Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 9 a hlavní město chtějí společně získat sportoviště SK Prosek a modernizovat ho
V části areálu by po revitalizaci mělo vzniknout dětské hřiště. Vizualizace: P9

Praha 9 a hlavní město chtějí společně získat sportoviště SK Prosek a modernizovat ho

Praha 9 bude spolu s pražským magistrátem jednat o získání sportoviště SK Prosek do svého vlastnictví. Sportovní areál, který nyní patří klubu SK Prosek, se rozkládá na území Prahy 9 a Prahy 18. Devátá městská část by se tak v budoucnu mohla stát vlastníkem té části sportoviště, která leží v jejím katastru, část v Letňanech by mohlo vlastnit hlavní město. Sportovní klub dříve z finančních důvodů podporoval zástavbu části areálu, potřebnou změnu územního plánu ale odmítli pražští zastupitelé.

Majetková komise Rady hl. m. Prahy tento týden ve čtvrtek schválila na svém jednání společný postup Praha 9 a hlavního města při vyjednávání o získání sportovního areálu SK Prosek Praha, areálu s více jak stoletou tradicí. Areál by byl ve společném majetku deváté městské části a hlavního města v závislosti na katastru.

Devítka podle dohody bude vyjednávat ve střížkovské části a hlavní město v té letňanské. Náklady na koupi areálu se taktéž rozdělí mezi Prahu 9 a hlavní město, současný majitel požaduje zhruba 200 milionů korun. Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) se jedná ze strany majitele jen o prvotní výkop a zásadní jednání o podmínkách získání areálu budou teprve zahájena.

SK Prosek Praha je největším sportovním klubem v Praze 9 a v Praze 18. Sdružuje sedm oddílů jako například oddíl badmintonový, basketbalový nebo volejbalový. Je v nich celkově registrováno přes 700 členů.

Areál slouží i jako volnočasové sportoviště pro veřejnost. Vedení Prahy 9 si už v roce 2020 nechalo zpracovat návrh projektu na revitalizaci sportoviště.

„Čtvrteční rozhodnutí komise je pro nás zásadním milníkem v příběhu záchrany SK Prosek. Doufejme, že konečně budeme moci realizovat naše rozvojové záměry. Plánujeme například novou sportovní halu s multifunkční hrací plochou, která by vyhovovala požadavkům pro florbal, futsal, basketbal, volejbal, badminton a nová venkovní hřiště. Chceme rozšířit možnosti celoročních halových sportů nejen pro sportovní oddíly, ale i pro veřejnost. SK Prosek se věnuje mládeži, kterou přitahuje k nejrůznějším sportovním disciplínám, a přesně tohle je pro nás důležité, proto chceme klubu vytvořit co nejlepší podmínky,“ uvedl Portlík.

Areál je nyní v majetku sportovního klubu SK Prosek. Sportoviště už dlouhodobě potřebuje zásadní investice do oprav a modernizace, vedení klubu nedisponuje dostatečným množstvím finančních prostředků, aby mohlo k potřebným investicím dojít.

V minulosti proto vedení SK Prosek Praha usilovalo o prodej poloviny pozemku o velikosti 4,2 hektaru pro výstavbu obytných domů a s tím i o příslušnou změnu územního plánu. Proti tomuto záměru vznikla petice, kterou tehdy podepsalo zhruba 3000 osob, zejména z obavy z dalšího zahuštění zástavby, zhoršení dopravní situace v okolí a ztráty zeleně a sportovního zázemí.

Pro zachování sportoviště se vyjádřili loni v květnu i pražští zastupitelé. Definitivně návrh na změnu sportoviště na stavební pozemky zamítl loni v květnu na návrh starosty Portlíka výbor pro územní rozvoj pražského zastupitelstva.

„Musím přiznat, že od začátku byla celá situace okolo SK Prosek dost komplikovaná. Chtěl jsem i do budoucna předejít tomu, aby klub kvůli nedostatku financí vracel do hry podobný návrh na změnu územního plánu jako v roce 2019, a proto jsme zahájili jednání o tom, že by sportoviště z velké části provozovala právě Praha 9. Aktuální rozhodnutí majetkové komise je opravdu velký posun a já bych rád ještě jednou poděkoval všem zastupitelům, kteří to podpořili,“ dodal starosta Portlík.


Autor: puc

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru