Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 8 schválila rozpočet na letošní rok. Asociální a vonící asfaltem, zaznělo z opozice
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Praha 8 schválila rozpočet na letošní rok. Asociální a vonící asfaltem, zaznělo z opozice

Radnice Prahy 8 bude letos hospodařit s příjmy zhruba 846,26 milionu korun a výdaji téměř 899,74 milionu. Rozdíl pokryje z vlastních peněz. Na investice je vyčleněno 190,24 milionu korun. Rozpočet včera schválili zastupitelé městské části. Výtky k rozpočtu měli opoziční zastupitelé, kteří navrhovali například víc peněz pro sociálně slabé rodiče. Na loňský rok měla osmá městská část schválen rozpočet s příjmy a výdaji 829,46 milionu korun.

„Rozpočet je sestaven zodpovědně. Jeho schodek je papírový, nikde si nepůjčujeme. Financován je přebytky z minulých let. Tím, že máme navíc slíbeny dotace od hlavního města, tak ten schodek samozřejmě nebude," řekl starosta Ondřej Gros (ODS).

Větší část výdajů představují běžné výdaje, a to 709,5 milionu. Nejvyšší částka půjde na chod městské části. Na školství vynaloží přes 162,8 milionu a třetí nejvyšší výdaj je pro zdravotnictví a sociální oblast, a to 94,95 milionu.

„Snažili jsme se běžné výdaje udržet na rozumné úrovni, zvýšení je v podstatě na úrovni inflace," řekl Gros.

V investicích dá radnice nejvíc peněz do školství, kdy na něj má 84,88 milionu. Peníze jsou určeny na rekonstrukce v budovách, hřišť nebo na pořízení nového vybavení. V dopravě bude Praha 8 investovat do parkovišť. Peníze dá do oprav veřejných prostranství, obnoví zelenou plochu u metra C Florenc či cesty v Thomayerových sadech.

Daňové příjmy mají dosáhnout 151,7 milionu, což je meziročně více. Nejvíc peněz pak dostane městská část na tzv.transferech od magistrátu, a to zhruba 357,8 milionu. Celkem obdrží Praha 8 na dotacích 663,78 milionu.

„Na první pohled na něm (rozpočtu) není nic zásadně špatného, ani dobrého. Není ale příliš sociální, spíš mírně asociální a voní asfaltem," řekl opoziční zastupitel Tomáš Pavlů (KDU-ČSL). Dokument označil za asociální ve školství, kdy radnice nepočítá s vyplacením takzvaného kroužkovného pro sociálně slabé rodiny. V dopravě vytkl investice výhradně do budování parkovišť.

Opozičního zastupitele Tomáše Němečka (8žije) zajímala částka připravená na externí právní služby. Podle jeho názoru to radnice nepotřebuje. Podle Grose jsou peníze přichystány pro případ nutnosti a nepočítá s tím, že by nutně musely být utraceny. Němeček se v souvislosti s podzimními volbami rovněž ptal Grose, v jakém finančním stavu předá současná rada městskou část. „Jsem přesvědčen, že v dobrém," řekl Gros.

Opoziční zastupitelka Alice Hamalová (Piráti) kritizovala předložený dokument, v němž podle ní chyběly informace. „Podklady jsou strohé a nicneříkající," řekla. Radním pokládala při diskusi desítky konkrétních dotazů, ve kterých mj. žádala podrobnější informace o opravě rozvodů ve školách nebo zpevněných ploch v areálu školy. Její dotazy vzbudily kritiku nejen od koaličních zastupitelů, ale také některých opozičních.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení radnice nejsou.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru