Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 8 vrátila metropoli část půjčky na dostavbu Centra Palmovka
Rozestavěný areál na Palmovce. Foto: JP

Praha 8 vrátila metropoli část půjčky na dostavbu Centra Palmovka

Radnice Prahy 8 vrátila magistrátu zhruba 55,2 milionu korun jako splátku z půjčky 300 milionů korun, kterou dostala před zhruba třemi roky na dostavbu Centra Palmovka. Vzhledem k tomu, že budovu nedokončila, musí peníze vrátit. Důvodem splátek je špatná finanční situace Prahy 8. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Budova měla být dokončená podle dohody uzavřené při poskytnutí půjčky do 30. června 2019. Vedení Prahy 8 uvedlo, že problém nyní s městem řeší, více současnou situaci starosta Ondřej Gros (ODS) nechtěl komentovat. Původně měla Praha 8 vrátit celou částku najednou již loni.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun. Minulé vedení radnice ale stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Současné vedení radnice žádalo hlavní město o možnost dluh splácet již loni. V lednu 2021 pak starosta Gros (ODS) podle dokumentu kvůli nedostatku financí požádal o splátky opět a v rámci předání podkladů k finančnímu vypořádání za rok 2020 předložil splátkový kalendář. V březnu pak radnice poslala magistrátu zmíněných asi 55,2 milionu.

„V celé věci stále probíhá mezi městskou částí Praha 8 a magistrátem jednání, které by mělo vést k vyřešení celé záležitosti. To se týká i budovy a okolních pozemků. Víc to zatím nemůžu komentovat," uvedl Gros.

Praha 8 měla původně celou částku vrátit najednou již loni, v březnu 2020 však schválilo pražské zastupitelstvo dodatek ke smlouvě o půjčce, který umožnil vrátit peníze až k 31. prosinci 2020.

Jenže podle dnes radními Prahy schváleného dokumentu nebyl ze strany radnice dodatek podepsán. Podle informací ČTK tak městská část městu dluží navíc jako penále dalších asi 80 milionů. Penále naskakuje i nadále.

Projekt za 1,1 miliardy korun byl schválen v roce 2010 a mělo zde být nové sídlo radnice a zároveň komerční prostory. Prostavěná byla zhruba polovina uvedené částky. Minulé vedení Prahy 8 po volbách v roce 2014 ale zpochybnilo vlastnictví budovy a objekt se stal předmětem soudních sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav.

Nakonec se strany dohodly, že budovu dostaví Praha 8. Z toho ale nakonec sešlo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníkem, který ukončil s radnicí smlouvu. Svůj krok tehdy firma zdůvodnila nečinností radnice. Současné vedení vzešlé z voleb v roce 2018 hledá, co s torzem budovy dál, jednou z variant je prodej.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru