Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 8 má schválený rozpočet na letošní rok, chce hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji
Libeňská radnice Prahy 8. Foto: JP

Praha 8 má schválený rozpočet na letošní rok, chce hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji

Radnice Prahy 8 bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 829,46 milionu korun. Na investice vydá městská část více než 150,7 milionu. Návrh rozpočtu včera schválili zastupitelé městské části. Od začátku roku byla radnice v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje investovat. Na loňský rok měla městská část schválený rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 823,98 milionu korun.

Větší část výdajů tvoří částkou 678,74 běžné výdaje, což je meziročně méně. Nejvíc peněz půjde na chod radnice. Druhou největší rozpočtovou kapitolou je školství a vzdělávání s více než 160 miliony korun. Dalších 87,57 milionu je určeno pro zdravotnictví a sociální oblast a o dva miliony méně na městskou infrastrukturu. 

Školství bude mít nejvíc peněz na investiční výdaje, které vedení radnice plánuje na 71,1 milionu korun. Více než 15,3 milionu je určeno na dopravu a čtyři miliony na infrastrukturu.

Přestože investice oproti loňsku vzrostly ze 138,66 milionu na 150,72 milionu, hned v několika rozpočtových kapitolách není naplánován žádný výdaj. Stejně jako loni se to týká zdravotnictví, kultury a cestovního ruchu, bezpečnosti a tzv. pokladní správy. 

Na straně příjmů získá radnice na daňových příjmech asi 141,2 milionu a nedaňových 27,1 milionu korun. V obou případech je to meziročně méně. Nejvíc peněz dostane osmá městská část od hlavního města, a to 354,32 milionu korun, což je naopak o něco více než v předešlém roce. Necelých 90 milionů získá ze státního rozpočtu na výkon státní správy. Převody z vlastních fondů hospodářské činnosti dosáhnou 217,9 milionu.

Opozici se při včerejším jednání nelíbilo rozdělení peněz do jednotlivých kapitol či oblastí a kritizovali i samotnou podobu materiálu. Rozpočet jako celek kritizoval například Ondřej Buršík (8žije), který uvedl, že v podstatě není vyrovnaný, neboť radnice využívá v příjmech své vlastní peníze z minulosti a z prodeje majetku.

„Je tam disproporce, protože příjmy máme jen 511 milionů korun," řekl. Zastupiteli Tomáši Němečkovi (8žije) se zase nelíbilo zdůvodnění zapojení peněz z vlastních fondů hospodářské činnosti, které podle něj bylo nedostatečné. 

Městská část se poslední roky potýká s nedostatkem financí. Předloni musela hospodařit s rozpočtem, jehož rámec byl asi o miliardu nižší než v roce 2018. Do rozpočtu na rok 2019 muselo vedení městské části zapojit také peníze z rezervy, kterou tím radnice zcela vyčerpala. 

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8. Koalice má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Podporují ji osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.


Autor: ČTK

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru