dnes
Pondělí - obcasny-dest
10°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
KoronavirusSeniorská Praha

Praha 8 odpovídá na nejčastější dotazy

Radnice Prahy 8 vydala pro občany aktualizované odpovědi na nejčastější dotazy (FAQ) v souvislosti s epidemiologickou situací.

Budou otevřeny kulturní domy v Praze 8?
Nebudou, do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny KD Krakov, KD Ládví a Divadlo Karla Hackera.

Budou fungovat trhy a tržnice?
Vláda od soboty 14.03.2020 od 06.00 hod. zakazuje prodej na tržnicích a tržištích. V Praze 8 jsou tedy zakázány trhy v Čimicích a Ládví.

Budou uzavřené školky a jesle v Praze 8?
S platností od pondělí 16. března 2020 do odvolání bude uzavřeno všech 24 mateřských školek v Praze 8, které jsou zřizované městskou částí. Rozhodl o tom Krizový štáb Prahy 8. Okamžitě byli informování všichni ředitelé s tím, že toto rozhodnutí musí okamžitě předat rodičům dětí.

Kterých akcí se týká zákaz?
Od pátku 13.03.2020 od 06.00 hod. jsou zakázány do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé.

Budou v provozu venkovní školní hřiště?
Provoz venkovních školních hřišť je plně na rozhodnutích ředitelů základních škol. Nicméně rozhodnutí ředitelů musí být plně v souladu s nařízením vlády, které říká, že jsou zakázány sportovní akce s účastí přesahující 30 lidí.

Platí v tuto chvíli v Praze modré zóny?
Z rozhodnutí vlády parkovací zóny přestaly v Praze platit během karantény, která je vyhlášena pro celé území České republiky až do úterý 24. března. Kontrolní auta, která můžete vidět jezdit ulicemi jen monitorují zaplněnost kapacit. Pokud někomu v tomto čase končí platnost parkovacího povolení a prodlužuje si platnost online, není v tom problém. Rozhodně však nedoporučujeme realizovat platbu v době zrušených parkovacích zón osobně na pokladně úřadu. S platbou vyčkejte do odvolání zrušení parkovacích zón vládou.

Budou zrušeny svatby?
V době krizového opatření vlády spočívajícího v omezení pohybu osob na území ČR na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou vyjma stanovených výjimek by se neměly konat sňatečné obřady. Takže svatby jsou do odvolání zrušeny.

Bude zrušeno vítání občánků?
Březnový termín vítání občánků je zrušen, všichni rodiče budou kontaktováni s tím, že jakmile bude možný návrat k normálu, radnice připraví náhradní termín.

Bude se nějak omezovat fungování úřadu směrem k veřejnosti?
Úřad MČ Praha 8 je nyní otevřen pouze: pondělí a středa 13 –16 hod. V ostatních dnech zůstává úřad pro veřejnost zavřený. Zároveň od středy 18.03.2020 je do prostor úřadu vstup povolen POUZE se zakrytými ústy a nosem pomocí roušky, šátku či šály! Stále platí žádost k občanům o omezení návštěv úřadu jen v opravdu naléhavých případech a po předchozí telefonické domluvě s konkrétním úředníkem.

Bude fungovat MHD?
MHD je v provozu. Od pátku 13.03.2020 prosí Dopravní podnik, aby cestující na městských autobusových linkách v Praze nepoužívali k nástupu a výstupu přední dveře. Je to k ochraně řidičů. Vedení Hl. m. Prahy zakázalo vstup do vozu MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení platí od půlnoci na úterý 17. března 2020.

Bude nadále fungovat Pečovatelská služba Prahy 8 pro seniory?
Pečovatelská služba Prahy 8 zatím funguje bez omezení, přestože i pečovatelky musely reagovat, s ohledem na omezení provozu základních škol, výběrem nemocenské. Vzhledem k budoucímu nepředvídatelnému vývoji bylo provedeno vytipování rizikových klientů, u kterých nelze poskytování pečovatelské služby přerušit, protože nemají blízkou rodinu.

