dnes
Středa - oblacno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - zatazeno
17°C
Zpravodajství

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny navíc radnice získala kompletní přehled o odběrných místech a platbách svých 33 příspěvkových organizací.

Výsledek nákupu ocenil starosta Ondřej Gros. „S osmimilionovou úsporou jsme spokojení, a to nejen proto, že začíná stejnou číslicí jako je číslo naší městské části – osmičkou. Významný je zejména pokles nákladů. Za elektřinu v nízkém napětí zaplatíme proti letošku o 30 procent méně a jen na tomto produktu ušetříme 4 miliony a 600 tisíc korun. Neméně významný je pokles ceny plynu, který nám příští rok zlevní v maloodběru o 37 procent a ve velkoodběru o 39 procent. Při začínající druhé vlně koronavirové pandemie nám navíc přišlo vhod, že nákup na burze proběhl elektronicky a s odborným servisem, v podstatě na klíč,“ uvedl starosta.

Centralizovaný nákup plynu řešila Praha 8 v minulosti formou e-aukce, elektřinu nakupovala letos pro své organizace poprvé. Do nákupu se spolu s městským úřadem zapojilo 31 základních a mateřských škol a zařízení sociálních a ošetřovatelských služeb, které dosud odebíraly elektřinu od různých dodavatelů.

„Dodavatelské smluvní vztahy byly u dodávek elektřiny velmi komplikované. Podmínkou centrálního nákupu elektřiny bylo ukončit dodavatelské smlouvy u 222 odběrných míst. Burzovní společnost FIN-servis to zvládla za jediný měsíc,“ vysvětlila vedoucí odboru právních služeb ÚMČ Praha 8 Kateřina Hrazánková. Makléři v rámci přípravy nákupu zkompletovali všechny údaje o odběrech, tarifech, sazbách a smluvních vztazích, které potom převedli do jednotné podoby. Radnice Prahy 8 tím získala úplný přehled o spotřebě elektřiny, nákladech, odběrných místech a platbách, což přispěje k větší efektivitě hospodaření s energiemi.Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru