dnes
Neděle - jasno
1°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - polojasno
4°C
Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl
Nový starosta Prahy 8 Ondřej Gros. Foto: Facebook

Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl

Zastupitelé Prahy 8 dnes na svém prvním jednání po volbách zvolili nové vedení městské části. Starostou se stal Ondřej Gros, který byl dvojkou na kandidátce ODS a Svobodných. Hlas mu dalo 25 z 45 přítomných zastupitelů. Nikdo jiný na starostu nekandidoval.

Koalici uzavřela ODS a Svobodní, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8. Tyto subjekty mají dohromady jen 18 mandátů, ale mohou počítat s podporou hnutí ANO. To sice neusedne ve vedení radnice, ale osmi mandáty zajistí koalici většinu.

„Je mi 43 let, ženatý, jedno dítě. V Praze 8 žiji celý život. Do zastupitelstva jsem byl letos zvolen pošesté, mám tedy dost zkušeností. Byl jsem totiž už řadovým zastupitelem, radním i působil v opozici. Nechci vést válku s opozicí, ale spolupracovat s ní ve prospěch Prahy 8. Žádám vás o důvěru a vaše hlasy,“ uvedl Gros v projevu před hlasováním.

V Radě městské části bude mít nově zvolený starosta na starosti životní prostředí a finance. Proti jeho zvolení hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden hlas byl neplatný.

Bývalý místostarosta Petrem Vilgus (Zelení), který byl ve volbách lídrem kandidátky Osmička sobě, vyzval k vytvoření jiné menšinové Rady. „Zelení a lidovci v Praze 8 nabídli Pirátům, TOP 09, STAN a Osmička žije podporu menšinové rady na podobném základu jako je magistrátní koalice,“ uvedl Vilgus.

V Praze 8 vyhrála komunální volby koalice ODS a Svobodných, která získala 17,4 procenta hlasů a devět zastupitelských mandátů. Celkem se do zastupitelstva dostalo sedm subjektů. Za občanskými demokraty skončili Piráti, které podpořilo 15,9 procenta voličů a kteří dostali osm křesel. Třetí skončilo uskupení Osmička žije se 14,7 procenta a rovněž osmi zastupiteli a čtvrté ANO se 14,2 procenta získalo stejný počet křesel. Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN, která má 11,3 procenta hlasů a šest mandátů. Uskupení Osmička sobě a Patrioti pro Prahu 8 získala po třech zastupitelích.

Zastupitelé Prahy 8 dnes také zvolili tři místostarosty. Vladimíru Ludkovou za vítěznou koalici, Tomáše Tatranského (koalice TOP 09 a STAN) a Jiřího Vítka (Patrioti pro Prahu 8). Zvoleni dnes byli rovněž čtyři radní. Ve vedení městské části usednou Josef Slobodník (ODS), Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN), Tomáš Hřebík (koalice TOP 09 a STAN) a Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8). Kompetence si budou radní rozdělovat na svém prvním zasedání zítra.

V zastupitelstvu neusedla lékařka Dita Protopopová, která ve volbách vedla kandidátku ANO. V úterý složila mandát kvůli kauze Čapí hnízdo. Protopopová sepisovala zprávu o zdraví syna premiéra Andreje Babiše. Mandát zastupitele odmítla i první náhradnice ANO Margaretha Johnová, a zastupitelem se tak nakonec stal druhý náhradník Jan Štorek.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru