dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Velikonoce

Praha 8: Velikonoční výstava – Jeruzalémská Bible

Panelová expozice velikonoční výstavy Jeruzalémská Bible – příběh a umění přináší ohlédnutí za tvůrčím procesem novodobého překladu Bible a jeho cestou až do českých zemí v období tzv. normalizace. Návštěvníci si mohou prohlédnout také ilustrace Jaroslava Šerých a exponáty různých vydání Biblí. Výstava bude probíhat na Libeňském zámku a v tzv. Bílém domě od 29. března do 29. dubna 2016. 

Jeruzalémská Bible, špičkové dílo katolické biblistiky druhé pol. 20. století, vzešla z prací Jeruzalémské biblické školy, založené v roce 1890 z iniciativy dominikánského řádu. Na základě zevrubné a velmi přesné výkladové práce vznikl z původních jazyků nejprve francouzský překlad – La Bible de Jérusalem (1954).

Český překlad inicioval a po celou dobu práce koordinoval kardinál Dominik Duka. Hlavními překladateli byli manželé Halasovi, kteří zahájili tajně práci na českém překladu již v roce 1980, kdy ji česká veřejnost mimořádně potřebovala. V polistopadové době nejprve vyšlo pracovní vydání v 17 svazcích. Kompletní jednosvazkové vydání vážící 16 kg bylo vydáno až v listopadu roku 2009.

Jeruzalémská bible obsahuje 47 knih Starého a 27 knih Nového zákona, proto je její zpracování považováno za unikátní klenot překladatelského a knižního umění. Současně jde o jeden z nejrozšířenějších katolických překladů, jež má velký význam pro slovanské národy – pro jejich kulturu a literaturu. 


Velikonoční trhy v centru Prahy rozezvučí dechový festival

7. dubna 2017 v 10:30

Velikonoční trhy v srdci české metropole roztančí v sobotu 8. dubna dechová hudba. Na dvě stovky hudebníků v doprovodu mažoretek projdou v průvodu centrem Prahy a společně si zahrají na pódiu Staroměstského náměstí. Zazní nejznámější písně předních českých i zahraničních skladatelů, jako jsou...

Na náměstí Republiky začaly jarní trhy

15. března 2017 ve 12:50

Na náměstí Republiky v centru Prahy začaly jarní trhy. Potrvají zde do 31. března, kdy je vystřídají velikonoční trhy. Návštěvníky čeká třicítka nově vytvořených prodejních stánků.

Velikonoční jarmark v Troji nabídne i tyčinky, na kterých si pochutnával prezident Masaryk

18. března 2016 v 07:21

V trojské botanické zahradě se po oba víkendové dny koná od 9 do 18 hodin jarmark. „Oslavte příchod jara a naučte se plést velikonoční pomlázky. Probouzející se přírodou se ponese například vůně čerstvě mleté kávy, grilovaného masa či koření. Nezapomeňte si prohlédnout i výstavu orchidejí, která...

Magistrát bude hostit velikonoční jarmark. Své výrobky představí školy i chráněné dílny

9. března 2016 v 07:23

Velikonoční jarmark s prezentacemi výrobků chráněných dílen, terapeutických skupin i ukázkami prací studentů pražských odborných škol se uskuteční ve středu 16. března od 9 do 17 hodin ve vestibulu Škodova paláce.

Jak vyznat originálně lásku či jiné sympatie? Napište vzkaz na vajíčko v srdci Prahy

3. dubna 2015 v 09:52

Návštěvníci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze mohou napsat jakýkoliv vzkaz na barevné vajíčko a ozdobit jím některou z bříz. Na stromech v centru Prahy jich visí už stovky. Také v průběhu nadcházejících velikonočních svátků je všem zájemcům budou rozdávat dva maskoti v podobě...

Další články
Nahoru