Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína
Než začala epidemie koronaviru a centrum plnili turisté, pivní kola byla jednou z oblíbených atrakcí, na kterou však byla řada stížností. Foto: MP Praha

Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína

I když tazvaná pivní kola, na kterých šlapou skupinky turistů a pijí u toho pivo, s vypuknutím epidemie koronaviru z Prahy vymizela, dá se očekávat, že s oživením cestování se jednou tento výnosný byznys v metropoli opět objeví. Praha 8 si ale nyní pojistila, že Karlína se případný comeback hlasité zábavy týkat nebude.

Když loni v březnu začal centru Prahy platit zákaz jízdy pivních kol, tyto pojízdné pivnice se přesunuly do Karlína. Byť začínala první vlna koronaviru a turistů, kteří jsou hlavními zákazníky, rázem rapidně ubylo, i tak se hned začaly objevovat ze strany karlínských obyvatel stížnosti.

„Pivní vozítka v Karlíně způsobovala problémy, jako je hluk, brždění dopravy a další věci, které souvisejí s tím, že lidé požívají alkoholické nápoje a na konečných stanovištích dělají nepokoje," uvedl radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Radnice osmé městské části proto nainstalovala v Karlíně značky zakazující vjezd kol širších 1,2 metru a požádala Silniční správní úřad, aby stanovil zákaz vjezdu i do Karlína. Ten začal platit už v březnu, ale platil jen do konce loňského roku.

V nové roce se vedení Prahy 8 podařilo vyjednat zákaz vjezdu těchto vozítek natrvalo. Pivní kola mají nově zakázaný vjezd do odvolání. „Úřad vyhodnotil, jak to fungovalo, posoudil, že to fungovalo dobře, a proto prodloužil tento zákaz na neurčito. Zákaz vjezdu tam bude navždy. Už se nám nemůže stát, že by se tato pivní vozítka vrátila zpět do Karlína," dodal radní Slabihoudek.

Jelikož jsou pivní kola prakticky výhradně využívána turisty, kteří nyní kvůli pandemii v Praze nejsou, je dost možné, že se po rozvolnění a oživení turismu se tato zábava do města vrátí.

I když v centru začal loni v březnu platit zmiňovaný zákaz, už v květnu ho zrušil soud, který rozhodl, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech. V polovině srpna pak vypršela platnost i dočasnému opatření, které místo zrušeného zákazu zavedl magistrát. 

Kola se tak teoreticky mohla v srpnu vrátit zpět do centra. V té době navíc ještě nezačala druhá vlna pandemie a vypadalo to, že turismus by se mohl postupně oživovat.

Nicméně provozovatelé pivních kol oznámili, že připravují novou koncepci fungování této atrakce v centru. A že do doby, než ji dokončí a prodiskutují s vedením hlavního města, kola nevyjedou. Koncepce měla být hotova zkraje podzimu.

Provozovatelé avizovali, že omezí počet kol a jízd na území Prahy 1, zavedou kamery i hlukoměry a budou vykazovat příliš hlučné a neukázněné zákazníky. Byli ochotni přistoupit na omezení množství vypitého piva a chtěli se bavit i o zvýšení rychlosti kol. Ta jezdila příliš pomalu a na sinicích tak zdržovala provoz.

Nicméně s podzimní druhou vlnou koronaviru se pozornost zaměřila na jiná témata a řešení budoucnosti a nastavení pravidel této turistické zábavy se odsunulo na neurčito.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru