Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny navíc radnice získala kompletní přehled o odběrných místech a platbách svých 33 příspěvkových organizací.

Výsledek nákupu ocenil starosta Ondřej Gros. „S osmimilionovou úsporou jsme spokojení, a to nejen proto, že začíná stejnou číslicí jako je číslo naší městské části – osmičkou. Významný je zejména pokles nákladů. Za elektřinu v nízkém napětí zaplatíme proti letošku o 30 procent méně a jen na tomto produktu ušetříme 4 miliony a 600 tisíc korun. Neméně významný je pokles ceny plynu, který nám příští rok zlevní v maloodběru o 37 procent a ve velkoodběru o 39 procent. Při začínající druhé vlně koronavirové pandemie nám navíc přišlo vhod, že nákup na burze proběhl elektronicky a s odborným servisem, v podstatě na klíč,“ uvedl starosta.

Centralizovaný nákup plynu řešila Praha 8 v minulosti formou e-aukce, elektřinu nakupovala letos pro své organizace poprvé. Do nákupu se spolu s městským úřadem zapojilo 31 základních a mateřských škol a zařízení sociálních a ošetřovatelských služeb, které dosud odebíraly elektřinu od různých dodavatelů.

„Dodavatelské smluvní vztahy byly u dodávek elektřiny velmi komplikované. Podmínkou centrálního nákupu elektřiny bylo ukončit dodavatelské smlouvy u 222 odběrných míst. Burzovní společnost FIN-servis to zvládla za jediný měsíc,“ vysvětlila vedoucí odboru právních služeb ÚMČ Praha 8 Kateřina Hrazánková. Makléři v rámci přípravy nákupu zkompletovali všechny údaje o odběrech, tarifech, sazbách a smluvních vztazích, které potom převedli do jednotné podoby. Radnice Prahy 8 tím získala úplný přehled o spotřebě elektřiny, nákladech, odběrných místech a platbách, což přispěje k větší efektivitě hospodaření s energiemi.Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru