Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 chce mít jednu z nerušených poboček v režimu Pošta Partner
Ilustrační foto: Česká pošta / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 9 chce mít jednu z nerušených poboček v režimu Pošta Partner

Vedení Prahy 9 se chce s Českou poštou (ČP) domluvit, že by jedna z poboček v městské části, která není v rámci úspor poštou vybrána ke zrušení, přešla do režimu Pošta Partner. Cílem je zabránit, aby byla v budoucnu případně zrušena. V novém režimu by pobočka vykonávala pouze základní služby a na provozu by se podílela radnice. ČTK to řekl starosta Tomáš Portlík (ODS).

ČP chce od července v rámci úspor zrušit v celé republice 300 poboček. V Praze by to znamenalo konec 35 ze 106 pošt. Projekt Pošta Partner znamená, že poštovní služby jsou zajišťovány například na obecním úřadě či v místní prodejně.

„Rozumím tomu, že ČP je v červených číslech, ale některé služby je třeba zachovat. Moje představa je, že by radnice začala s poštou spolupracovat v rámci Pošta Partner, kdy by fungování pobočky bylo ušito na míru a zachovalo zejména listovní služby. Balíkovny a podobné služby, které umí velmi dobře a efektivně provozovat soukromý sektor, by tam nebyly," řekl Portlík.

Do nového režimu by podle představ radnice přešla některá z fungujících poboček. Předešlo by se podle Portlíka tomu, že by v budoucnu mohly být zachované pobočky opět rušeny. Městská část se s poštou domluvila, že podnik návrh posoudí.

„Pokud bychom se dohodli, tak do pěti šesti měsíců bychom mohli mít dánu konkrétní podobu spolupráce a náplň pobočky. A do tři čtvrtě roku do roka by mohla takto fungovat," řekl Portlík. V Praze 9 plánuje ČP zrušit pobočku v Hrdlořezích, z čehož podle starosty pošta nyní ustoupit nehodlá.

Proti rušení poboček se postavili také ostatní pražští starostové. Vadí jim nejen rušení poboček, ale také způsob komunikace, kdy se část z nich dozvěděla o plánech pošty z médií. Proti rušení již přijali usnesení radní Prahy 13 a ve čtvrtek o tom budou jednat radní Prahy 11.

„Na radě předkládám materiál s nesouhlasným stanoviskem. Jde nám primárně o pobočku Opatovská. Nestíhám ani odepisovat občanům, kteří píší o její záchranu," uvedla starostka Šárka Zdeňková (HPP11). Se zástupci pošty má již domluvenu schůzku, stejně jako například starostové Prahy 6 Jakub Stárek a Prahy 8 Ondřej Gros (oba ODS).

S poštou v uplynulých měsících jednalo vedení Prahy 1. Strany se domluvily, že pošta na Malé Straně zůstane a pouze se přesune z Josefské na Malostranské náměstí do bývalého infocentra, které patří radnici.

ČP se rozhodla zrušit na 300 poboček po celém Česku, a to kvůli svému ztrátovému hospodářství. V metropoli se má rušit 35 ze 106 poboček a změna se dotkne 13 z 22 takzvaných velkých městských částí. Nejvíce poboček ubude v Praze 4 a 6, a to shodně po pěti.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru