Dnes Pondělí - zatazeno 10°C
Zítra Úterý - bourky 14°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 8 chce změnit územní plán kvůli zahloubení ulice V Holešovičkách
Ulice V Holešovičkách. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha 8 chce změnit územní plán kvůli zahloubení ulice V Holešovičkách

Rada městské části Praha 8 dnes schválila návrh na změnu územního plánu, která umožní zahloubení ulice V Holešovičkách do tunelu. Návrh vzešel z vlastní iniciativy. Návrh změny územního plánu bude ještě projednávat zastupitelstvo městské části, v případě schválení bude odeslán k zapracování hlavnímu městu.

Vedení Prahy 8 má zahloubení ulice V Holešovičkách v programovém prohlášení, stejně jako vedení metropole. „Zahloubení této ulice si přeje městská část i vedení Prahy, ale takto velký projekt je v kompetenci hlavního města,“ uvedl radní Prahy 8 pro dopravu Tomáš Slabihoudek.

Ulice V Holešovičkách v současnosti plní úlohu radiály spojující dálnici D8 s Městským okruhem (tunelový komplex Blanka). Zahloubení ulice V Holešovičkách do tunelu by výrazně zlepšilo životní podmínky obyvatel v této části Libně, kde převládá obytná zástavba. Cílem je výstavba kapacitní radiály pod zemí a návrat obslužné komunikace městského charakteru na povrchu, s výhledem návratu tramvají do historické trasy v této ulici.

„Jsme již v polovině volebního období a zatím se nic v této věci nestalo. Náměstek primátora pro dopravu Scheinherr pouze v rozsáhlé studii prokázal, že stavbu tunelu není možné nahradit Libeňskou spojkou nebo částí Městského okruhu. Ale tunel ve stopě V Holešovičkách možný je, to bylo prověřeno už v minulosti. Proto na něm musí Praha začít okamžitě pracovat,“ říká Martin Jedlička, předseda komise pro dopravu Rady městské části Praha 8.

Součástí podnětu je i změna územního plánu na stavbu takzvané Čimické radiály. U této stavby se předpokládá, že v tunelové variantě v celé délce by dále odlehčila ulici V Holešovičkách, Zenklova a dalších návazných komunikací.

„Naším hlavním cílem je, aby město zaneslo do svých strategických dokumentů zahloubení ulice V Holešovičkách. Také chceme, aby město prověřilo možnost stavby nové radiály, která by propojila Městský okruh s Pražským okruhem. Dosud se touto trasou nikdo seriózně nezabýval, proto chceme prověřit reálnost její stavby a také její finanční náročnost,“ uvedl radní pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík.

O potřebě zahloubení ulice v Holešovičkách, kterou po zprovoznění tunelového komplexu Blanka jezdí až 100 000 aut denně, hovoří už několik generací politiků. Například v roce 2012 vedení Prahy plánovalo, že tunel by mohl vzniknout do pěti let a stát 3,5 miliardy.

Dodnes se ani nerozhodlo o přesné podobě tunelu, byť současná koalice také deklarovala zájem o tunel. „Zahloubení ulice V Holešovičkách je nutnost nejen vzhledem k neúnosné situaci zdejšího životního prostředí, kdy jsou překračovány limity hluku i znečištění ovzduší v těsné blízkosti rodinných domů i Nemocnice Na Bulovce, například i plicního pavilonu. Dále se uvolní situace okolo řeky na Povltavské a z Argentinské by měla být obnovena tramvajová trať právě k Nemocnici na Bulovce, kterou si pamatujeme z atentátu na Heydricha,“ napsal již dříve náměstek primátora Adam Scheinherr na Facebook.

Loni v květnu vedení Prahy rozhodlo, že bude vypracován dokument posuzující varianty a možnosti případného zahloubení ulice V Holešovičkách a dalších navazujících silnic. Vedení města by se pak rozhodlo pro danou variantu. K rozhodnutí a posunu v projektu prozatím nedošlo.


Autor: red

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Další články
Nahoru