dnes
Neděle - zatazeno
24°C
zítra
Pondělí - polojasno
25°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Praha 8 letos nezavede participativní rozpočet. Kvůli šetření
Ilustrační foto: archiv

Praha 8 letos nezavede participativní rozpočet. Kvůli šetření

Radnice Prahy 8 letos nebude kvůli špatné finanční situaci městské části zavádět takzvaný participativní rozpočet. Při něm lidé navrhují a hlasují, za které projekty radnice utratí část peněz z rozpočtu. Radnice bude pouze dokončovat projekty vybrané v minulých letech. ČTK to dnes řekl starosta Ondřej Gros (ODS). Participativní rozpočet zaváděla Praha 8 v posledních dvou letech v éře minulého vedení radnice.

„Šetříme, kde se dá, navíc jsme zdědili projekty i z roku 2017, se kterými se bývalé vedení radnice nebylo schopno vypořádat," uvedl Gros. Radnice musela například kvůli špatné finanční situaci snížit rozpočtový rámec pro letošní rok téměř o miliardu korun a zrušila některé chystané projekty jako například stavbu cyklostezky.

Městská část se zaměří na to, aby dokončila projekty schválené v uplynulých letech. „Prioritou je dotáhnout resty minulé radnice a naplnit tak očekávání, která navrhovatelům i hlasujícím dali," uvedl na webu městské části radní Tomáš Hřebík (TOP 09 a STAN). Jakmile se prý finanční situace zlepší, radnice projekt opět vyhlásí.

V loňském roce rozhodovali obyvatelé Prahy 8 o využití deseti milionů korun, vybráno bylo 13 projektů. Stejnou částku rozdělovala radnice o rok dříve.

Jako první v metropoli spustila projekt participativního rozpočtu v roce 2014 radnice Prahy 7. Lidé tehdy jako nejlepší návrh zhodnotili vybudování sportovního hřiště v Holešovicích. V internetové anketě však při prvním pokusu hlasovalo pouhých 66 hlasujících. V roce 2015 spustily vlastní projekty Praha 10 a Zbraslav a následně se zapojily další městské části.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru