Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 8 zaplatí Metrostavu za nedostavěné Centrum Palmovka asi 142 milionů korun
Rozestavěný areál na Palmovce. Foto: JP

Praha 8 zaplatí Metrostavu za nedostavěné Centrum Palmovka asi 142 milionů korun

Radnice Prahy 8 zaplatí firmě Metrostav Alfa za nedostavěnou budovu Centra Palmovka zhruba 142 milionů korun. Budova s pozemky následně přejde do majetku hlavního města. Vyplývá to z třístranné dohody, jejíž znění včera schválili zastupitelé městské části. Výměnou od magistrátu dostane Praha 8 dotaci 550 milionů korun a zároveň jí město odpustí dluh. Část opozice včera kritizovala vedení radnice, kdy podle ní městské části nezůstala budova ani pozemky a přišla o peníze.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 ale stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

„Dohoda o narovnání by měla ukončit veškeré nároky zúčastněných stran. To, že to (problém s dostavbou) bude ukončeno, bude znamenat, že celé území na Palmovce bude rozvíjeno komplexně. Městské části bude navíc odpuštěn dluh magistrátu a bude jí poskytnuta dotace. Není to kompromis, nad kterým bych jásal, ale je podle mě přijatelný," řekl starosta Ondřej Gros (ODS).

Dohodu musí ještě schválit radní a zastupitelé hlavního města a následně bude zúčastněnými stranami podepsána. Vedení Prahy letos v září s postupem ústy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radního Jana Chabra (TOP 09) souhlasilo.

Výsledek jednání kritizovali někteří zástupci opozice. „To jsou Lipany, to se nedá nazvat jinak než porážka," řekl opoziční zastupitel Tomáš Němeček (8žije). Podle jeho názoru je několik problematických částí dohody, mezi nimi například částka 142 milionů, kterou musí radnice stavební firmě vyplatit.

Obdobný názor měl opoziční zastupitel Ondřej Buršík (8žije), podle kterého radnice zaplatila stovky milionů korun a nakonec nebude mít budovu, peníze ani pozemky.

Starosta Gros a radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09/STAN) řekli, že Metrostav radnici žaloval a ta by v případě prohraného sporu musela zaplatit až 214 milionů. „Tím, že došlo k ústupkům, tak pokud nabyde dohoda účinnosti, Metrostav stáhne žaloby," řekl Slabihoudek.

„Hrozila nám k zaplacení vyšší částka než ta, která je v narovnání. Navíc magistrát nám odpustí dluh 250 milionů korun," dodal Gros.

Němeček upozornil také na prohraný spor s jedním z někdejších zájemců o pronájem prostor v budově Nové Palmovky. Podle Grose sice tento spor dopadl pro městskou část neúspěšně, další prý nyní nehrozí. „Jsou promlčené. Toto byl jediný spor, který byl zahájen včas," řekl.


Autor: ČTK

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru