dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha 7 zná podobu budoucí radnice v ulici U Průhonu
V této budově bude sídlit radnice Prahy 7. Foto: archiv

Praha 7 zná podobu budoucí radnice v ulici U Průhonu

Radní Prahy 7 potvrdili rozhodnutí mezinárodní poroty a vyhlásili vítěze mezinárodní architektonické soutěže o návrh na rekonstrukci budovy v ulici U Průhonu 38. Zvítězil návrh pražského sdružení architektů Atelier bod architekti, druhé místo obsadili Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička z Nizozemí a třetí místo patří čtveřici Martin Čeněk, Dalibor Hlaváček, Ludvík Holub a Zuzana Kučerová z Prahy.
radnice-praha-7-nahled

Plánovaná podoba budoucí radnice Prahy 7

„Porota byla složena tak, že většinu měli odborníci–architekti a my politici jsme byli v menšině. Oproti výběrovému řízení trvalo rozhodování v soutěži mnohem déle – celé čtyři dny – jinak právní nároky na soutěž i na výběrové řízení jsou podobné. Soutěž byla zcela anonymní,” uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský .

U vítězného návrhu mezinárodní porota uvedla: „Porota hodnotí kladně zejména jednoduchost a jasný výraz, který přísluší právě veřejné budově a odůvodněné použití základního architektonického jazyka, jako je kontrast mezi světlem a stínem, materialitou a lehkostí. Zároveň se jedná o přístup k rekonstrukci respektující stávající konstrukci i kontext, ve kterém se budova nachází.“

Do mezinárodní dvoukolové soutěže na podobu nové radnice Prahy 7 bylo přihlášeno celkem 70 návrhů, do druhého kola porota vybrala 8 návrhů, které autoři dále podrobněji rozpracovali. V prvním kole obdržela porota 40 návrhů z České republiky. Na návrzích pracovalo celkem 278 architektů a dalších odborníků.

Radnice městské části pořádá pro veřejnost výstavu všech soutěžních návrhů symbolicky v budově budoucí radnice U Průhonu 38, Praha 7. Výstava potrvá do 31. května, otevřeno bude denně od 12 do 20 hodin. K výstavě vychází také podrobný katalog, který bude všem občanům Prahy 7 doručen do poštovních schránek, neboť architektonická soutěž byla jednou ze závazných podmínek úspěšného referenda za nepředraženou radnici z roku 2013.

Úřad Prahy 7 v současnosti sídlí  na nábřeží Kapitána Jaroše v nevyhovující budově, která patří ministerstvu financí. Z té se musí vystěhovat do tří let. Předchozí vedení městské části chtělo postavit novou budovu. Projekt byl kritizován za jeho údajnou předraženost. Nová radnice měla stát kolem miliardy korun.

V roce 2013 se uskutečnilo místní referendum, ve kterém obyvatelé „sedmičky“ rozhodli, že nové sídlo nesmí městskou část stát více než 500 milionů korun.

Dům v ulici U Průhonu koupila Praha 7 za 91 milionů korun. O ceně rekonstrukce není ještě rozhodnuto. Podle poměrně ambiciózních plánů by práce mohly začít zhruba za rok.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru