dnes
Úterý - obcasny-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl
Nový starosta Prahy 8 Ondřej Gros. Foto: Facebook

Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl

Zastupitelé Prahy 8 dnes na svém prvním jednání po volbách zvolili nové vedení městské části. Starostou se stal Ondřej Gros, který byl dvojkou na kandidátce ODS a Svobodných. Hlas mu dalo 25 z 45 přítomných zastupitelů. Nikdo jiný na starostu nekandidoval.

Koalici uzavřela ODS a Svobodní, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8. Tyto subjekty mají dohromady jen 18 mandátů, ale mohou počítat s podporou hnutí ANO. To sice neusedne ve vedení radnice, ale osmi mandáty zajistí koalici většinu.

„Je mi 43 let, ženatý, jedno dítě. V Praze 8 žiji celý život. Do zastupitelstva jsem byl letos zvolen pošesté, mám tedy dost zkušeností. Byl jsem totiž už řadovým zastupitelem, radním i působil v opozici. Nechci vést válku s opozicí, ale spolupracovat s ní ve prospěch Prahy 8. Žádám vás o důvěru a vaše hlasy,“ uvedl Gros v projevu před hlasováním.

V Radě městské části bude mít nově zvolený starosta na starosti životní prostředí a finance. Proti jeho zvolení hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden hlas byl neplatný.

Bývalý místostarosta Petrem Vilgus (Zelení), který byl ve volbách lídrem kandidátky Osmička sobě, vyzval k vytvoření jiné menšinové Rady. „Zelení a lidovci v Praze 8 nabídli Pirátům, TOP 09, STAN a Osmička žije podporu menšinové rady na podobném základu jako je magistrátní koalice,“ uvedl Vilgus.

V Praze 8 vyhrála komunální volby koalice ODS a Svobodných, která získala 17,4 procenta hlasů a devět zastupitelských mandátů. Celkem se do zastupitelstva dostalo sedm subjektů. Za občanskými demokraty skončili Piráti, které podpořilo 15,9 procenta voličů a kteří dostali osm křesel. Třetí skončilo uskupení Osmička žije se 14,7 procenta a rovněž osmi zastupiteli a čtvrté ANO se 14,2 procenta získalo stejný počet křesel. Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN, která má 11,3 procenta hlasů a šest mandátů. Uskupení Osmička sobě a Patrioti pro Prahu 8 získala po třech zastupitelích.

Zastupitelé Prahy 8 dnes také zvolili tři místostarosty. Vladimíru Ludkovou za vítěznou koalici, Tomáše Tatranského (koalice TOP 09 a STAN) a Jiřího Vítka (Patrioti pro Prahu 8). Zvoleni dnes byli rovněž čtyři radní. Ve vedení městské části usednou Josef Slobodník (ODS), Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN), Tomáš Hřebík (koalice TOP 09 a STAN) a Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8). Kompetence si budou radní rozdělovat na svém prvním zasedání zítra.

V zastupitelstvu neusedla lékařka Dita Protopopová, která ve volbách vedla kandidátku ANO. V úterý složila mandát kvůli kauze Čapí hnízdo. Protopopová sepisovala zprávu o zdraví syna premiéra Andreje Babiše. Mandát zastupitele odmítla i první náhradnice ANO Margaretha Johnová, a zastupitelem se tak nakonec stal druhý náhradník Jan Štorek.


Praha 11: Jednání komisí Rady budou veřejná

20. října 2019 ve 20:48

Rada městské části Prahy 11 schválila změnu jednacího řádu komisí. Nově budou otevřeny pro veřejnost.

Další články
Nahoru