Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 8 chce po magistrátu rychle řízení o stavbě mostu z Podbaby do Troje
Tramvaj v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha 8 chce po magistrátu rychle řízení o stavbě mostu z Podbaby do Troje

Radnice Prahy 8 požaduje po pražském magistrátu co nejdříve zahájit řízení EIA posuzující vliv staveb na životní prostředí pro zamýšlený tramvajový most z Podbaby do Troje. Chce zjistit, zda je možné tramvajovou trať a most vůbec vystavět. Radnice rovněž vyzývá, aby Praha dočasně zavedla autobusovou linku spojující obě městské části tunelem Blanka. Výzvu ve středu schválili zastupitelé městské části.

Zejména minulé vedení Prahy prosazovalo nahradit chybějící spojení lanovkou z Podbaby přes Troju do Bohnic. Úředníci magistrátního odboru ochrany prostředí ale záměr letos v únoru v řízení EIA zamítli.

Podle radního Tomáše Slabihoudka (TOP 09), který kolegům dokument k projednání předložil, jde radnici o to, aby město začalo projekt tramvajového mostu připravovat. „Je to spíš takové pošťouchnutí, aby na tom začali opravdu pracovat," řekl.

„V (řízení) EIA a projektu chci vidět, že to (zavedení tramvaje) nezhorší ekologii a nepřijdeme v Bohnicích o stromy a zároveň to neomezí dopravu," řekl místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8).

Opoziční zastupitelé na zasedání navrhli, aby Praha 8 jako dočasné řešení do doby dokončení mostu s tramvajemi požadovala, aby z osmé městské části jezdila do šesté městské části nová autobusová linka. Její trasa by vedla ulicí V Holšovičkách a tunelem Blanka.

Podle opozičního zastupitele Jana Šimbery (8ŽIJE A Praha sobě) jde o rychlé a jednoduché řešení. „Neberte to jako snahu zpomalit přípravu stavby mostu. Autobusová linka by měla být dočasné řešení," řekl.

Opoziční zastupitel Martin Štěrba (Piráti) doplnil, aby vedení Prahy 8 apelovalo na město a Správu železnic, aby vznikla železniční zastávka U Kříže, která by zlepšila cestování z Libně do Podbaby.

Místostarosta Vítek upozornil, že zavedení linky tunelem Blanka by mohlo narazit na bezpečnostní opatření, protože je podle něj složité evakuovat větší množství lidí z dopravního prostředku.

„Jako profesionální hasič jsem zažil několik cvičení a není to nic jednoduchého," řekl. Opoziční zastupitel Michal Trník (8ŽIJE a Praha sobě) ale poukázal na to, že i nyní Blankou projíždí autobus na letiště.

Podle plánu vedení metropole pojede z Podbaby do Troje tramvajová trať po novém mostě, který bude stát přes Vltavu ve špičce Císařského ostrova. Následně tramvaje pojedou tunelem do Bohnic. Náklady by měly být podle předpokladů ve výši 6,5 miliardy korun, stavba by mohla začít v roce 2030 a trvat čtyři roky.


Autor: ČTK

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru