dnes
Neděle - zatazeno
19°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
17°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Praha 8 zpřístupní tajemný hřbitov „bláznů", pohřbívat se na něm znovu nebude
Tajemný hřbitov v Bohnicích. Foto (3x): P8

Praha 8 zpřístupní tajemný hřbitov „bláznů", pohřbívat se na něm znovu nebude

Jedinečný bohnický hřbitov „bláznů“ se dostává pod správu městské části Praha 8. Převod vlastnictví z České republiky na hl. m. Praha a správu Prahy 8 schválili včera radní osmé městské části. Hřbitov, jehož původní funkce bude zachována, nyní čekají nezbytné stavební úpravy.

„Naprosto jedinečný hřbitov v Bohnicích, kterému se kvůli pohřbívání klientů nedaleké psychiatrické nemocnice přezdívá hřbitov bláznů, se po třech letech dostává do správy Prahy 8. Toto významné pietní místo si dozajista zaslouží naši pozornost,“ uvedl místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil, který inicioval jednání o převodu vlastnictví.

bohnicky-hrbitov-1 Jednání o převodu vlastnictví a o správě Osmičkou začala v březnu 2015. „Současné vedení radnice si stanovila jako jednu ze svých priorit získat hřbitov do své správy. „Intenzivně jsme jednali jak s pražským magistrátem, tak s ministerstvem zdravotnictví a ředitelstvím Psychiatrické nemocnice Bohnice. Až v září 2017 přišla informace, že byly vykonány veškeré právní úkony a hřbitov bude svěřen do správy Praze 8. Cesta byla dlouhá, a ne vždy jednoduchá, ale vyplatila se,“ sdělil zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza.

Praha 8 plánuje ponechat hřbitovu stejný účel, jako měl doposud. „Počítáme se zachováním hřbitova jako veřejného pohřebiště. Nicméně s obnovením pohřebiště nepočítáme vzhledem k jeho charakteru,“ řekl místostarosta Nepil.

bohnicky-hrbitov-1 Hřbitov „bláznů" nyní čekají nezbytné stavební úpravy. „Je třeba stabilizovat obvodové zdi i kapli. Počítáme se zachováním porostu břečťanu popínavého, který místo dodává tajemnou atmosféru. Nicméně bude nutné odstranit drobnou náletovou zeleň,“ pokračoval zastupitel Céza.

Hřbitov pod správou osmé městské části nebude z bezpečnostních důvodů otevřen permanentně. „Chceme zajistit pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost, ihned, jakmile to bude možné,“ uzavřel místostarosta Nepil.


Další články
Nahoru