dnes
Pátek - jasno
18°C
zítra
Sobota - jasno
20°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Praha 9 bude v letošním roce hospodařit se schodkovým rozpočtem
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 9 bude v letošním roce hospodařit se schodkovým rozpočtem

Praha 9 bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Rozpočet, který dnes schválili zastupitelé městské části, počítá s příjmy 440 milionů korun a výdaji zhruba 513,5 milionu. Schodek bude radnice financovat z naspořených peněz. Nejvíce plánuje radnice investovat do dopravy, územního rozvoje nebo školství.

V rámci příjmů městská část získá nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů financí ze státního rozpočtu, vlastních fondů a peněz od hlavního města. Má to být zhruba 372 milionů korun. Daňové a nedaňové příjmy, kterými jsou správní nebo místní poplatky, jsou odhadovány na 68 milionů korun.

Největší položku ve výdajích však tvoří tradičně peníze na chod městské části, tam rozpočet počítá s částkou 313,5 milionu korun. Podle místostarosty Tomáše Portlíka (ODS) patří běžné výdaje v Praze 9 k nejnižším v porovnání s podobně velkými městskými částmi hlavního města.

Na investice radnice vynaloží 200 milionů korun. Nejvíce plánuje investovat do dopravy, a to 59 milionů korun, ze kterých 53 milionů poputuje na výstavbu parkovacího domu na Proseku.

Do bydlení, komunálních služeb a územního rozvoje městská část investuje 46,3 milionu korun, z čehož 31,4 milionu je určeno na rekonstrukci historické budovy hostince U Brabců na návsi starého Proseka. Na tuto stavbu chce radnice sehnat peníze z jiných zdrojů.

Na investice do školství je vyčleněno 45,5 milionu. V této kapitole jsou zejména rekonstrukce budov nebo přípravy na rozšíření kapacity škol. Z částky 27,5 milionu korun na ochranu životního prostředí je určeno 17 milionů na park Zahrádky a pět milionů prodloužení parku Přátelství.

Podle opozičního zastupitele Václava Vislouse (Piráti) by měla Praha 9 zavést participativní rozpočet, tedy vyčlenit část peněz, o jejichž využití rozhodnou obyvatelé městské části. V mnohých částech Prahy participativní rozpočet funguje a radnice na ně dostávají část peněz od magistrátu. O ty by se dle Vislouse mohly mírně zvýšit příjmy Prahy 9.

Devátá městská část vstupuje do nového roku pravidelně v rozpočtovém provizoriu. Loni zastupitelstvo schválilo rozpočet také začátkem března, i tehdy byl schodkový. Rozpočet počítal s příjmy 427,5 milionu korun a výdaji 578 milionů. Nakonec městská část skončila v přebytku, rozpočet se v částce příjmů vyšplhal na 871 milionů korun a výdaje na 866 milionů.

Po loňských volbách sestavily v Praze 12 koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO.

Prahu 9, ve které žije zhruba 58 050 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Včera v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Včera v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru