Dnes Čtvrtek - skorojasno 11°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
KoronavirusSeniorská Praha

Praha 8 odpovídá na nejčastější dotazy

Radnice Prahy 8 vydala pro občany aktualizované odpovědi na nejčastější dotazy (FAQ) v souvislosti s epidemiologickou situací.

Budou otevřeny kulturní domy v Praze 8?
Nebudou, do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny KD Krakov, KD Ládví a Divadlo Karla Hackera.

Budou fungovat trhy a tržnice?
Vláda od soboty 14.03.2020 od 06.00 hod. zakazuje prodej na tržnicích a tržištích. V Praze 8 jsou tedy zakázány trhy v Čimicích a Ládví.

Budou uzavřené školky a jesle v Praze 8?
S platností od pondělí 16. března 2020 do odvolání bude uzavřeno všech 24 mateřských školek v Praze 8, které jsou zřizované městskou částí. Rozhodl o tom Krizový štáb Prahy 8. Okamžitě byli informování všichni ředitelé s tím, že toto rozhodnutí musí okamžitě předat rodičům dětí.

Kterých akcí se týká zákaz?
Od pátku 13.03.2020 od 06.00 hod. jsou zakázány do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé.

Budou v provozu venkovní školní hřiště?
Provoz venkovních školních hřišť je plně na rozhodnutích ředitelů základních škol. Nicméně rozhodnutí ředitelů musí být plně v souladu s nařízením vlády, které říká, že jsou zakázány sportovní akce s účastí přesahující 30 lidí.

Platí v tuto chvíli v Praze modré zóny?
Z rozhodnutí vlády parkovací zóny přestaly v Praze platit během karantény, která je vyhlášena pro celé území České republiky až do úterý 24. března. Kontrolní auta, která můžete vidět jezdit ulicemi jen monitorují zaplněnost kapacit. Pokud někomu v tomto čase končí platnost parkovacího povolení a prodlužuje si platnost online, není v tom problém. Rozhodně však nedoporučujeme realizovat platbu v době zrušených parkovacích zón osobně na pokladně úřadu. S platbou vyčkejte do odvolání zrušení parkovacích zón vládou.

Budou zrušeny svatby?
V době krizového opatření vlády spočívajícího v omezení pohybu osob na území ČR na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou vyjma stanovených výjimek by se neměly konat sňatečné obřady. Takže svatby jsou do odvolání zrušeny.

Bude zrušeno vítání občánků?
Březnový termín vítání občánků je zrušen, všichni rodiče budou kontaktováni s tím, že jakmile bude možný návrat k normálu, radnice připraví náhradní termín.

Bude se nějak omezovat fungování úřadu směrem k veřejnosti?
Úřad MČ Praha 8 je nyní otevřen pouze: pondělí a středa 13 –16 hod. V ostatních dnech zůstává úřad pro veřejnost zavřený. Zároveň od středy 18.03.2020 je do prostor úřadu vstup povolen POUZE se zakrytými ústy a nosem pomocí roušky, šátku či šály! Stále platí žádost k občanům o omezení návštěv úřadu jen v opravdu naléhavých případech a po předchozí telefonické domluvě s konkrétním úředníkem.

Bude fungovat MHD?
MHD je v provozu. Od pátku 13.03.2020 prosí Dopravní podnik, aby cestující na městských autobusových linkách v Praze nepoužívali k nástupu a výstupu přední dveře. Je to k ochraně řidičů. Vedení Hl. m. Prahy zakázalo vstup do vozu MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení platí od půlnoci na úterý 17. března 2020.

Bude nadále fungovat Pečovatelská služba Prahy 8 pro seniory?
Pečovatelská služba Prahy 8 zatím funguje bez omezení, přestože i pečovatelky musely reagovat, s ohledem na omezení provozu základních škol, výběrem nemocenské. Vzhledem k budoucímu nepředvídatelnému vývoji bylo provedeno vytipování rizikových klientů, u kterých nelze poskytování pečovatelské služby přerušit, protože nemají blízkou rodinu.

Kam se mohou obrátit senioři při žádosti o pomoc?
Senioři se mohou obrátit na krizovou bezplatnou nonstop linku 800 160 166, kterou zřídilo Hl. m. Praha a spravuje ji Život 90. Na lince lze získat informace v souvislosti s onemocněním COVID-19 nebo si ve spolupráci se soukromými obchodníky objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Telefonní linka je určena seniorům 65+ a má napomoci ke zvládnutí situací, kdy se senior ocitá díky aktuální krizové situaci v izolaci. Život 90 také vyzývá všechny, kdo by se chtěli dobrovolně zapojit do pomoci. Více informací na stránkách www.zivot90.cz. Platí doporučení seniorům, aby maximálně setrvávali v domácím prostředí!

Kam se mohu přihlásit jako dobrovolník, když chci v současné situaci pomoci?
Každý dobrovolník je důležitý. Nelze sice slíbit, že nabídka pomoci bude hned využita, ale určitě lze slíbit, že registrací do systému pomůžete vytvořit dostatečně velkou databázi osob ochotných pomáhat. Od 16.3. probíhají osobní registrace ve venkovních prostorách před Magistrátem hl.m. Prahy. Stále platí, že je nejprve nutná internetová registrace na www.pomahamepraze.cz a následně (na základě emailu) osobní registrace. Z důvodu bezpečnosti osob, kterým je směřována pomoc, je stanoveno věkové omezení pro dobrovolníky: 18 – 60 let.

Existují nějaké oficiální a ověřené informační zdroje k současné situaci?
Veškeré informace k současné epidemiologické situaci najdete na www.vlada.cz, www.mzcr.cz, bezpecnost.praha.eu a informace týkající se městské části Praha 8 na našem webu.

Snaží se radnice nějak oslovovat i společenství vlastníků jednotek či bytová družstva, aby se opatření rychleji dostala k lidem?
Ano, v souvislosti s řešením krizové situace (současné, ale i případné v budoucnosti) v Praze 8, nyní spojené s pandemií koronaviru, se snažíme o vzájemně efektivnější komunikaci mezi občany a krizovým štábem Prahy 8 při realizaci doporučených či nařízených opatření. Abychom mohli vzájemně lépe komunikovat, stačí málo. Získat aktuální spojení a kontakt na předsedy SVJ a BD na území Prahy 8. Pomozte nám, sobě i svým sousedům.

Jsou nějaká omezení na poliklinice Mazurská?
Poliklinika Mazurská v Bohnicích je od 16. března 2020 uzavírána do odvolání vždy v 17.30 hod. Ve večerních hodinách pak bude probíhat desinfekce ozónem. Ozón totiž likviduje 100% veškerých bakterií a virů. Během dne pak u vstupu mají pacienti ještě k dispozici nádoby s desinfekcí.

Může nahradit dezinfekční gel antibakteriální mýdlem?
Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ, alespoň dvacet sekund. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel. Pro dezinfekci například Savem doporučujeme především na pracovištích, ale také v domácnostech především – držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek.

Loňská oslava se nekonala, radnice nezapomněla

Dnes v 10:56

Manželé Danica a Václav Tomáškovi z Prahy 11 oslavili 16. dubna 2021 již 51 let společného života. 

Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

20. dubna 2021 v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

20. dubna 2021 v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

Veteráni budou mít slavnostní vlajku

20. dubna 2021 v 09:27

Radní Prahy na pondělním jednání schválili poskytnutí daru pro Sdružení válečných veteránů ČR. Jedná se o slavnostní vyšívanou vlajku hlavního města Prahy, která symbolizuje poděkování válečným veteránům za jejich působení v misích po celém světě.  

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Ochranné pomůcky pro seniory z Prahy 9

17. dubna 2021 v 18:26

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Další články
Nahoru