Dnes Pátek - zatazeno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Praha 8 spustí rychlotesty, zaměří se na sociální služby

Praha 8 zakoupila speciální přístroj Ichroma II na testování přítomnosti viru způsobující onemocnění covid-19. „V testování se zaměříme především na sociální služby, seniory a zaměstnance, kteří s nimi pracují. Odběrem výtěru z nosohltanu a následným zpracování získáme výsledek už do 12 minut s přesností 95 procent,“ uvedl místostarosta osmé městské části Jiří Vítek.

V nejbližších dnech zahájí Praha 8 plošné testování. To se bude týkat téměř všech pracovníků a klientů domovů pro seniory. „Testování zahájíme ihned po obdržení testů. V kombinaci s přístrojem Ichroma II tak zajistíme maximální možné testování, které jsme schopni provést vlastními silami. Kvalifikovanou osobu na výkony máme samozřejmě zajištěnou, přístroj byl totiž od našeho odboru krizového řízení, který ho objednal, ihned předán na odbor zdravotnictví a sociálních služeb,“ dodal místostarosta Vítek. 

Přesnost analyzátorů je nad 95 procent. Stejně jako u PCR testů se analyzují vzorky výtěru z nosohltanu. „Pomocí tohoto přístroje je kromě covidu možné diagnostikovat přibližně čtyřicet dalších onemocnění, takže s jeho využitím počítáme i po skončení současné pandemie. Kladné reference pro nákup přístroje jsme obdrželi i z Brna a Jablonce. Všichni se shodují na tom, že použití Ichromy II je efektivní,“ uzavírá místostarosta Vítek.

Cena jihokorejského přístroje Ichroma II, který byl pořízen z fondu Covid, byla zhruba 25 tisíc korun. Testování pomocí přístroje je však rychlejší a zároveň výrazně levnější. Následný test totiž vychází pouze na 309 korun. Jeho výsledky jsou známy do 12 minut.


Praha 14 očkuje zaměstnance škol a školek

Včera v 18:26

Praha 14 začala s očkováním pedagogických i nepedagogických pracovníků místních základních a mateřských škol. Očkovat se bude v závislosti na tom, jak budou zaváženy vakcíny.

Úterní nárůst případů covidu v metropoli je dosud čtvrtý nejvyšší

3. března 2021 v 11:38

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

2. března 2021 v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

2. března 2021 v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

2. března 2021 v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Další články
Nahoru