Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 8 vybaví všechny své školy defibrilátory
Tréninkové figuríny pro školení s automatickým externím defibrilátorem. Foto: MČ Praha 8

Praha 8 vybaví všechny své školy defibrilátory

Základní školy na území osmé městské části se dočkají zlepšení v oblasti první pomoci. Vedení Prahy 8 se rozhodlo, že v průběhu letošního roku vybaví všechny své základní školy automatickými externími defibrilátory (AED). Informoval o tom mluvčí radnice Martin Šalek. Tento krok je podle něj reakcí na narůstající potřebu zvyšování bezpečnosti dětí a školního personálu v případě náhlé zástavy srdce.

Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8), iniciátor projektu, zdůraznil důležitost rychlého zásahu při srdečních příhodách: „Kvalitně prováděná neodkladná resuscitace je klíčová. S defibrilátorem AED se zvyšují šance na přežití až čtyřnásobně, pokud je použit v prvních minutách po kolapsu." 

Pokud je podle něj defibrilátor použit okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 procent. Provedení defibrilace za 5 minut po náhlé zástavě oběhu znamená přežití v polovině případů a za 12 minut po náhlé zástavě oběhu už jen z pětadvaceti . Proto je včasné provedení defibrilace tak důležité.

Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) dodal: „Chceme zajistit, aby naše školy byly co nejbezpečnější místa pro naše děti. Umožnění přístupu k defibrilátorům a vzdělání v oblasti první pomoci je v tomto směru logickým krokem." 

V první fázi projektu dojde k instalaci defibrilátorů ve více než polovině základních škol od března 2024. Zbytek škol bude následovat do konce roku. Součástí projektu je také důkladné školení pracovníků škol, které zajistí jednotka dobrovolných hasičů Prahy 8, která již obdržela nejmodernější trenažér na použití defibrilátoru. Ten poslouží k realistickému nácviku. 

Co umí defibrilátor AED? 

Automatický externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k poskytnutí elektrického výboje srdci v případě náhlé zástavy srdce, což může zachránit život. Přístroj je navržen tak, aby ho mohl použít i laik bez lékařského vzdělání, jelikož poskytuje hlasové pokyny a v některých případech i vizuální návod k použití. AED nejprve analyzuje srdeční rytmus osoby a pokud zjistí, že je potřeba defibrilace, umožní aplikaci elektrického výboje. Je důležité, že AED pouze povolí výboj, pokud je to opravdu nezbytné, což minimalizuje riziko chybného použití. 

Plánovaný je i další krok, kterým je seznámení samotných žáků s používáním AED. V současné době jsou AED vybavena veškerá vozidla Policie ČR a městské policie, v Praze 8 jsou defibrilátory v kulturních domech, obchodních centrech, na úřadu MČ Praha 8, zdravotnických zařízeních a mnoha dalších místech. Kompletní seznam a přesných míst umístěných defibrilátorů najdete v aplikaci Záchranka nebo na stránkách zdravotnické záchranné služby. Každé místo, kde je k dispozici defibrilátor AED je označeno zelenou samolepkou s písmeny AED a bílým srdcem. 

Zdroj: MČ Praha 8


Autor: Jan Puci

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Včera ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Včera v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Včera v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Včera v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Včera v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Včera v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Včera v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Další články
Nahoru