dnes
Čtvrtek - polojasno
21°C
zítra
Pátek - polojasno
17°C
pozítří
Sobota - skorojasno
17°C
KoronavirusSeniorská Praha

Praha 8 odpovídá na nejčastější dotazy

Radnice Prahy 8 vydala pro občany aktualizované odpovědi na nejčastější dotazy (FAQ) v souvislosti s epidemiologickou situací.

Budou otevřeny kulturní domy v Praze 8?
Nebudou, do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny KD Krakov, KD Ládví a Divadlo Karla Hackera.

Budou fungovat trhy a tržnice?
Vláda od soboty 14.03.2020 od 06.00 hod. zakazuje prodej na tržnicích a tržištích. V Praze 8 jsou tedy zakázány trhy v Čimicích a Ládví.

Budou uzavřené školky a jesle v Praze 8?
S platností od pondělí 16. března 2020 do odvolání bude uzavřeno všech 24 mateřských školek v Praze 8, které jsou zřizované městskou částí. Rozhodl o tom Krizový štáb Prahy 8. Okamžitě byli informování všichni ředitelé s tím, že toto rozhodnutí musí okamžitě předat rodičům dětí.

Kterých akcí se týká zákaz?
Od pátku 13.03.2020 od 06.00 hod. jsou zakázány do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé.

Budou v provozu venkovní školní hřiště?
Provoz venkovních školních hřišť je plně na rozhodnutích ředitelů základních škol. Nicméně rozhodnutí ředitelů musí být plně v souladu s nařízením vlády, které říká, že jsou zakázány sportovní akce s účastí přesahující 30 lidí.

Platí v tuto chvíli v Praze modré zóny?
Z rozhodnutí vlády parkovací zóny přestaly v Praze platit během karantény, která je vyhlášena pro celé území České republiky až do úterý 24. března. Kontrolní auta, která můžete vidět jezdit ulicemi jen monitorují zaplněnost kapacit. Pokud někomu v tomto čase končí platnost parkovacího povolení a prodlužuje si platnost online, není v tom problém. Rozhodně však nedoporučujeme realizovat platbu v době zrušených parkovacích zón osobně na pokladně úřadu. S platbou vyčkejte do odvolání zrušení parkovacích zón vládou.

Budou zrušeny svatby?
V době krizového opatření vlády spočívajícího v omezení pohybu osob na území ČR na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou vyjma stanovených výjimek by se neměly konat sňatečné obřady. Takže svatby jsou do odvolání zrušeny.

Bude zrušeno vítání občánků?
Březnový termín vítání občánků je zrušen, všichni rodiče budou kontaktováni s tím, že jakmile bude možný návrat k normálu, radnice připraví náhradní termín.

Bude se nějak omezovat fungování úřadu směrem k veřejnosti?
Úřad MČ Praha 8 je nyní otevřen pouze: pondělí a středa 13 –16 hod. V ostatních dnech zůstává úřad pro veřejnost zavřený. Zároveň od středy 18.03.2020 je do prostor úřadu vstup povolen POUZE se zakrytými ústy a nosem pomocí roušky, šátku či šály! Stále platí žádost k občanům o omezení návštěv úřadu jen v opravdu naléhavých případech a po předchozí telefonické domluvě s konkrétním úředníkem.

Bude fungovat MHD?
MHD je v provozu. Od pátku 13.03.2020 prosí Dopravní podnik, aby cestující na městských autobusových linkách v Praze nepoužívali k nástupu a výstupu přední dveře. Je to k ochraně řidičů. Vedení Hl. m. Prahy zakázalo vstup do vozu MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení platí od půlnoci na úterý 17. března 2020.

Bude nadále fungovat Pečovatelská služba Prahy 8 pro seniory?
Pečovatelská služba Prahy 8 zatím funguje bez omezení, přestože i pečovatelky musely reagovat, s ohledem na omezení provozu základních škol, výběrem nemocenské. Vzhledem k budoucímu nepředvídatelnému vývoji bylo provedeno vytipování rizikových klientů, u kterých nelze poskytování pečovatelské služby přerušit, protože nemají blízkou rodinu.

Kam se mohou obrátit senioři při žádosti o pomoc?
Senioři se mohou obrátit na krizovou bezplatnou nonstop linku 800 160 166, kterou zřídilo Hl. m. Praha a spravuje ji Život 90. Na lince lze získat informace v souvislosti s onemocněním COVID-19 nebo si ve spolupráci se soukromými obchodníky objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Telefonní linka je určena seniorům 65+ a má napomoci ke zvládnutí situací, kdy se senior ocitá díky aktuální krizové situaci v izolaci. Život 90 také vyzývá všechny, kdo by se chtěli dobrovolně zapojit do pomoci. Více informací na stránkách www.zivot90.cz. Platí doporučení seniorům, aby maximálně setrvávali v domácím prostředí!

Kam se mohu přihlásit jako dobrovolník, když chci v současné situaci pomoci?
Každý dobrovolník je důležitý. Nelze sice slíbit, že nabídka pomoci bude hned využita, ale určitě lze slíbit, že registrací do systému pomůžete vytvořit dostatečně velkou databázi osob ochotných pomáhat. Od 16.3. probíhají osobní registrace ve venkovních prostorách před Magistrátem hl.m. Prahy. Stále platí, že je nejprve nutná internetová registrace na www.pomahamepraze.cz a následně (na základě emailu) osobní registrace. Z důvodu bezpečnosti osob, kterým je směřována pomoc, je stanoveno věkové omezení pro dobrovolníky: 18 – 60 let.

