Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Praha 8 se připojí k oslavám 100. výročí Československé obce legionářské a nasvítí Libeňský zámek barvami trikolory

V důsledku přijatých vládních protiepidemických opatření se Československá obec legionářská (ČsOL) rozhodla realizovat veřejné oslavy 100. výročí vzniku na počátku září 2021 u příležitosti 100. výročí první veřejné manifestace ČsOL v Praze. Praha 8 se symbolicky připojí k oslavám nasvícením Libeňského zámku barvami české trikolory v pátek 3. září.

„Věříme, že tato akce pomůže zvýšit povědomí o československých legionářích a jejich činech, které vedly ke vzniku samostatného Československa,“ vysvětlil starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Prvorepubliková Československá obec legionářská patřila ke státotvorným organizacím, zastávající ideály demokracie a humanismu a v meziválečném Československu se stala se svými takřka 50 tisíci členy největší veteránskou organizací.

Po okupaci vlasti v roce 1939 byla nacisty násilně zrušena a velká část členů se zapojila do protinacistického odboje. Po roce 1945 obnovila svou činnost, ale po nástupu komunistického režimu byla opět protiprávně zrušena a působila pouze v exilu. Teprve po pádu totality byla v již svobodném státě opět obnovena a v roce 2003 přijala do svých řad tzv. novodobé válečné veterány – účastníky zahraničních operací AČR.

V současnosti Československá obec legionářská sdružuje téměř 4 tisíce členů – válečných veteránů, jejich rodinných příslušníků, potomků legionářů a svých sympatizantů. Postupně se Československá obec legionářská stala ekonomicky silnou organizací, jež účelně a cílevědomě realizuje své dlouhodobé projekty s celorepublikovým dosahem, stejně jako se dokáže postarat o pomoc válečným veteránům a svým členům v sociální a zdravotní oblasti.Autor: TZ, red

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru