrum.

Další projekty

Podle Portlíka vznikne u nedaleké Polikliniky Prosek v Lovosické ulici parkovací dům. Jeden už Praha 9 dokončila v roce 2019 u stanice metra Prosek, má téměř 400 stání.

„Pro parkovací dům u prosecké polikliniky chceme mít letos hotové zadání projektu, aby se v roce 2023 mohlo začít stavět,“ sdělil starosta. Dům by měl mít kapacitu také kolem 400 stání.

Zároveň chce městská část u polikliniky získat pozemek tak, aby u tohoto zdravotnického zařízení mohla přibýt zeleň.

Radnice chce podle Portlíka letos pokročit s přípravou domova pro seniory, který by vznikl u polikliniky. „V roce 2022 chceme získat územní rozhodnutí, aby se následující rok mohlo začít stavět,“ podotkl.

V oblasti školství je prioritou pokračování výstavby Základní a Mateřské škole U Elektry, která začala loni v červnu. Minulý měsíc navíc padlo rozhodnutí, že praha 9 získá od České pošty pozemky, které budou nezbytné pro budoucí rozšíření právě budované školy.

„Letos skončí první etapa výstavy a zároveň začne příprava projektové dokumentace pro navazující etapu,“ přiblížil Portlík.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru