dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
Praha 8 asi získá do správy „hřbitov bláznů“. Chce zastavit jeho chátrání a plánuje prohlídky
Tajemný hřbitov v Bohnicích. Foto: P8

Praha 8 asi získá do správy „hřbitov bláznů“. Chce zastavit jeho chátrání a plánuje prohlídky

Bohnický hřbitov vznikl pro potřeby Psychiatrické nemocnice Bohnice, pohřbívali se zde zesnulí choromyslní. Proto se mu přezdívá „hřbitov bláznů“. Nyní je ve vlastnictví státu a dlouhodobě ve špatném stavu. Radnice Prahy 8 začala podnikat konkrétní kroky k tomu, aby hřbitov získala do své správy. Pokud jej získá, chce opravit například obvodové zdi nebo kapli.

Hřbitov postupně přešel ze správy Psychiatrické nemocnice Bohnice až pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dále řešil všechny nezbytné právní kroky. V tuto chvíli již byla osmá městská část vyzvána k vlastnímu přímému jednání o převodu do správy.

bohnicky-hrbitov-1 „Každý návštěvník Bohnického hřbitova je především v noci pohlcen neuvěřitelně mystickou atmosférou tohoto místa. Je tak jistě velmi dobrou zprávou, že jsme se výrazně přiblížili tomu, že ho získáme do své správy a budeme ho moci následně opravit,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).  

Městská část zachová Bohnický hřbitov jako veřejné pohřebiště, ale už zde nebudou probíhat pohřby. Kvůli udržení celkové piety a také proto, že nejsou známá konkrétní místa, kde jsou nebožtíci pohřbeni.

bohnicky-hrbitov-2 „Hřbitov bláznů je i významnou plochou zeleně, která však není na řadě míst v optimálním stavu a v zásadě kvalitativně kopíruje stav řady stavebních objektů. Chceme proto stabilizovat zdejší vzrostlé stromy a provést dílčí dosadby zeleně, které dotvoří jedinečný charakter tohoto místa,“ doplnil předseda komise pro životní prostředí Vít Céza. 

Plánuje se také stabilizace obvodových zdí a kaple. Na hřbitově by posléze měly pravidelně probíhat komentované prohlídky pro veřejnost.     


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Dnes ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru