Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 8 vybaví všechny své školy defibrilátory
Tréninkové figuríny pro školení s automatickým externím defibrilátorem. Foto: MČ Praha 8

Praha 8 vybaví všechny své školy defibrilátory

Základní školy na území osmé městské části se dočkají zlepšení v oblasti první pomoci. Vedení Prahy 8 se rozhodlo, že v průběhu letošního roku vybaví všechny své základní školy automatickými externími defibrilátory (AED). Informoval o tom mluvčí radnice Martin Šalek. Tento krok je podle něj reakcí na narůstající potřebu zvyšování bezpečnosti dětí a školního personálu v případě náhlé zástavy srdce.

Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8), iniciátor projektu, zdůraznil důležitost rychlého zásahu při srdečních příhodách: „Kvalitně prováděná neodkladná resuscitace je klíčová. S defibrilátorem AED se zvyšují šance na přežití až čtyřnásobně, pokud je použit v prvních minutách po kolapsu." 

Pokud je podle něj defibrilátor použit okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 procent. Provedení defibrilace za 5 minut po náhlé zástavě oběhu znamená přežití v polovině případů a za 12 minut po náhlé zástavě oběhu už jen z pětadvaceti . Proto je včasné provedení defibrilace tak důležité.

Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) dodal: „Chceme zajistit, aby naše školy byly co nejbezpečnější místa pro naše děti. Umožnění přístupu k defibrilátorům a vzdělání v oblasti první pomoci je v tomto směru logickým krokem." 

V první fázi projektu dojde k instalaci defibrilátorů ve více než polovině základních škol od března 2024. Zbytek škol bude následovat do konce roku. Součástí projektu je také důkladné školení pracovníků škol, které zajistí jednotka dobrovolných hasičů Prahy 8, která již obdržela nejmodernější trenažér na použití defibrilátoru. Ten poslouží k realistickému nácviku. 

Co umí defibrilátor AED? 

Automatický externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k poskytnutí elektrického výboje srdci v případě náhlé zástavy srdce, což může zachránit život. Přístroj je navržen tak, aby ho mohl použít i laik bez lékařského vzdělání, jelikož poskytuje hlasové pokyny a v některých případech i vizuální návod k použití. AED nejprve analyzuje srdeční rytmus osoby a pokud zjistí, že je potřeba defibrilace, umožní aplikaci elektrického výboje. Je důležité, že AED pouze povolí výboj, pokud je to opravdu nezbytné, což minimalizuje riziko chybného použití. 

Plánovaný je i další krok, kterým je seznámení samotných žáků s používáním AED. V současné době jsou AED vybavena veškerá vozidla Policie ČR a městské policie, v Praze 8 jsou defibrilátory v kulturních domech, obchodních centrech, na úřadu MČ Praha 8, zdravotnických zařízeních a mnoha dalších místech. Kompletní seznam a přesných míst umístěných defibrilátorů najdete v aplikaci Záchranka nebo na stránkách zdravotnické záchranné služby. Každé místo, kde je k dispozici defibrilátor AED je označeno zelenou samolepkou s písmeny AED a bílým srdcem. 

Zdroj: MČ Praha 8


Autor: Jan Puci

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru