dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Praha 8 ukončí smlouvu o obhospodařování cenných papírů. Důvod? Aktiva už nejsou k dispozici
Libeňská radnice Prahy 8. Foto: archiv

Praha 8 ukončí smlouvu o obhospodařování cenných papírů. Důvod? Aktiva už nejsou k dispozici

Radnice Prahy 8 ukončí smlouvu o obhospodařování cenných papírů městské části uzavřené s Českou spořitelnou. Důvodem je, že radnice v tuto chvíli nemá aktiva, která by bylo možné obhospodařovat. Původní vklad v roce 2017 činil 300 milionů korun. Výnosnost k 31. prosinci 2019 je zhruba 2,85 milionu korun. O ukončení smlouvy včera rozhodli zastupitelé městské části.

„Smlouvu ukončujeme, neboť v tuto chvíli nejsou aktiva, která by se měla obhospodařovat. Z původních 330 milionů byla na konci roku 2018 vybrány prostředky, které sloužily jako krytí rozpočtu za rok 2018," řekl starosta Ondřej Gross (ODS). Podle dokumentu schváleného zastupiteli bylo v prosinci 2018 nejdříve vybráno 150 milionů a následně dalších asi 139 milionů.

Gross řekl, že současná koalice výběr v roce 2018 musela udělat, aby byla schopna krýt výdaje rozpočtu. Vedení radnice podle něj bylo ve funkci tři neděle a návrh rozpočtu zdědilo od předchůdců. „Neměla (rada) jinou možnost, než výběr provést, protože s ním bylo počítáno v návrhu rozpočtu," řekl Gross.

Kvůli krytí výdajů rozpočtu vybrala radnice loni dalších asi 43,6 milionu. „My jsme v roce 2019 v rozpočtu měli původně mnohem větší částku na krytí výdajů z rezerv, to se povedlo srazit. Neutratili jsme tolik z rezerv, podařilo se je ušetřit," řekl Gross.

Opozičního zastupitele Jiřího Derfla (8žije) zajímala výnosnost. „Byly prodávány papíry se ztrátou nebo se ziskem? Za nějakou cenu totiž byly nakoupeny a za nějakou prodány," řekl. Gross uvedl, že městská část na transakci získala a že výnosnost byla necelých 2,9 milionu Kč. „Celkově to bylo v plusu," řekl.

Radnice má v současné chvíli podle starosty desítky účtů, které využívá. Většinu jich spravuje Česká spořitelna. Městská část má rovněž portfolio u J&T Banky. Opoziční zastupitel Tomáš Němeček (8žije) doplnil, že portfolio činí asi 178,3 milionu.

Radnice Prahy 8 hospodařila loni s přebytkem téměř 10,98 milionu korun. Výdaje dosáhly 1,23 miliardy a příjmy přes 1,24 miliardy korun. Na investice šlo 294,6 milionu. Hospodaření ovlivnil vyšší nárůst příjmů než výdajů v průběhu roku.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru