Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 9 aktualizuje komunitní plán sociálních služeb
Nové terapeutické centrum v Libni se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let. Foto: MČ Praha 9

Praha 9 aktualizuje komunitní plán sociálních služeb

Během následujícího půl roku chce Praha 9 připravit aktualizaci komunitního plánu. Cílem je zjistit aktuální potřeby seniorů, rodin s dětmi nebo osob se zdravotním znevýhodněním v sociální oblasti. Informovala o tom místostarostka Kamila Matějková (Praha 9 Sobě), která zodpovídá za sociální politiku, oblast zdravotní péče a sousedské vztahy.

„Nyní získáváme data o aktuálním stavu a na jejich základě se pak budeme moct správně rozhodnout, jak služby pro občany Prahy 9 nastavit co nejefektivněji,“ podotkla místostarostka. 

Na přípravě aktualizace plánu bude městská část spolupracovat s pracovníky neziskových organizací, dalšími odborníky i se samotnými příjemci sociálních služeb.

Podle Matějkové aktualizace plánu pomůže městské části být i efektivnější v získávání prostředků z externích zdrojů, ať už dotací z magistrátu nebo čerpáním z evropských fondů. Komunitní plán by měl být jakýmsi jízdním řádem nejen pro práci úřadu, ale také pro poskytovatele sociálních služeb a další spolupracující neziskové organizace.

„Plán chceme mít v nové podobě do letošního podzimu, abychom případné změny ve financování sociálních služeb mohli zohlednit v přípravě rozpočtu na příští rok,“ podotkla místostarostka. Plán bude v nové verzi sloužit jako vodítko pro období let 2024 až 2026.

V rámci práce na komunitním plánování vzniká několik pracovních skupin zaměřených na nejvíce ohrožené cílové skupiny. Na seniory, lidi se zdravotním znevýhodněním, na rodiny s dětmi, na lidi sociálně vyloučené, uživatele návykových látek, dále na cizince a etnické minority. Ambicí je například posílit péči o seniory v domácnostech.

Pro děti a dospívající začalo nedávno fungovat v Libni terapeutické centrum Reset, které provozuje organizace Neposeda. Městská část plánuje rozšířit jeho služby o rodinné asistenty, kteří budou pomáhat s vyřizováním dávek a dalších věcí rodinám ve složitých situacích.

„Reset se zatím velmi osvědčil, rádi bychom ve spolupráci s Neposedou v následujících letech otevřeli obdobné centrum i v jiné části Prahy 9. Hledáme pro to vhodné prostory,“ sdělila Matějková. 


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru