Dnes Sobota - skorojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína
Než začala epidemie koronaviru a centrum plnili turisté, pivní kola byla jednou z oblíbených atrakcí, na kterou však byla řada stížností. Foto: MP Praha

Praha 8 si vyjednala trvalý zákaz vjezdu pivních kol na území Karlína

I když tazvaná pivní kola, na kterých šlapou skupinky turistů a pijí u toho pivo, s vypuknutím epidemie koronaviru z Prahy vymizela, dá se očekávat, že s oživením cestování se jednou tento výnosný byznys v metropoli opět objeví. Praha 8 si ale nyní pojistila, že Karlína se případný comeback hlasité zábavy týkat nebude.

Když loni v březnu začal centru Prahy platit zákaz jízdy pivních kol, tyto pojízdné pivnice se přesunuly do Karlína. Byť začínala první vlna koronaviru a turistů, kteří jsou hlavními zákazníky, rázem rapidně ubylo, i tak se hned začaly objevovat ze strany karlínských obyvatel stížnosti.

„Pivní vozítka v Karlíně způsobovala problémy, jako je hluk, brždění dopravy a další věci, které souvisejí s tím, že lidé požívají alkoholické nápoje a na konečných stanovištích dělají nepokoje," uvedl radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Radnice osmé městské části proto nainstalovala v Karlíně značky zakazující vjezd kol širších 1,2 metru a požádala Silniční správní úřad, aby stanovil zákaz vjezdu i do Karlína. Ten začal platit už v březnu, ale platil jen do konce loňského roku.

V nové roce se vedení Prahy 8 podařilo vyjednat zákaz vjezdu těchto vozítek natrvalo. Pivní kola mají nově zakázaný vjezd do odvolání. „Úřad vyhodnotil, jak to fungovalo, posoudil, že to fungovalo dobře, a proto prodloužil tento zákaz na neurčito. Zákaz vjezdu tam bude navždy. Už se nám nemůže stát, že by se tato pivní vozítka vrátila zpět do Karlína," dodal radní Slabihoudek.

Jelikož jsou pivní kola prakticky výhradně využívána turisty, kteří nyní kvůli pandemii v Praze nejsou, je dost možné, že se po rozvolnění a oživení turismu se tato zábava do města vrátí.

I když v centru začal loni v březnu platit zmiňovaný zákaz, už v květnu ho zrušil soud, který rozhodl, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech. V polovině srpna pak vypršela platnost i dočasnému opatření, které místo zrušeného zákazu zavedl magistrát. 

Kola se tak teoreticky mohla v srpnu vrátit zpět do centra. V té době navíc ještě nezačala druhá vlna pandemie a vypadalo to, že turismus by se mohl postupně oživovat.

Nicméně provozovatelé pivních kol oznámili, že připravují novou koncepci fungování této atrakce v centru. A že do doby, než ji dokončí a prodiskutují s vedením hlavního města, kola nevyjedou. Koncepce měla být hotova zkraje podzimu.

Provozovatelé avizovali, že omezí počet kol a jízd na území Prahy 1, zavedou kamery i hlukoměry a budou vykazovat příliš hlučné a neukázněné zákazníky. Byli ochotni přistoupit na omezení množství vypitého piva a chtěli se bavit i o zvýšení rychlosti kol. Ta jezdila příliš pomalu a na sinicích tak zdržovala provoz.

Nicméně s podzimní druhou vlnou koronaviru se pozornost zaměřila na jiná témata a řešení budoucnosti a nastavení pravidel této turistické zábavy se odsunulo na neurčito.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Včera v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru