dnes
Úterý - polojasno
-1°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
2°C
Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl
Nový starosta Prahy 8 Ondřej Gros. Foto: Facebook

Praha 8 má nové vedení radnice, starostou je Ondřej Gros z ODS. Nechci vést válku s opozicí, řekl

Zastupitelé Prahy 8 dnes na svém prvním jednání po volbách zvolili nové vedení městské části. Starostou se stal Ondřej Gros, který byl dvojkou na kandidátce ODS a Svobodných. Hlas mu dalo 25 z 45 přítomných zastupitelů. Nikdo jiný na starostu nekandidoval.

Koalici uzavřela ODS a Svobodní, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8. Tyto subjekty mají dohromady jen 18 mandátů, ale mohou počítat s podporou hnutí ANO. To sice neusedne ve vedení radnice, ale osmi mandáty zajistí koalici většinu.

„Je mi 43 let, ženatý, jedno dítě. V Praze 8 žiji celý život. Do zastupitelstva jsem byl letos zvolen pošesté, mám tedy dost zkušeností. Byl jsem totiž už řadovým zastupitelem, radním i působil v opozici. Nechci vést válku s opozicí, ale spolupracovat s ní ve prospěch Prahy 8. Žádám vás o důvěru a vaše hlasy,“ uvedl Gros v projevu před hlasováním.

V Radě městské části bude mít nově zvolený starosta na starosti životní prostředí a finance. Proti jeho zvolení hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden hlas byl neplatný.

Bývalý místostarosta Petrem Vilgus (Zelení), který byl ve volbách lídrem kandidátky Osmička sobě, vyzval k vytvoření jiné menšinové Rady. „Zelení a lidovci v Praze 8 nabídli Pirátům, TOP 09, STAN a Osmička žije podporu menšinové rady na podobném základu jako je magistrátní koalice,“ uvedl Vilgus.

V Praze 8 vyhrála komunální volby koalice ODS a Svobodných, která získala 17,4 procenta hlasů a devět zastupitelských mandátů. Celkem se do zastupitelstva dostalo sedm subjektů. Za občanskými demokraty skončili Piráti, které podpořilo 15,9 procenta voličů a kteří dostali osm křesel. Třetí skončilo uskupení Osmička žije se 14,7 procenta a rovněž osmi zastupiteli a čtvrté ANO se 14,2 procenta získalo stejný počet křesel. Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN, která má 11,3 procenta hlasů a šest mandátů. Uskupení Osmička sobě a Patrioti pro Prahu 8 získala po třech zastupitelích.

Zastupitelé Prahy 8 dnes také zvolili tři místostarosty. Vladimíru Ludkovou za vítěznou koalici, Tomáše Tatranského (koalice TOP 09 a STAN) a Jiřího Vítka (Patrioti pro Prahu 8). Zvoleni dnes byli rovněž čtyři radní. Ve vedení městské části usednou Josef Slobodník (ODS), Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN), Tomáš Hřebík (koalice TOP 09 a STAN) a Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8). Kompetence si budou radní rozdělovat na svém prvním zasedání zítra.

V zastupitelstvu neusedla lékařka Dita Protopopová, která ve volbách vedla kandidátku ANO. V úterý složila mandát kvůli kauze Čapí hnízdo. Protopopová sepisovala zprávu o zdraví syna premiéra Andreje Babiše. Mandát zastupitele odmítla i první náhradnice ANO Margaretha Johnová, a zastupitelem se tak nakonec stal druhý náhradník Jan Štorek.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru