Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 9 aktualizuje komunitní plán sociálních služeb
Nové terapeutické centrum v Libni se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let. Foto: MČ Praha 9

Praha 9 aktualizuje komunitní plán sociálních služeb

Během následujícího půl roku chce Praha 9 připravit aktualizaci komunitního plánu. Cílem je zjistit aktuální potřeby seniorů, rodin s dětmi nebo osob se zdravotním znevýhodněním v sociální oblasti. Informovala o tom místostarostka Kamila Matějková (Praha 9 Sobě), která zodpovídá za sociální politiku, oblast zdravotní péče a sousedské vztahy.

„Nyní získáváme data o aktuálním stavu a na jejich základě se pak budeme moct správně rozhodnout, jak služby pro občany Prahy 9 nastavit co nejefektivněji,“ podotkla místostarostka. 

Na přípravě aktualizace plánu bude městská část spolupracovat s pracovníky neziskových organizací, dalšími odborníky i se samotnými příjemci sociálních služeb.

Podle Matějkové aktualizace plánu pomůže městské části být i efektivnější v získávání prostředků z externích zdrojů, ať už dotací z magistrátu nebo čerpáním z evropských fondů. Komunitní plán by měl být jakýmsi jízdním řádem nejen pro práci úřadu, ale také pro poskytovatele sociálních služeb a další spolupracující neziskové organizace.

„Plán chceme mít v nové podobě do letošního podzimu, abychom případné změny ve financování sociálních služeb mohli zohlednit v přípravě rozpočtu na příští rok,“ podotkla místostarostka. Plán bude v nové verzi sloužit jako vodítko pro období let 2024 až 2026.

V rámci práce na komunitním plánování vzniká několik pracovních skupin zaměřených na nejvíce ohrožené cílové skupiny. Na seniory, lidi se zdravotním znevýhodněním, na rodiny s dětmi, na lidi sociálně vyloučené, uživatele návykových látek, dále na cizince a etnické minority. Ambicí je například posílit péči o seniory v domácnostech.

Pro děti a dospívající začalo nedávno fungovat v Libni terapeutické centrum Reset, které provozuje organizace Neposeda. Městská část plánuje rozšířit jeho služby o rodinné asistenty, kteří budou pomáhat s vyřizováním dávek a dalších věcí rodinám ve složitých situacích.

„Reset se zatím velmi osvědčil, rádi bychom ve spolupráci s Neposedou v následujících letech otevřeli obdobné centrum i v jiné části Prahy 9. Hledáme pro to vhodné prostory,“ sdělila Matějková. 


Autor: Jan Puci

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru