Dnes Sobota - oblacno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Praha 8 spustí rychlotesty, zaměří se na sociální služby

Praha 8 zakoupila speciální přístroj Ichroma II na testování přítomnosti viru způsobující onemocnění covid-19. „V testování se zaměříme především na sociální služby, seniory a zaměstnance, kteří s nimi pracují. Odběrem výtěru z nosohltanu a následným zpracování získáme výsledek už do 12 minut s přesností 95 procent,“ uvedl místostarosta osmé městské části Jiří Vítek.

V nejbližších dnech zahájí Praha 8 plošné testování. To se bude týkat téměř všech pracovníků a klientů domovů pro seniory. „Testování zahájíme ihned po obdržení testů. V kombinaci s přístrojem Ichroma II tak zajistíme maximální možné testování, které jsme schopni provést vlastními silami. Kvalifikovanou osobu na výkony máme samozřejmě zajištěnou, přístroj byl totiž od našeho odboru krizového řízení, který ho objednal, ihned předán na odbor zdravotnictví a sociálních služeb,“ dodal místostarosta Vítek. 

Přesnost analyzátorů je nad 95 procent. Stejně jako u PCR testů se analyzují vzorky výtěru z nosohltanu. „Pomocí tohoto přístroje je kromě covidu možné diagnostikovat přibližně čtyřicet dalších onemocnění, takže s jeho využitím počítáme i po skončení současné pandemie. Kladné reference pro nákup přístroje jsme obdrželi i z Brna a Jablonce. Všichni se shodují na tom, že použití Ichromy II je efektivní,“ uzavírá místostarosta Vítek.

Cena jihokorejského přístroje Ichroma II, který byl pořízen z fondu Covid, byla zhruba 25 tisíc korun. Testování pomocí přístroje je však rychlejší a zároveň výrazně levnější. Následný test totiž vychází pouze na 309 korun. Jeho výsledky jsou známy do 12 minut.


Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Včera ve 12:20

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk...

Praha 11 zřídila u polikliniky Šustova druhé odběrové místo na testování covid-19

Včera v 07:29

Od 3. prosince fungují v Praze 11 dvě odběrová místa na testování covid-19. Vedle odběrového místa v areálu multifunkční haly Jedenáctka VS, které lze navštívit i v režimu drive-in, mohou nově zájemci o testování využít také druhé místo u polikliniky Šustova. Městská část Praha 11 jej zřídila ve...

U hasičů v Praze je jen jeden nakažený příslušník sboru

Včera v 06:35

Počet zaměstnanců pražského hasičského sboru s nemocí covid-19 klesl na minimum. Pozitivně testovaný je už jen jeden příslušník sboru.

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu

2. prosince 2020 ve 13:20

V průběhu úterý přibylo v hlavním městě 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší...

Další články
Nahoru