Existují nějaké oficiální a ověřené informační zdroje k současné situaci?
Veškeré informace k současné epidemiologické situaci najdete na www.vlada.cz, www.mzcr.cz, bezpecnost.praha.eu a informace týkající se městské části Praha 8 na našem webu.

Snaží se radnice nějak oslovovat i společenství vlastníků jednotek či bytová družstva, aby se opatření rychleji dostala k lidem?
Ano, v souvislosti s řešením krizové situace (současné, ale i případné v budoucnosti) v Praze 8, nyní spojené s pandemií koronaviru, se snažíme o vzájemně efektivnější komunikaci mezi občany a krizovým štábem Prahy 8 při realizaci doporučených či nařízených opatření. Abychom mohli vzájemně lépe komunikovat, stačí málo. Získat aktuální spojení a kontakt na předsedy SVJ a BD na území Prahy 8. Pomozte nám, sobě i svým sousedům.

Jsou nějaká omezení na poliklinice Mazurská?
Poliklinika Mazurská v Bohnicích je od 16. března 2020 uzavírána do odvolání vždy v 17.30 hod. Ve večerních hodinách pak bude probíhat desinfekce ozónem. Ozón totiž likviduje 100% veškerých bakterií a virů. Během dne pak u vstupu mají pacienti ještě k dispozici nádoby s desinfekcí.

Může nahradit dezinfekční gel antibakteriální mýdlem?
Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ, alespoň dvacet sekund. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel. Pro dezinfekci například Savem doporučujeme především na pracovištích, ale také v domácnostech především – držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek.

Praha pomůže malým a středním podnikatelům z vlastního programu

Dnes v 08:02

Vedení hlavního města se rozhodlo přesměrovat finanční prostředky z pražského operačního programu Praha – Pól růstu. Do pražské verze záchranného programu s pracovním názvem „Covid PRAHA” bude relokováno více než 500 milionů korun na pomoc malým a středním...

V Praze 9 se včera uklízelo a rozdávalo

Dnes v 07:49

Včera devátá městská část rozdala roušky a dezinfekci a zaměstnanci radnice se vrhli na úklid od Sokolovské až k Levobřežní ulici.

Praha 4 zrušila letošní valorizace nájemného

Dnes v 07:44

Rada městské části Praha 4 se rozhodla zrušit letošní valorizaci nájemného, a to u všech prostor, které má městská část ve správě. Důvodem je snaha pomoci obyvatelům Prahy 4 v nelehké finanční situaci. Po celý letošní rok se tak nájemné nebude zvyšovat.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny agendy CzechPOINT

Dnes v 07:37

Od středy 8. dubna radnice Prahy 6 rozšířila úřední hodiny agendy CzechPOINT.

V Praze 13 se včera ochranné pomůcky rozdávaly před radnicí

Dnes v 07:34

Ve středu 8. dubna pokračovalo, v režii místní Agendy 21, rozdávání dezinfekce a roušek.

Praha 2 dnes k dezinfekci přidá pomlázku

Dnes v 07:15

Pokud ještě nemáte pomlázku, můžete si pro ni přijít dnes na některé z distribučních center pro výdej dezinfekce, na náměstí Míru 14 nebo do Jaromírovy 23, v době od 9 do 16 hodin.

V Praze 15 proběhla dezinfekce hřišť, radnice a bytových domů

Včera ve 21:04

V pondělí proběhla plošná dezinfekce všech 40 dětských hřišť a oddechových míst, které jsou ve správě městské části, a to včetně herních prvků na nich se nacházejících.

Držíme při sobě. Osobnosti z Prahy 1 nahrály pozdravy sousedům

Včera ve 20:54

Vlastimil Harapes, Jiřina Šiklová, Petr Čtvrtníček, Petr Kostka a Carmen Mayerová, Janek Ledecký, Radim Fiala, Jiřina Marková-Krystlíková, Rudy Linka, Dan Hrubý, Václav Hybš, Zdeněk Barták a Michael Prostějovský – ti všichni poslali svým sousedům z Prahy 1 pozdrav, který má potěšit a zároveň...

Občanská linka Prahy 11 nově funguje také pro osoby s poruchou sluchu

Včera v 15:21

Praha 11 dnes spustila online přepis občanské linky, který osobám s postižením sluchu či seniorům usnadní komunikaci s úřadem a získávání informací. Služba je poskytována zdarma.

Praha 7: Výdej roušek před Velikonocemi

Včera v 15:17

V pátek 10. 4 a v pondělí 13. 4. neuskuteční pravidelný výdej roušek před obchody. Na místo toho si je od dobrovolníků můžete převzít už ve čtvrtek 9. dubna v čase 8–10 hodin.

Praha 4 dál dezinfikuje hřiště, sportoviště a další vybavení

Včera v 15:04

Dezinfekce mobiliáře, dětských hřišť, sportovišť a jiného vybavení ve správě městské části Praha 4 pokračuje. Dezinfikováno již bylo několik set laviček v parku na náměstí Generála Kutlvašra, pěší zóna Jivenská, na vrchu Kapitol, v parku na Jezerce, v parku na Pankráci, pěší zóna Štúrova, parčík...

Další články
Nahoru