Kam se mohou obrátit senioři při žádosti o pomoc?
Senioři se mohou obrátit na krizovou bezplatnou nonstop linku 800 160 166, kterou zřídilo Hl. m. Praha a spravuje ji Život 90. Na lince lze získat informace v souvislosti s onemocněním COVID-19 nebo si ve spolupráci se soukromými obchodníky objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Telefonní linka je určena seniorům 65+ a má napomoci ke zvládnutí situací, kdy se senior ocitá díky aktuální krizové situaci v izolaci. Život 90 také vyzývá všechny, kdo by se chtěli dobrovolně zapojit do pomoci. Více informací na stránkách www.zivot90.cz. Platí doporučení seniorům, aby maximálně setrvávali v domácím prostředí!

Kam se mohu přihlásit jako dobrovolník, když chci v současné situaci pomoci?
Každý dobrovolník je důležitý. Nelze sice slíbit, že nabídka pomoci bude hned využita, ale určitě lze slíbit, že registrací do systému pomůžete vytvořit dostatečně velkou databázi osob ochotných pomáhat. Od 16.3. probíhají osobní registrace ve venkovních prostorách před Magistrátem hl.m. Prahy. Stále platí, že je nejprve nutná internetová registrace na www.pomahamepraze.cz a následně (na základě emailu) osobní registrace. Z důvodu bezpečnosti osob, kterým je směřována pomoc, je stanoveno věkové omezení pro dobrovolníky: 18 – 60 let.

Existují nějaké oficiální a ověřené informační zdroje k současné situaci?
Veškeré informace k současné epidemiologické situaci najdete na www.vlada.cz, www.mzcr.cz, bezpecnost.praha.eu a informace týkající se městské části Praha 8 na našem webu.

Snaží se radnice nějak oslovovat i společenství vlastníků jednotek či bytová družstva, aby se opatření rychleji dostala k lidem?
Ano, v souvislosti s řešením krizové situace (současné, ale i případné v budoucnosti) v Praze 8, nyní spojené s pandemií koronaviru, se snažíme o vzájemně efektivnější komunikaci mezi občany a krizovým štábem Prahy 8 při realizaci doporučených či nařízených opatření. Abychom mohli vzájemně lépe komunikovat, stačí málo. Získat aktuální spojení a kontakt na předsedy SVJ a BD na území Prahy 8. Pomozte nám, sobě i svým sousedům.

Jsou nějaká omezení na poliklinice Mazurská?
Poliklinika Mazurská v Bohnicích je od 16. března 2020 uzavírána do odvolání vždy v 17.30 hod. Ve večerních hodinách pak bude probíhat desinfekce ozónem. Ozón totiž likviduje 100% veškerých bakterií a virů. Během dne pak u vstupu mají pacienti ještě k dispozici nádoby s desinfekcí.

Může nahradit dezinfekční gel antibakteriální mýdlem?
Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ, alespoň dvacet sekund. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel. Pro dezinfekci například Savem doporučujeme především na pracovištích, ale také v domácnostech především – držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek.

Komentovaná procházka tržnicí Sapou

Dnes v 11:47

Ve čtvrtek 1. října se zájemci mohou projít tržnicí Sapa.

Praha 8: Zdarma cvičení pro seniory

Dnes v 07:51

Praha 8 zve seniory na kurzy cvičení každý pátek od 10 do 12:30 hodin v Centru RoSa.

Praha 5 ruší Pohádkový les

26. září 2020 v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

25. září 2020 ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Další úlevy pro živnostníky připravuje Praha 1

23. září 2020 v 19:29

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě městské části.

Praha 6 dezinfikuje veřejná prostranství

23. září 2020 v 19:23

Praha 6 přistoupila k dezinfikování veřejných prostranství. Postupně a dle vytíženosti jednotlivých lokalit jsou dezinfikovány veřejné lavičky, dětská hřiště a také vestibuly metra a stanice MHD. Krizový štáb městské části Praha 6 rovněž rozhodl o zakoupení čtyř kusů nových výkonných dezinfekčních...

innogy podporuje ŽIVOT 90

23. září 2020 v 19:17

innogy Česká republika podporuje projekt ŽIVOT 90 v osvětě mezi staršími lidmi o potřebě očkování proti chřipce a pneumokoku.

V Thomayerově nemocnici je hospitalizováno třicet covid+ pacientů

23. září 2020 v 08:53

V Thomayerově nemocnici (TN) je v současné době hospitalizováno celkem 30 pacientů s onemocněním Covid-19 (stav k 22. 9.). Od vypuknutí koronavirové pandemie bylo v TN dosud léčeno více než 160 lidí s uvedenou virovou infekcí. 

Další články
Nahoru