Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 8 má schválený rozpočet na letošní rok, chce hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji
Libeňská radnice Prahy 8. Foto: JP

Praha 8 má schválený rozpočet na letošní rok, chce hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji

Radnice Prahy 8 bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 829,46 milionu korun. Na investice vydá městská část více než 150,7 milionu. Návrh rozpočtu včera schválili zastupitelé městské části. Od začátku roku byla radnice v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje investovat. Na loňský rok měla městská část schválený rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 823,98 milionu korun.

Větší část výdajů tvoří částkou 678,74 běžné výdaje, což je meziročně méně. Nejvíc peněz půjde na chod radnice. Druhou největší rozpočtovou kapitolou je školství a vzdělávání s více než 160 miliony korun. Dalších 87,57 milionu je určeno pro zdravotnictví a sociální oblast a o dva miliony méně na městskou infrastrukturu. 

Školství bude mít nejvíc peněz na investiční výdaje, které vedení radnice plánuje na 71,1 milionu korun. Více než 15,3 milionu je určeno na dopravu a čtyři miliony na infrastrukturu.

Přestože investice oproti loňsku vzrostly ze 138,66 milionu na 150,72 milionu, hned v několika rozpočtových kapitolách není naplánován žádný výdaj. Stejně jako loni se to týká zdravotnictví, kultury a cestovního ruchu, bezpečnosti a tzv. pokladní správy. 

Na straně příjmů získá radnice na daňových příjmech asi 141,2 milionu a nedaňových 27,1 milionu korun. V obou případech je to meziročně méně. Nejvíc peněz dostane osmá městská část od hlavního města, a to 354,32 milionu korun, což je naopak o něco více než v předešlém roce. Necelých 90 milionů získá ze státního rozpočtu na výkon státní správy. Převody z vlastních fondů hospodářské činnosti dosáhnou 217,9 milionu.

Opozici se při včerejším jednání nelíbilo rozdělení peněz do jednotlivých kapitol či oblastí a kritizovali i samotnou podobu materiálu. Rozpočet jako celek kritizoval například Ondřej Buršík (8žije), který uvedl, že v podstatě není vyrovnaný, neboť radnice využívá v příjmech své vlastní peníze z minulosti a z prodeje majetku.

„Je tam disproporce, protože příjmy máme jen 511 milionů korun," řekl. Zastupiteli Tomáši Němečkovi (8žije) se zase nelíbilo zdůvodnění zapojení peněz z vlastních fondů hospodářské činnosti, které podle něj bylo nedostatečné. 

Městská část se poslední roky potýká s nedostatkem financí. Předloni musela hospodařit s rozpočtem, jehož rámec byl asi o miliardu nižší než v roce 2018. Do rozpočtu na rok 2019 muselo vedení městské části zapojit také peníze z rezervy, kterou tím radnice zcela vyčerpala. 

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8. Koalice má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Podporují ji osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Další články
Nahoru