Dnes Pondělí - polojasno 14°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny navíc radnice získala kompletní přehled o odběrných místech a platbách svých 33 příspěvkových organizací.

Výsledek nákupu ocenil starosta Ondřej Gros. „S osmimilionovou úsporou jsme spokojení, a to nejen proto, že začíná stejnou číslicí jako je číslo naší městské části – osmičkou. Významný je zejména pokles nákladů. Za elektřinu v nízkém napětí zaplatíme proti letošku o 30 procent méně a jen na tomto produktu ušetříme 4 miliony a 600 tisíc korun. Neméně významný je pokles ceny plynu, který nám příští rok zlevní v maloodběru o 37 procent a ve velkoodběru o 39 procent. Při začínající druhé vlně koronavirové pandemie nám navíc přišlo vhod, že nákup na burze proběhl elektronicky a s odborným servisem, v podstatě na klíč,“ uvedl starosta.

Centralizovaný nákup plynu řešila Praha 8 v minulosti formou e-aukce, elektřinu nakupovala letos pro své organizace poprvé. Do nákupu se spolu s městským úřadem zapojilo 31 základních a mateřských škol a zařízení sociálních a ošetřovatelských služeb, které dosud odebíraly elektřinu od různých dodavatelů.

„Dodavatelské smluvní vztahy byly u dodávek elektřiny velmi komplikované. Podmínkou centrálního nákupu elektřiny bylo ukončit dodavatelské smlouvy u 222 odběrných míst. Burzovní společnost FIN-servis to zvládla za jediný měsíc,“ vysvětlila vedoucí odboru právních služeb ÚMČ Praha 8 Kateřina Hrazánková. Makléři v rámci přípravy nákupu zkompletovali všechny údaje o odběrech, tarifech, sazbách a smluvních vztazích, které potom převedli do jednotné podoby. Radnice Prahy 8 tím získala úplný přehled o spotřebě elektřiny, nákladech, odběrných místech a platbách, což přispěje k větší efektivitě hospodaření s energiemi.Autor: TZ, red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Další články
Nahoru