Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 chce mít jednu z nerušených poboček v režimu Pošta Partner
Ilustrační foto: Česká pošta / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 9 chce mít jednu z nerušených poboček v režimu Pošta Partner

Vedení Prahy 9 se chce s Českou poštou (ČP) domluvit, že by jedna z poboček v městské části, která není v rámci úspor poštou vybrána ke zrušení, přešla do režimu Pošta Partner. Cílem je zabránit, aby byla v budoucnu případně zrušena. V novém režimu by pobočka vykonávala pouze základní služby a na provozu by se podílela radnice. ČTK to řekl starosta Tomáš Portlík (ODS).

ČP chce od července v rámci úspor zrušit v celé republice 300 poboček. V Praze by to znamenalo konec 35 ze 106 pošt. Projekt Pošta Partner znamená, že poštovní služby jsou zajišťovány například na obecním úřadě či v místní prodejně.

„Rozumím tomu, že ČP je v červených číslech, ale některé služby je třeba zachovat. Moje představa je, že by radnice začala s poštou spolupracovat v rámci Pošta Partner, kdy by fungování pobočky bylo ušito na míru a zachovalo zejména listovní služby. Balíkovny a podobné služby, které umí velmi dobře a efektivně provozovat soukromý sektor, by tam nebyly," řekl Portlík.

Do nového režimu by podle představ radnice přešla některá z fungujících poboček. Předešlo by se podle Portlíka tomu, že by v budoucnu mohly být zachované pobočky opět rušeny. Městská část se s poštou domluvila, že podnik návrh posoudí.

„Pokud bychom se dohodli, tak do pěti šesti měsíců bychom mohli mít dánu konkrétní podobu spolupráce a náplň pobočky. A do tři čtvrtě roku do roka by mohla takto fungovat," řekl Portlík. V Praze 9 plánuje ČP zrušit pobočku v Hrdlořezích, z čehož podle starosty pošta nyní ustoupit nehodlá.

Proti rušení poboček se postavili také ostatní pražští starostové. Vadí jim nejen rušení poboček, ale také způsob komunikace, kdy se část z nich dozvěděla o plánech pošty z médií. Proti rušení již přijali usnesení radní Prahy 13 a ve čtvrtek o tom budou jednat radní Prahy 11.

„Na radě předkládám materiál s nesouhlasným stanoviskem. Jde nám primárně o pobočku Opatovská. Nestíhám ani odepisovat občanům, kteří píší o její záchranu," uvedla starostka Šárka Zdeňková (HPP11). Se zástupci pošty má již domluvenu schůzku, stejně jako například starostové Prahy 6 Jakub Stárek a Prahy 8 Ondřej Gros (oba ODS).

S poštou v uplynulých měsících jednalo vedení Prahy 1. Strany se domluvily, že pošta na Malé Straně zůstane a pouze se přesune z Josefské na Malostranské náměstí do bývalého infocentra, které patří radnici.

ČP se rozhodla zrušit na 300 poboček po celém Česku, a to kvůli svému ztrátovému hospodářství. V metropoli se má rušit 35 ze 106 poboček a změna se dotkne 13 z 22 takzvaných velkých městských částí. Nejvíce poboček ubude v Praze 4 a 6, a to shodně po pěti.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Další články
Nahoru