Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Radnice Prahy 8 chce s pomocí místních investorů chátrající fontánu zrevitalizovat.

„Již v minulém roce jsme zahájili jednání o budoucí podobě fontány a způsobu investice. Po zpracování návrhu bude ještě její podoba konzultována s orgány městské části, ale i s místními obyvateli,“ říká k revitalizaci radní Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).

Revitalizace fontány by měla představovat výměnu stavebních povrchů, vnitřních částí fontány i technických mechanismů. Přesný rozsah opravy bude znám až po důkladnějším průzkumu stavby.

Funkční fontána má ve veřejném prostoru kromě estetického přínosu také mikroklimatický efekt. V horkých letních dnech bude pomáhat ochladit prostranství, a zpříjemnit tak občanům pobyt v těchto místech. Přispívat k tomu má také zeleň.

„Na původní fotodokumentaci z 80. let je fontána v rozích osázena čtyřmi listnatými stromy, tehdy nevzrostlými. Tato kompozice se pro udržení místního mikroklimatu jeví jako vhodná, je však třeba zvážit míru údržby fontány při opadu listí,“ dodal radní.

Sídliště Ďáblice bylo z většiny vystavěno v letech 1966 až 1975. Žulová fontána na centrálním náměstí před kinem však byla kolaudována až v květnu 1986, stavební povolení na její vznik je ovšem už z roku 1973.

Již v záměru stavby se počítalo s ovládáním z rozvodny současně projektovaného kulturního domu, který byl kolaudován o tři roky dříve než fontána samotná.

Autor: TZ, red

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru