Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 9 a hlavní město chtějí společně získat sportoviště SK Prosek a modernizovat ho
V části areálu by po revitalizaci mělo vzniknout dětské hřiště. Vizualizace: P9

Praha 9 a hlavní město chtějí společně získat sportoviště SK Prosek a modernizovat ho

Praha 9 bude spolu s pražským magistrátem jednat o získání sportoviště SK Prosek do svého vlastnictví. Sportovní areál, který nyní patří klubu SK Prosek, se rozkládá na území Prahy 9 a Prahy 18. Devátá městská část by se tak v budoucnu mohla stát vlastníkem té části sportoviště, která leží v jejím katastru, část v Letňanech by mohlo vlastnit hlavní město. Sportovní klub dříve z finančních důvodů podporoval zástavbu části areálu, potřebnou změnu územního plánu ale odmítli pražští zastupitelé.

Majetková komise Rady hl. m. Prahy tento týden ve čtvrtek schválila na svém jednání společný postup Praha 9 a hlavního města při vyjednávání o získání sportovního areálu SK Prosek Praha, areálu s více jak stoletou tradicí. Areál by byl ve společném majetku deváté městské části a hlavního města v závislosti na katastru.

Devítka podle dohody bude vyjednávat ve střížkovské části a hlavní město v té letňanské. Náklady na koupi areálu se taktéž rozdělí mezi Prahu 9 a hlavní město, současný majitel požaduje zhruba 200 milionů korun. Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) se jedná ze strany majitele jen o prvotní výkop a zásadní jednání o podmínkách získání areálu budou teprve zahájena.

SK Prosek Praha je největším sportovním klubem v Praze 9 a v Praze 18. Sdružuje sedm oddílů jako například oddíl badmintonový, basketbalový nebo volejbalový. Je v nich celkově registrováno přes 700 členů.

Areál slouží i jako volnočasové sportoviště pro veřejnost. Vedení Prahy 9 si už v roce 2020 nechalo zpracovat návrh projektu na revitalizaci sportoviště.

„Čtvrteční rozhodnutí komise je pro nás zásadním milníkem v příběhu záchrany SK Prosek. Doufejme, že konečně budeme moci realizovat naše rozvojové záměry. Plánujeme například novou sportovní halu s multifunkční hrací plochou, která by vyhovovala požadavkům pro florbal, futsal, basketbal, volejbal, badminton a nová venkovní hřiště. Chceme rozšířit možnosti celoročních halových sportů nejen pro sportovní oddíly, ale i pro veřejnost. SK Prosek se věnuje mládeži, kterou přitahuje k nejrůznějším sportovním disciplínám, a přesně tohle je pro nás důležité, proto chceme klubu vytvořit co nejlepší podmínky,“ uvedl Portlík.

Areál je nyní v majetku sportovního klubu SK Prosek. Sportoviště už dlouhodobě potřebuje zásadní investice do oprav a modernizace, vedení klubu nedisponuje dostatečným množstvím finančních prostředků, aby mohlo k potřebným investicím dojít.

V minulosti proto vedení SK Prosek Praha usilovalo o prodej poloviny pozemku o velikosti 4,2 hektaru pro výstavbu obytných domů a s tím i o příslušnou změnu územního plánu. Proti tomuto záměru vznikla petice, kterou tehdy podepsalo zhruba 3000 osob, zejména z obavy z dalšího zahuštění zástavby, zhoršení dopravní situace v okolí a ztráty zeleně a sportovního zázemí.

Pro zachování sportoviště se vyjádřili loni v květnu i pražští zastupitelé. Definitivně návrh na změnu sportoviště na stavební pozemky zamítl loni v květnu na návrh starosty Portlíka výbor pro územní rozvoj pražského zastupitelstva.

„Musím přiznat, že od začátku byla celá situace okolo SK Prosek dost komplikovaná. Chtěl jsem i do budoucna předejít tomu, aby klub kvůli nedostatku financí vracel do hry podobný návrh na změnu územního plánu jako v roce 2019, a proto jsme zahájili jednání o tom, že by sportoviště z velké části provozovala právě Praha 9. Aktuální rozhodnutí majetkové komise je opravdu velký posun a já bych rád ještě jednou poděkoval všem zastupitelům, kteří to podpořili,“ dodal starosta Portlík.


Autor: puc

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Další články
Nahoru