Dnes Sobota - prehanky-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína
Než začala epidemie koronaviru a centrum plnili turisté, pivní kola byla jednou z oblíbených atrakcí, na kterou však byla řada stížností. Foto: MP Praha

Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína

I když tazvaná pivní kola, na kterých šlapou skupinky turistů a pijí u toho pivo, s vypuknutím epidemie koronaviru z Prahy vymizela, dá se očekávat, že s oživením cestování se jednou tento výnosný byznys v metropoli opět objeví. Praha 8 si ale nyní pojistila, že Karlína se případný comeback hlasité zábavy týkat nebude.

Když loni v březnu začal centru Prahy platit zákaz jízdy pivních kol, tyto pojízdné pivnice se přesunuly do Karlína. Byť začínala první vlna koronaviru a turistů, kteří jsou hlavními zákazníky, rázem rapidně ubylo, i tak se hned začaly objevovat ze strany karlínských obyvatel stížnosti.

„Pivní vozítka v Karlíně způsobovala problémy, jako je hluk, brždění dopravy a další věci, které souvisejí s tím, že lidé požívají alkoholické nápoje a na konečných stanovištích dělají nepokoje," uvedl radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Radnice osmé městské části proto nainstalovala v Karlíně značky zakazující vjezd kol širších 1,2 metru a požádala Silniční správní úřad, aby stanovil zákaz vjezdu i do Karlína. Ten začal platit už v březnu, ale platil jen do konce loňského roku.

V nové roce se vedení Prahy 8 podařilo vyjednat zákaz vjezdu těchto vozítek natrvalo. Pivní kola mají nově zakázaný vjezd do odvolání. „Úřad vyhodnotil, jak to fungovalo, posoudil, že to fungovalo dobře, a proto prodloužil tento zákaz na neurčito. Zákaz vjezdu tam bude navždy. Už se nám nemůže stát, že by se tato pivní vozítka vrátila zpět do Karlína," dodal radní Slabihoudek.

Jelikož jsou pivní kola prakticky výhradně využívána turisty, kteří nyní kvůli pandemii v Praze nejsou, je dost možné, že se po rozvolnění a oživení turismu se tato zábava do města vrátí.

I když v centru začal loni v březnu platit zmiňovaný zákaz, už v květnu ho zrušil soud, který rozhodl, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech. V polovině srpna pak vypršela platnost i dočasnému opatření, které místo zrušeného zákazu zavedl magistrát. 

Kola se tak teoreticky mohla v srpnu vrátit zpět do centra. V té době navíc ještě nezačala druhá vlna pandemie a vypadalo to, že turismus by se mohl postupně oživovat.

Nicméně provozovatelé pivních kol oznámili, že připravují novou koncepci fungování této atrakce v centru. A že do doby, než ji dokončí a prodiskutují s vedením hlavního města, kola nevyjedou. Koncepce měla být hotova zkraje podzimu.

Provozovatelé avizovali, že omezí počet kol a jízd na území Prahy 1, zavedou kamery i hlukoměry a budou vykazovat příliš hlučné a neukázněné zákazníky. Byli ochotni přistoupit na omezení množství vypitého piva a chtěli se bavit i o zvýšení rychlosti kol. Ta jezdila příliš pomalu a na sinicích tak zdržovala provoz.

Nicméně s podzimní druhou vlnou koronaviru se pozornost zaměřila na jiná témata a řešení budoucnosti a nastavení pravidel této turistické zábavy se odsunulo na neurčito.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru