dnes
Pondělí - polojasno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - snih-dest
2°C
Praha 8 asi získá do správy „hřbitov bláznů“. Chce zastavit jeho chátrání a plánuje prohlídky
Tajemný hřbitov v Bohnicích. Foto: P8

Praha 8 asi získá do správy „hřbitov bláznů“. Chce zastavit jeho chátrání a plánuje prohlídky

Bohnický hřbitov vznikl pro potřeby Psychiatrické nemocnice Bohnice, pohřbívali se zde zesnulí choromyslní. Proto se mu přezdívá „hřbitov bláznů“. Nyní je ve vlastnictví státu a dlouhodobě ve špatném stavu. Radnice Prahy 8 začala podnikat konkrétní kroky k tomu, aby hřbitov získala do své správy. Pokud jej získá, chce opravit například obvodové zdi nebo kapli.

Hřbitov postupně přešel ze správy Psychiatrické nemocnice Bohnice až pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dále řešil všechny nezbytné právní kroky. V tuto chvíli již byla osmá městská část vyzvána k vlastnímu přímému jednání o převodu do správy.

bohnicky-hrbitov-1 „Každý návštěvník Bohnického hřbitova je především v noci pohlcen neuvěřitelně mystickou atmosférou tohoto místa. Je tak jistě velmi dobrou zprávou, že jsme se výrazně přiblížili tomu, že ho získáme do své správy a budeme ho moci následně opravit,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).  

Městská část zachová Bohnický hřbitov jako veřejné pohřebiště, ale už zde nebudou probíhat pohřby. Kvůli udržení celkové piety a také proto, že nejsou známá konkrétní místa, kde jsou nebožtíci pohřbeni.

bohnicky-hrbitov-2 „Hřbitov bláznů je i významnou plochou zeleně, která však není na řadě míst v optimálním stavu a v zásadě kvalitativně kopíruje stav řady stavebních objektů. Chceme proto stabilizovat zdejší vzrostlé stromy a provést dílčí dosadby zeleně, které dotvoří jedinečný charakter tohoto místa,“ doplnil předseda komise pro životní prostředí Vít Céza. 

Plánuje se také stabilizace obvodových zdí a kaple. Na hřbitově by posléze měly pravidelně probíhat komentované prohlídky pro veřejnost.     


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru